Նախօրեին՝ մարտի 23-ին, աշխատանքային այցով Հաագայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ ռուսաստանցի Իգոր Պոպովի, ԱՄՆ ներկայացնող Ջեյմս Ուորլիքի, ֆրանսիացի Ժակ Ֆորի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, հանդիպմանը քննարկվել է իրավիճակը ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացում և հետագա քայլերը: Հաագայում անցնում է միջուկային անվտանգության երրորդ գագաթաժողովը, որին մասնակցում է 5 000 պատվիրակ, այդ թվում աշխարհի երկրների 58 ղեկավարներ:
Արդեն այսօր՝ մարտի 24-ին, ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր էջում գրել է, որ հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ:
«ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համար նախագահների մակարդակով հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ համաձայնություն է ձեռք բերվել: Ժամկետները կհստակեցվեն»,- գրել է Ուորլիքը:
Ավելի վաղ նա գրել էր, որ Նիդերլանդներում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ: «Դրական հանդիպում ունեցանք Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Աշխատում ենք միասին, հաստատուն խաղաղությունը հնարավոր է», – Twitter-ու գրել է ամերիկացի համանախագահը:
Նա ևս մեկ գրառում էր կատարել. «Ինձ այսօր ուղղեցին՝ դա հակամարտություն է Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև: Մենք խաղաղ գոյակցություն ենք ցանկանում ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերի համար»: Ավելի վաղ հաղորդագրություն էր հայտնվել, որ Հաագայում կարող են հանդիպել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը:
Համանախագահները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել Փարիզում ու Մոսկվայում, այդ թվում ՌԴ պաշտոնատար անձանց հետ: Ինչպես ասվում է հանդիպման ավարտին տարածված հաղորդագրության մեջ, համանախագահները երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներում շարունակել են աշխատանքը 2013 թ. նոյեմբերին տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ: Նախարարները հաստատեցին պատրաստակամությունը լուծելու գոյություն ունեցող հարցերն ու գործընթացն առաջ մղելու:
Միջնորդները նաև նշեցին, որ հարկավոր է շարունակել համագործակցությունն ու խաղաղ բանակցությունները բարձր մակարդակով: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մտադիր են կրկին այցելել տարածաշրջան ապրիլին:
Ավելի ուշ Twitter-ի իր միկրոբլոգում ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը բարձր է գնահատել Մոսկվայում կայացած բանակցությունները: «ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան կրկին միասին կաշխատեն խաղաղության հասնելու համար», -գրել է նա:

24 Март 2014 - 09:02 AMT
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик написал на своей странице в микроблоге Twitter, что достигнута договоренность о встрече президентов Армении и Азербайджана. «Мы встретились с президентами Армении и Азербайджана. Была достигнута договоренность о проведении встречи на уровне президентов с целью урегулирования карабахского конфликта. Сроки будут уточнены», – написал он.
Накануне, 23 марта, находящийся с рабочим визитом в Гааге президент Армении Серж Саргсян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США), Жаком Фором (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, на встрече была обсуждена текущая ситуация в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и дальнейшие шаги.
В Гааге проходит третий саммит по ядерной безопасности. В нем принимают участие около 5 000 делегатов, среди которых 58 лидеров ряда стран мира.
В Нидерландах сопредседатели встретились и с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. «Провели позитивную встречу с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Работаем вместе, прочный мир возможен», – написал на своей странице в микроблоге Twitter американский сопредседатель Джеймс Уорлик.
Ранее сообщалось, что в Гааге также возможна встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
Позже на своей странице в микроблоге Twitter американский посредник Джеймс Уорлик, высоко оценил состоявшиеся в Москве переговоры. «США, Россия и Франция будут работать вместе над достижением мира», – написал он.