ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մտահոգություն է հայտնել, թե այն ժամանակ, երբ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի վրա, հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև կարող է սրվել լարվածությունը: «Արդյո՞ք մենք անհանգստության առիթ ունենք», – գրել է ամերիկացի դիվանագետը:
Ուկրաինայում փետրվարի 22-ին իշխանափոխություն է եղել, որը պետական հեղաշրջման նշաններ ուներ։ Գերագույն Ռադան իշխանաթող է արել նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին, փոխել Սահմանադրությունն ու երկրի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովին, նոր ընտրույթունները նշանակված են մայիսի 25-ին։ Յանուկովիկը հայտարարել է, թե ստիպված էր լքել երկիրը, քանի որ իր և հարազատների կյանքին վտանգ էր սպառնում, բայց շարունակում է մնալ լեգիտիմ ընտրված նախագահ։
Ջեյմս Ուորլիքը նաև մեկնաբանել է նախօրեին` մարտի 10-ին, Մոսկվայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումը. «Մենք Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ խաղաղ կարգավորման որոշ հիմնախնդիրների շուրջ արդյունավետ բանակցություններ ենք անցկացրել»,- գրել է ամերիկացի միջնորդը:
Նա նաև հույս է հայտնել առաջիկա ամսվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման վերաբերյալ. «Միայն նրանք կարող են լուծել խաղաղ գործընթացի ամենակարևոր հարցերը»,- իր Twitter-ում գրել է Ուորլիքը:
Մարտի 11-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ԵԱՀԿ համանախագահներ Իգոր Պոպովի(Ռուսաստան), Ժակ Ֆորի (Ֆրանիսա) և Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ) հանդիպումը Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Այս մասին նախօրեին Նալբանդյանը հայտնել է Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Դա աշխատանքային գործընթաց է, որը շարունակվում է ինտենսիվ ձևով, և երբ պայմանները ստեղծված լինեն, կլինի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում եռանախագահների հետ»,- նշել է Նալբանդյանը:
Փետրվարի 22-ին Փարիզում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու շուրջ, տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպումից հետո ամերիկացի համանախագահը twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ գոհ է նախարար Նալբանդյանի հետ բանակցութունների շարունակությամբ. «Պիտի աշխատենք խաղաղության հասնելու համար»,- նշել էր Ջեյմս Ուորլիքը:

11 Март 2014 - 08:00 AMT
На своей странице в микроблоге Twitter американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик выразил обеспокоенность эскалацией напряжения между армянской и азербайджанской сторонами в то время, как основное внимание мирового сообщества направлено на Украину. «Если ли у нас повод для беспокойства?», – написал американский дипломат.
На Украине 22 февраля произошла смена власти, имеющая признаки государственного переворота. Рада отстранила от власти президента Виктора Януковича, изменила конституцию, возложила исполнение обязанностей главы государства на спикера Александра Турчинова и назначила президентские выборы на 25 мая. Янукович заявил, что был вынужден покинуть Украину под угрозой физической расправы и остается законно избранным главой государства.
Ряд областей востока и юга Украины, а также Крым не признали легитимность решений Рады, заявив о незаконности отстранения Януковича от должности президента, а также приняли решение о проведении референдумов о дальнейшей судьбе своих регионов.
Референдум о статусе Крыма назначен на 16 марта.
Также Джеймс Уорлик прокомментировал состоявшуюся накануне, 10 марта, в Москве встречу с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. «Мы провели с министром иностранных дел Азербайджана продуктивные переговоры по ключевым вопросам, касающимся мирных переговоров», – написал американский посредник.
Он также выразил надежду на встречу президентов Армении и Азербайджана в течение ближайшего месяца. “Только они могут решить самые важные вопросы мирного процесса», – написал в своем Twitter Джеймс Уорлик.
Сегодня в Москве состоится встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Жака Фора (Франция) и Джеймса Уорлика (США) с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном. Об этом сам Налбандян сообщил накануне на совместной с главой МИД Сербии Иваном Мркичем пресс-конференции. «Это рабочий процесс, который продолжается интенсивным образом. Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана состоится тогда, когда будут созданы соответствующие условия», – подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Армении.