Ապրիլի 11-ին Մասաչուսեթս նահանգի Կապիտոլիում կհարգեն Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցը։ Նահանգում Ցեղասպանության տարելիցը հիշատակվում է ամեն տարի։ Միջոցառմանը հիմնական զեկուցող լինելու է փաստաբան Մարկ Գերագոսը։ Քննարկվելու է նաև քանդակագործ Դոնալդ Թելալյանի աշխատանքը, որը պատրաստվում են տեղադրել Բոսթոնի Հայկական ժառանգության այգում, գրում է Armenian Weekly-ն։
Միջոցառմանը նաև երիտասարդներ կմասնակցեն։ Սուրբ Ստեփանոսի տարական դպրոցի ու հայկական սեմինարիայի աշակերտները կերգեն America the Beautiful ու Հայաստանի հիմնը։
2013-ի ապրիլի 10-ին Ներկայացուցիչների պալատը և Մեն նահանգի Սենատը ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին համատեղ բանաձև են ընդունել: Այն նաև կոչ է անում նախագահին ու ԱՄՆ Կոնգրեսին նպաստել ԼՂՀ կառուցողական ներգրավմանը միջազգային հանրության ջանքերում, ուղղված երկարատև խաղաղության հաստատմանը ռազմավարական կարևորություն ունեցող տարածաշրջանում:
Անցյալ տարվա վերջում Մասաչուսեթսի կրթության միացյալ կոմիտեն հասարակական լսումներ էր անցկացրել ցեղասպանության պարտադիր ուսումնասիրության վերաբերյալ, որին աջակցում էր Մասաչուսեթսի Հայ Դատի հանձնախումբը: Օրինագիծը ներկայացրել է նահանգի կոնգրեսական Ջոնաթան Հեղթը (D- Watertown ) և պահանջում է ուսումնասիրել ցեղասպանությունները, որոնք պետք է ներառվեն բոլոր պետական դպրոցների պատմության ծրագրերում:

11 апреля в Капитолии штата Массачусетс отметят 99-ю годовщину Геноцида армян в Османской империи. День памяти жертв Геноцида отмечается в штате каждый год. Основным докладчиком на мероприятии будет адвокат Марк Герагос. Также будет обсуждена работа архитектора Дональда Телаляна, которую намереваются установить в Парке армянского наследия в Бостоне, пишет Armenian Weekly.
На мероприятии также будет присутствовать молодое поколение, которое должно помнить о своих предках. Дети из начальной школы Святого Стефана и армянской семинарии споют America the Beautiful и национальный гимн Армении.
В конце прошлого года объединенный комитет по образованию штата Массачусетс провел общественные слушания по законопроекту об обязательном изучении геноцида (H. 420), который получил поддержку со стороны Армянского Национального Комитета Массачусетса (АNC -МА) . Законопроект был представлен конгрессменом штата Джонатаном Хехтом (D- Watertown ) и требует изучения геноцидов, которые должны быть включены в программы по истории для всех государственных школах.