Paper Boats of Poetry կայքը հրապարակել է թուրք գրող Սերքան Էնգինի`«Թուրք լինելն անտանելի ամոթ է» հոդվածը:
«Իմ մայրը թրքուհի է: Սակայն ես ինձ հորս նախնիների նման լազ եմ համարում, քանի որ ամաչում եմ մորական կողմից նախնիներիցս: Ես հրաժարվում եմ ինձ թուրք համարել, քանի որ իմ թուրք նախնիներն Օսմանյան կայսրության օրոք Ցեղասպանություն են իրականացրել: 1 500 000 հայեր դաժանորեն սպանվել են թուրքերի և քրդերի կողմից: Թուրքերը և քրդերը սպանել են իրենց հայ հարևաններին, բռնաբարել փոքրիկ աղջիկներին, այրել ողջ երեխաներին, թալանել հայերի ունեցվածքը: Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ միասին հազարավոր ասորիներ էլ են սպանվել», – գրված է հոդվածում:
«Հայերի հանդեպ սարսափելի Ցեղասպանություն է իրականացվել: Որպես թուրք ազգի զավակ` ես ընդունում եմ Հայոց ցեղասպանությունը և ամանչում իմ մոր նախնիների փոխարեն: Սա ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ քրդերի պատմության ամոթալի էջն է: Մարդկության անունից ներողություն եմ խնդրում բոլոր զոհերից և խոնարհվում Ձեր ցավի առաջ», – նշում է թուրք գրողը:
«Ցավոք, սա միակ Ցեղասպանությունը չէ, որին մասնակցել է Թուրքիան: Մուստաֆա Քեմալի հրամանով, որը հետագայում դարձավ Թուրքիայի նոր հանրապետության հիմնադիրը, 1919-ին Անատոլիայում 353 000 Պոնտոսի հույներ են դաժանաբար սպանվել:
Սակայն սրանք իմ նախնիների գործած բոլոր հանցագործությունները չեն: Իրենց պատմության սկզբում թուրքերը գլխացավանք էին բոլոր հարևանների համար: Գրեթե 2 հազարամյակ թուրքերն ապրել են հարևան տարածքները գրավելով, մարդկանց սպանելով, խլելով նրանց հողերն ու ունեցվածքը, բռնաբարելով նրանց կանանց ու երեխաներին ստրուկների վերածելով», – նշված է հոդվածում:
«Սիրելի ընկերներ, այս խոսքերիս համար ինձ կարող են ձերբակալել ու բանտ նստեցնել, կամ գնդակահարել հենց փողոցում: Բայց խիղճս ստիպում է ճշմարտությունն ասել ամբողջ աշխարհին: Եվ ես այս մասին կխոսեմ մինչև վերջին շունչս», – եզրափակում է թուրք գրողը:

Сайт «Paper Boats of Poetry» опубликовал статью турецкого поэта Серкана Энгина (Serkan Engin) под названием «Невыносимо стыдно быть турком».
«Моя мать – турчанка. Однако я себя считаю лазом, как предков своего отца, так как мне стыдно за своих предков с материнской стороны. Я отказываюсь считать себя турком, так как мои турецкие предки во времена Османской империи осуществили Геноцид армян. Турками и курдами были жестоко убиты 1.500.000 армян. Турки и курды убивали своих армянских соседей, насиловали маленьких девочек, заживо сжигали детей, грабили имущество армян. Вместе с армянами в Османской империи были убиты и тысячи ассирийцев», – говорится в статье.
«В отношении армян был осуществлен ужасающий геноцид. Как сын турецкого народа я признаю Геноцид армян и стыжусь своих предков с материнской стороны. Это позорная страница истории как Турции, так и курдского народа. От имени всего человечества я прошу прощения у всех жертв и преклоняюсь перед Вашим горем», – указывает турецкий поэт.
«К сожалению, это не единственный геноцид, к которому Турция причастна. В 1919 году в Анатолии по указу Мустафы Кемаля, который в дальнейшем стал основоположником новой Турецкой Республики, были жестоко убиты 353.000 понтийских греков.
Однако и это не все преступления, которые совершили мои предки. В начале своей истории турки были головной болью для всех своих соседей. Порядка 2 тыс. лет турки жили, захватывая соседние территории, убивая многих людей, отбирая их земли и имущество, насилуя их женщин и превращая их детей в рабов», – отмечается в статье.
«Дорогие друзья, за эти слова меня могут арестовать и посадить в тюрьму, или застрелить на улице. Но моя совесть заставляет меня донести всему миру реальность. Я буду говорить о ней до последнего своего дыхания», – резюмирует турецкий поэт, передает Panorama.am.