6 Մարտ 2014 - 13:38 AMT
Հայաստանն արդեն 2014 թվականին կարող է դառնալ ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի Մաքսային միության անդամ, հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն: «Կարծում եմ, որ արդեն 2014 թ. Հայաստանի ՄՄ-ին միանալու գործընթացն իրավաբանորեն կձևակերպվի»,- ասել է նա լրագրողներին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Խրիստենկոն հայտնել է, որ մարտի 5-ին ԵՏՀ հանձնաժողովում նախագահներին ներկայացվեցին ՄՄ-ին Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզի» կատարման նախնական արդյունքները:
«Կարելի է ասել, որ դեկտեմբերյան գագաթաժողովից հետո երկու ամսում Հայաստանը մեծ առաջընթաց քայլ է կատարել՝ ժամանակից շուտ իրագործելով «ճանապարհային քարտեզը»: Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված «քարտեզի» 260 կետերը կատարելու Հայաստանի հնարավորությունների ու ունակությունների առումով և այն ծավալի, որը պետք է իրագործել միանալուց առաջ»,-ասել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը:
«Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Մաքսային միությանն անդամակցեն և Հայաստանը, և Ադրբեջանը»,-հայտարարել է Vesti.Az-ին քաղաքագետ, «Եվրասիա-Ինֆորմ» Միասնական լրատվավերլուծական կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Բուկարսկին: Ըստ փորձագետի, այս պահի դրությամբ Հայաստանն առավել վճռական քայլ է կատարել այդ ուղղությամբ:
«Հետևաբար, կաճի նաև Ռուսաստանի աջակցությունը Հայաստանին բոլոր ոլորտներում, այդ թվում նաև ղարաբաղյան հակամարտության հարցում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Ղարաբաղին ՄՄ-ին Հայաստանի ինտեգրման լույսի ներքո՝ Բուկարսկին նշել է, որ Ղարաբաղի տարածքը չի լինի Մաքսային միության կազմում, քանի դեռ չի կարգավորվել հակամարտությունը: «Այնուամենայնիվ, հնարավոր է, որ Ղարաբաղի համար որոշակի տնտեսական ռեժիմ ստեղծվի ՄՄ շրջանակում: Ռուսաստանը չի պարտադրի Ադրբեջնին անդամակցել Մաքսային միությանը: Սակայն, բնականաբար, առևտրի ռեժիմը ՌԴ ու Ադրբեջանի միջև կփոխվի, եթե Բաքուն հրաժարվի մասնակցել ինտեգրացիոն միավորմանը: Ռուսաստանը բավականին շատ տնտեսական հաղթաթղթեր ունի՝ Ռուսաստան ադրբեջանական ապրանքների արտահանման վերահսկողության խստացումից մինչև անօրինական ներգաղթյալների արտաքսում: Սակայն գլխավոր հաղթաթուղթը Ռուսաստանի ձեռքում քաղաքական աջակցությունն է Հայաստանին Ղարաբաղի հարցում»,-ասել է նա:
Նախօրեին, բացելով Եվրասիական տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստը պետությունների ղեկավարների մակարդակով, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը պատրաստ են ձեռնամուխ լինել ԵՏՀ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախապատրաստմանը: «Հայկական կողմն ընդունել և հաջողությամբ իրականացնում է միջոցառումների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են Մաքսային միությանն անդամակցելու համար ու ԵՏՀ պահանջներին ու նորմերին համապատասխանելու համար, ուստի հնարավոր ենք համարում անցնել ապագա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախագծի նախապատրաստմանը»,-ասել է Պուտինը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ապրիլի կեսին ավարտին կմոտենա ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզի» իրագործումը: Նա հավելեց նաև, որ զուգահեռ մշակվում է նաև համաձայնագիրը:
«ՄՄ անդամ երկրներն ու Հայաստանը պետք է համաձայնության գան համաձայնագրի շուրջ, որից հետո այն վավերացման կներկայացվի ԱԺ-ին: Այժմ դժվար է ասել, թե երբ այն կներկայացվի խորհրդարան»,-ասել է նա:
Այն հարցին, թե ինչու է Հայաստանն այդքան շտապում անդամակցել ՄՄ-ին, պատասխպանել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը՝ ասելով, որ Հայաստանը չի արագացնում անդամակցության գործընթացը, այլ ուղղակի շատ երկար ու լուրջ ճանապարհ է անցել մինչ այս որոշման կայացումը:
«Մենք 6 տարի շարունակ բարեփոխումներ ենք իրականացրել այս ոլորտում և այժմ հնարավոր է առանց լուրջ փոփոխությունների անդամակցել Մաքսային միությանը»,-ասել է նա:
Շավարշ Քոչարյանն իր հերթին նշել է, որ շուտով կսկսվի բանակցային գործընթացը ՄՄ անդամ երկրների հետ Հայաստան երրորդ երկրներից ներկրվող ապրանքների մաքսային տուրքեր չփոխելու շուրջ: Նա հավաստիացրել է նաև, որ կկարգավորվեն բոլոր խնդիրները, կապված ՀՀ ու ՄՄ տնտեսական տարածքի միջև ֆիզիկական սահմանի բացակայության հետ:
Հունվարի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր միջոցառումների ժամանակացույցը, որը ներառում է 20 բաժին, 262 միջոցառում, որից 150 պետք է իրականացվի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը:
Դեկտեմբերի 24-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ստորագրվել էր ՄՄ-ին Հայաստանի միանալու որոշումն ու միջոցառումների ծրագիրը՝ «Ճանապարհային քարտեզը»:

Армения может стать членом Таможенного союза РФ, Белоруссии и Казахстана уже в 2014 году, заявил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко. «Я думаю, в этом, в 2014, году процесс присоединения Армении будет юридически оформлен», – сказал он журналистам, передает РИА Новости.
