Մասաչուսեթսի Խորհուրդը մերժել է դատավոր Ջոզեֆ Բերմանի թեկնածությունը, որն առաջադրվել է ամերիկյան Մասաչուսեթսի նահանգապետ Դեվալ Պատրիկի կողմից Առաջին ատյանի գլխավոր դատավորի պաշտոնում: Նահանգապետը հայտարարել է, որ հիասթափված է Խորհրդի որոշումից, քանի որ Բերմանը «որակավորում ունեցող դատավոր է»:
Դիմակայությունը գլխավորում էր խորհրդի անդամ Մերիլին Պետիտո Դիվեյնին Ուոթերթաունից, որտեղ մեծ հայկական համայնք կա: Նա դեմ էր Բերմանի կապերին Հակադիֆամացիոն լիգայի հետ, քանի որ ADL-ն հրաժարվեց ցեղասպանություն ճանաչել 1,5 մլն հայերի սպանությունը Օսմանյան կայսրությունում: Խորհրդի ձայները, որը բաղկացած է 8 մարդուց, կիսվեցին՝ 4-ը կողմ էին, 4-ը՝ դեմ:
Ինչպես գրում է Boston Herald-ը, նահանգաի խորհուրդը դեռ 2013 թ. դեկտեմբերին չքվեարկեց վիճահարույց թեկնածուին դատավորի պաշտոնում նշանակելու համար, քանի որ նա մի կազմակերպության անդամ է, որը մերժում է Հայոց ցեղասպանությունը:
2013 թվականի ապրիլի 10-ին Ներկայացուցիչների պալատը և Մեն նահանգի Սենատը համատեղ բանաձև ընդունեցին ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին: Բանաձևը նաև կոչ է անում նախագահին ու ԱՄՆ Կոնգրեսին նպաստել ԼՂՀ կառուցողական ներգրավմանը միջազգային հանրության ջանքերում, ուղղված երկարատև խաղաղության հաստատմանը ռազմավարական կարևորություն ունեցող տարածաշրջանում:
Անցյալ տարվա վերջում Մասաչուսեթսի կրթության միացյալ կոմիտեն հասարակական լսումներ անցկացրեց ցեղասպանության պարտադիր ուսումնասիրության վերաբերյալ, որը ստացավ Մասաչուսեթսի Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությունը: Օրինագիծը ներկայացրել է նահանգի կոնգրեսական Ջոնաթան Հեղթը (D- Watertown ) և պահանջում է ուսումնասիրել ցեղասպանությունները, որոնք պետք է ներառվեն բոլոր պետական դպրոցների պատմության ծրագրերում:
2012 թվականին Բոստոնում բացվեց Հայ ժառանգության զբոսայգի:
Հակադիֆամացիոն լիգան ամերիկյան իրավապաշտպան հասարակական-քաղաքական կազմակերպություն է, որը հակադրվում է հակասեմականությանը և հրեաների հանդեպ անհանդուրժողականության այլ դրսևորումներին: Կազմակերպության կենտրոնակայանը գտնվում է Նյու Յորքում: Տարեկան բյուջեն կազմում է 50 մլն դոլար, տնօրենն է Աբրահամ Ֆոքսմանը, որը դեմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:

7 Март 2014 - 08:45 AMT
Совет штата Массачусетс отклонил кандидатуру Джозефа Бермана, выдвинутого губернатором американского штата Массачусетс Девалем Патриком на должность судьи Главного суда первой инстанции. Губернатор заявил, что он разочарован решением Совета, потому что Берман «квалифицированный судья».
Противостояние возглавляла член совета Мэрилин Петтито Дивейни из Уотертауна, где проживает большая армянская община. Она выступила против связей Бермана с Антидиффамационной лигой в то время, когда ADL отказалась признать как геноцид убийства 1,5 миллиона армян в Османской империи в начале ХХ века. Голоса Совета, состоящего из 8 человек, разделились поровну – 4 проголосовало «за», 4 – «против».
Как пишет Boston Herald, Совет губернатора еще в декабре 2013 года не провел голосования по назначению спорного кандидата на должность судьи из-за его членства в организации, отрицающей Геноцид армян.
В конце прошлого года объединенный комитет по образованию штата Массачусетс провел общественные слушания по законопроекту об обязательном изучении геноцида (H. 420), который получил поддержку со стороны Армянского Национального Комитета Массачусетса (АNC -МА) . Законопроект был представлен конгрессменом штата Джонатаном Хехтом (D- Watertown ) и требует изучения геноцидов, которые должны быть включены в программы по истории для всех государственных школах.
В Бостоне в 2012 году открыт Парк армянского наследия.
Антидиффамационная лига ( ADL) — американская правозащитная общественно-политическая организация, противостоящая антисемитизму и другим формам нетерпимости по отношению к евреям. Основана еврейской организацией «Бней-Брит» в 1913 году для борьбы с антисемитизмом и антисемитами. Штаб-квартира расположена в Нью-Йорке, организация имеет 30 отделений в США и 3 отделения в других странах (Иерусалим, Москва). Годовой бюджет составляет $ 50 млн. Директором ADL является Абрахам Фоксман, который выступает против признания Геноцида армян.