«Որաշակի ընդհանրություն կա Արցախի և Ղրիմի միջև: Առաջին հերթին դա նախադեպային լինելն է: Սա շատ կարևոր կողմ է: Մեզ մոտ Արևմտյան օրենքի ամբողջ համակարգը կառուցված է նախադեպերի վրա: Անգլիայի ու ԱՄՆ-ի իրավաբանական գրասենյակներում աշխատում են իրավաբանների օգնականներ, որոնց հիմնական զբաղմունքը իրենց հաճախորդի համար շահավետ դատարանի վճիռ գտնելն է: Հենց սա է հավասարությունը (հաճախ` երևակայական)` եթե նրան կարելի է, ապա ինչու ոչ ինձ»,- PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում հայտարարել է Alte et Certe վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Եպիֆանցևը: Նրա կարծիքով, եթե Ղրիմը մտնի Ռուսաստանի կազմի մեջ, կդառնա հզորագույն նախադեպ և Երևանի ու Ստեփանակերտի մոտ հարցը հենց այդ կերպ լուծելու գայթակղություն կառաջանա: Վերլուծաբանի կարծիքով, հենց դրանում է նմանությունը:
«Բայց կա նաև տարբերություն: Եթե այդ միավորումը կայանա, այն շատ լուրջ փոփոխություն կմտցնի ամբողջ հետբալթյան միջազգային իրավունքի ու խաղաղության համակարգում, որը կառուցված է սահմանների անխախտելիության սկզբունքի վրա: Թեև այս սկզբունքից շեղումներ Եվրոպայում քիչ չեն եղել, բայց միայն պետությունների հատվածների ինքնիշխանության ճանաչման տեսքով, բայց ոչ երբեք մեկ այլ պետությանը միանալու պայմանով: ԱՄՆ-ն իրեն չի բռնակցել Կոսովոն: Իսկ հիմա նոր նախադեպ է ձևավորվում, իսկ համակարգը կոտրելը միշտ էլ բարդ է: Այդ անել փորձող կողմը միշտ էլ ճնշումների է ենթարկվում գործող կանոնները պահպանել ձգտող ուժերի կողմից: Իրավիճակն այնպես է դասավորվել, որ Ռուսաստանը քիչ խոցելի կողմ է նման ուժերի համար: Ռազմական հակամարտություն այսպես թե այնպես չի լինի, տնտեսականը ավելի շատ կվնասի այդ անել փորձող երկրներին, իսկ քաղաքականն էլ այդքան սարսափելի չէ»,- ընդգծել է Եպիֆանցևը:
Նա նաև կարծում է, որ Ռուսաստանը համակարգը կոտրելու հնարավորություն ունի. «Իսկ Հայաստա՞նը: Արդյո՞ք այն իրեն բավական ուժեղ ու անխոցելի է համարում, որ չվախենա ուժեղների ճնշումներից: Հատկապես աշխարհագրական դիրքը հաշվի առնելով: Պատրա՞ստ են նրա քաղաքացիները տուժել տնտեսական պատժամիջոցների արդյունքում վատթարացող տնտեսական դրությունից: Նրանք պատրա՞ստ են Ադրբեջանի հետ պատերազմի, որը, ամենայն հավանականությամբ, կհաջորդի ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման նման ճանապարհի ընտրությանը: Ես չգիտեմ այս հարցերի պատասխանները, սրանց միայն Հայաստանը կարող է պատասխանել»,- ասաց ռուս վերլուծաբանը:

«Есть некоторая общность между Арцахом и Крымом. Во-первых, это прецедентность. Это очень важная сторона. У нас вся система Западного права построена на прецедентности. В юридических фирмах Англии и США работают помощники юристов, чье главное занятие заключается в умении быстро найти решение суда, которое было бы выгодно для их клиента. Это же равенство (зачастую мнимое): если ему можно, то почему мне нельзя», – заявил PanARMENIAN.Net глава аналитического центра «Alte et Certe» Андрей Епифанцев. По его мнению, если произойдет вхождение Крыма в состав России, это станет мощнейшим прецедентом и у Еревана и Степанакерта появится очень серьезный соблазн решить все таким образом. В этом, по мнению аналитика, состоит сходство.
«Но есть и различие. Подобный аншлюс, если он случится, станет очень серьезным изменением всей пост -ялтинской системы международного права и миропорядка в целом, которые базируются на принципе нерушимости границ. Причем, отходов от этого принципа было и немало, но в Европе лишь в рамках признания суверенитета частей государств, но никогда аннексии. США не аннексировали Косово! Теперь же появляется новый прецедент и ломать систему всегда трудно. Сторона, делающая это, всегда становится объектом очень серьезного давления от сил, заинтересованных в сохранении существующих устоев. Так уж сложилась ситуация, что на поверку выходит, что Россия является малоуязвимой стороной для этого давления. Военного противостояния, по понятным причинам, ей не может быть, экономическое ударит по самим странам, его устроившим, а политическое не так страшно», – подчеркнул Епифанцев.
Он также считает, что Россия имеет возможность ломать систему. «А Армения? Чувствует ли она себя достаточно сильной и неуязвимой, чтобы не устрашиться стать объектом давления со стороны сильных мира сего? Особенно с учетом географического положения? Готовы ли ее граждане пострадать из-за ухудшения экономического положения в результате экономических санкций? Готовы ли они к войне с Азербайджаном, которая с большой степенью вероятности последует при выборе такого пути решения карабахской проблемы? Я не знаю ответа на этот вопрос, на это может ответить только Армения», – сказал российский аналитик.
11 марта на внеочередном заседании Верховный совет Автономной Республики Крым принял “Декларацию о независимости АРК и г. Севастополя”. За утверждение Декларации проголосовали 78 депутатов Верховного Совета АРК из 81, принявшего участие в голосовании.Референдум о статусе Крыма назначен на 16 марта.