Христенко сообщил, что на саммите ЕЭК 5 марта в Москве президентам доложили предварительные итоги выполнения Арменией «дорожной карты» по присоединению к ТС.
«Можно сказать, что за те два месяца, которые прошли с декабрьского саммита, Армения сделала большой шаг вперед по выполнению, с опережением, «дорожной карты». У меня оптимистичное настроение насчет возможности и способности Армении реализовать те 260 пунктов «дорожной карты» и тот объем, который нужно сделать до присоединения», – сказал председатель коллегии ЕЭК.
«Россия хочет, чтобы в Таможенный Союз вошли и Армения, и Азербайджан», – заявил в интервью Vesti.Az политолог, руководитель Единого информационно-аналитического центра «Евразия Информ» Владимир Букарский. По мнению эксперта, на данный момент Армения сделала более решительный шаг в этом направлении.
«Следовательно, будет возрастать и поддержка Армении со стороны России во всех аспектах, включая карабахский конфликт», – подчеркнул он.
Говоря о карабахском аспекте в вопросе интеграции Армении в Таможенный Союз, В.Букарский отметил, что территория Карабаха не будет в Таможенном Союзе, пока не будет урегулирован карабахский конфликт. «Тем не менее, возможно создание для Карабаха определенного экономического режима в рамках Таможенного Союза. Россия не будет принуждать Азербайджан к вхождению в Таможенный Союз. Но естественно, режим торговли между Россией и Азербайджаном изменится в случае отказа Баку от участия в этом интеграционном объединении. У России в руках есть достаточно много экономических козырей – от усиления контроля над экспортом азербайджанской продукции в Россию до высылки нелегальных гастарбайтеров. Но главный козырь в руках у России – политическая поддержка Армении в карабахском конфликте», – сказал он.
Накануне, открывая заседание Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств, президент России Владимир Путин заявил, что Россия, Белоруссия и Казахстан готовы приступить к подготовке договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу. «С армянской стороны принят и успешно реализуется план мероприятий по адаптации к нормам и требованиям Таможенного союза и Единого экономического пространства, поэтому считаем возможным перейти к подготовке проекта договора о присоединении Армении к будущему Евразийскому экономическому союзу», — сказал Путин.
Ранее заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян заявил, что в середине апреля завершит процесс, разработанный «дорожной картой» по вступлению в Таможенный союз. Он также добавил, что параллельно осуществляется разработка соглашения.
На вопрос о том, почему Армения так спешит вступить в ТС ответила заместитель министра экономики Армении Карине Минасян, сказав, что Армения не ускоряет процесс вступления, а просто до принятия данного решения прошла очень серьезный и длинный путь.
«Мы 6 лет реализовывали реформы в данной области и сейчас это предоставляет возможность без серьезных изменений вступить в ТС», – сказала она.
Шаварш Кочарян в свою очередь добавил, что есть также сферы, где Армения находится впереди других стран-членов ТС. «Обсуждался вопрос, насколько целесообразно, чтобы Армения совершила шаг назад, а затем двинулась в ногу со всеми. Конечно, Армения не сделает шага назад. Во многих случаях мы должны оставаться на нашем уровне, а остальные пусть попытаются дойти до нас»,- сказал он.
Карине Минасян также отметила, что в скором времени начнется переговорный процесс со всеми странами-членами ТС по поводу вопроса о том, чтобы не менять размер таможенных пошлин на товары, импортируемые в Армению из третьих стран. Она также заверила, что будут урегулированы все проблемы, которые связаны с отсутствием физической границы между Арменией и экономической территорией Таможенного союза.