11 Մարտ 2014 - 10:51 AMT
«Փարիզում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպմանը քննարկվել են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող հարցեր»,- տեղեկացրել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Էլման Աբդուլաևը՝ հավելելով, որ հանդիպմանն անհանգստություն են հայտնել հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ։
Նրա խոսքով, Մամեդյարովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է խաղաղության բազմակողմ համաձայնագիր ստորագրել։ Բացի այդ, ադրբեջանցի նախարարն առիթ բաց չի թողել ևս մեկ անգամ խոսել իրենց դիրքորոշման մասին, համաձայն որի «խաղաղ կարգավորման գործընթացի շարունակման համար առաջին հերթին անհարժեշտ է, որ Հայաստանն «օկուպացված տարածքներից» հանի իր զորքերը, գրում է ադրբեջանական APA-ն։
Մամեդյարով-համանախագահներ հանդիպումը մարտի 10-ին էր։ Դրան մասնակցել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) ու Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մտահոգություն է հայտնել, թե այն ժամանակ, երբ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի վրա, հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև կարող է սրվել լարվածությունը: «Արդյո՞ք մենք անհանգստության առիթ ունենք», – գրել է ամերիկացի դիվանագետը:
Ուկրաինայում փետրվարի 22-ին իշխանափոխություն է եղել, որը պետական հեղաշրջման նշաններ ուներ։ Գերագույն Ռադան իշխանաթող է արել նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին, փոխել Սահմանադրությունն ու երկրի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովին, նոր ընտրույթունները նշանակված են մայիսի 25-ին։ Յանուկովիկը հայտարարել է, թե ստիպված էր լքել երկիրը, քանի որ իր և հարազատների կյանքին վտանգ էր սպառնում, բայց շարունակում է մնալ լեգիտիմ ընտրված նախագահ։
Ջեյմս Ուորլիքը նաև մեկնաբանել է նախօրեին` մարտի 10-ին, Մոսկվայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումը. «Մենք Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ խաղաղ կարգավորման որոշ հիմնախնդիրների շուրջ արդյունավետ բանակցություններ ենք անցկացրել»,- գրել է ամերիկացի միջնորդը:
Նա նաև հույս է հայտնել առաջիկա ամսվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման վերաբերյալ. «Միայն նրանք կարող են լուծել խաղաղ գործընթացի ամենակարևոր հարցերը»,- իր Twitter-ում գրել է Ուորլիքը:
Մարտի 11-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ԵԱՀԿ համանախագահներ Իգոր Պոպովի(Ռուսաստան), Ժակ Ֆորի (Ֆրանիսա) և Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ) հանդիպումը Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Այս մասին նախօրեին Նալբանդյանը հայտնել է Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Դա աշխատանքային գործընթաց է, որը շարունակվում է ինտենսիվ ձևով, և երբ պայմանները ստեղծված լինեն, կլինի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում եռանախագահների հետ»,- նշել է Նալբանդյանը:
Փետրվարի 22-ին Փարիզում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու շուրջ, տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպումից հետո ամերիկացի համանախագահը twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ գոհ է նախարար Նալբանդյանի հետ բանակցութունների շարունակությամբ. «Պիտի աշխատենք խաղաղության հասնելու համար»,- նշել էր Ջեյմս Ուորլիքը:

«На парижской встрече министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова с сопредседателями Минской группы ОБСЕ были обсуждены вопросы, касающиеся сложившейся ситуации на переговорах по урегулированию конфликта», – заявил руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев. Как сообщает АПА, Э.Абдуллаев сказал, что на встрече было выражено беспокойство в связи с неурегулированностью нагорно-карабахского конфликта.
По его словам, на встрече Мамедъяров заявил, что азербайджанская сторона готова к подписанию всестороннего мирного договора. При этом азербайджанский министр не упустил случая еще раз заявить о позиции Азербайджана, согласно которой «для продвижения мирного процесса, Вооруженные силы Армении в первую очередь должны быть выведены с «оккупированных территорий», которые на самом деле являются исконно армянскими.
Встреча Мамедъярова с МГ ОБСЕ состоялась 10 марта. В ней приняли участие сопредседатели МГ ОБСЕ Жак Фор (Франция), Игорь Попов (Россия) и Джеймс Уорлик (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Ранее на своей странице в микроблоге Twitter американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик прокомментировал состоявшуюся накануне, 10 марта, в Москве встречу с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. «Мы провели с министром иностранных дел Азербайджана продуктивные переговоры по ключевым вопросам, касающимся мирных переговоров», – написал американский посредник.
Он также выразил надежду на встречу президентов Армении и Азербайджана в течение ближайшего месяца. “Только они могут решить самые важные вопросы мирного процесса», – написал в своем Twitter Джеймс Уорлик.
Сегодня, 11 марта, в Москве состоится встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Жака Фора и Джеймса Уорлика с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном. Об этом сам Налбандян сообщил накануне на совместной с главой МИД Сербии Иваном Мркичем пресс-конференции. «Это рабочий процесс, который продолжается интенсивным образом. Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана состоится тогда, когда будут созданы соответствующие условия», – подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Армении.