25 Մարտ 2014 - 07:48 AMT
Հայ Դատն Օբամային և Կոնգրեսին կոչ է անում ստիպել Թուրքիային վերջ տալ Քեսաբի վրա հարձակումներին (թարմացված)
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) դիմել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային և Կոնգրեսին՝ կոչ անելով պարտադրել Թուրքիային դադարեցնել աջակցությունը գրոհայիններին, որոնք հարձակվել են սիրիական հայաբնակ Քեսաբի վրա:
Արդեն մի քանի օր է Քեսաբում ողբերգական իրադարձություններ են ծավալվում: Թուրքական կողմը, խախտելով միջազգային օրենքներն ու պարտավորությունները, գնդակոծել է հայկական գյուղերն ու ավանները, իսկ հետո ճանապարհ բացել ապստամբների համար, որ նրանք գրավեն հայաբնակ շրջանը: Քեսաբը Սիրիայի ու Թուրքիայի սահմանին է, այնտեղ հազարավոր հայեր են ապրում, կան հայաբնակ բնակավայրեր, համայնքային ու կուսակցական հաստատություններ, դպրոցներ ու հիվանդանոցներ:
ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին հասցեագրված նամակում Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) նախագահ Քեն Խաչիկյանը կոչ է արել Օբամային հանձնարարել ԱՄՆ պետքարտուղարին, Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին և ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչին կասեցնել Քեսաբի վրա հարձակումները, որոնք հանգեցրել են խաղաղ բնակչության բռնագաղթի, թալանի ու եկեղեցիների պղծման:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները դիմել են նաև ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության և արտաքին գործերի հանձնախմբի անդամներին, որպեսզի նրանք, օգտագործելով Կոնգրեսի ազդեցությունը, վերջ տան Թուրքիայի մասնակցությանը Քեսաբի ոչնչացմանը: «Հարձակումները Քեսաբի հայության դեմ փաստացի հարձակումներ են բոլոր հայերի վրա»,- նշել է Խաչիկյանը:
Անդրադառնալով Քեսաբի դեպքերին, ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանընշել է, որ թուրքական հայատյաց քաղաքականությունը շարունակվում է ու արդեն իր ծայրահեղ դրսևորումն է ունենում Սիրիայի հայաբնակ շրջաններում: Ըստ Բաբայանի, թուրքական կողմն ամեն ինչ անում է դիվերսիոն հարձակումների միջոցով հայաթափելու ու ֆիզիկապես ոչնչացնելու սիրական համայնքը:
Նրա խոսքերով, այս պահին ակնկալվում է քաղաքակիրթ աշխարհի համաչափ արձագանքն այդ իրադարձություններին, գրում է Panorama.am-ը:
Հարցին, թե ո՞րն է այս իրավիճակում հայկական երկու հանրապետությունների խնդիրը, Բաբայանը նշել է. «Նախընտրելի կլիներ, որ Սիրիայում ապրող հայերը մնային Սիրիայում ու պահպանեին հայկական համայնքը, որը ուժեղ և միասնական է, սակայն, եթե սիրիահայերի կյանքին վտանգ է սպառնում, ապա Արցախը պատրաստ է իր հնարավորությունների չափով աջակցել նրանց, ընդհուպ` Արցախում նրանց համար բնակություն հաստատելու պայմաններ ստեղծել»:
Գրոհայինների հարձակումից հետո մոտ 400 հայ ընտանիքներ (այլ տվյալներով մոտ 600 ընտանիք) Քեսաբից տարհանվել ու ապաստանել են Լաթակիայում, իսկ մի քանի մարդու ճակատագիրն անհայտ է մնում: «Բազում հայ ընտանիքներ ապրում են Լաթակիայում հարազատների ու բարեկամների մոտ, ոմանք ապաստան են գտել հայկական եկեղեցում: Հալեպի թեմը և Սիրիայի Կարմիր Մահիկի կազմակերպությունն օգություն են ցուցաբերում փախստականներին»,- ասել է Լաթակիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Ներսես Սարգսյանը:
Ապստամբները պղծել են Քեսաբի եկեղեցին, թալանել տներն ու քանդել մի շարք կառավարական շենքեր: Ըստ Սարգսյանի, ապստամբները Սիրիա են ներթափանցել Թուրքիայից և աջակցություն են ստանում թուրք զինվորականներից: Վիրավոր գրոհայինները տեղափոխվում են Թուրքիա բուժման նպատակով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին՝ մարտի 24-ին, Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում մամուլի համար հայտարարություն է8 արել։ Նախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ` հիշelwv Քեսաբի պատմությունը, «որը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում հարուստ է հայերի տեղահանման դժոխային իրողություններով»:
Հայաստանի նախագահը հիշեցրել է8, որ «առաջին ծանր պատուհասը» Քեսաբի շրջանի համար դեռևս 1909-ին էր, երբ ապրիլին թուրքական զինված ջոկատները ներխուժեցին այնտեղ։ Հայերն ապաստանեցին Գարատուրանի լեռներում և ծովեզերքում։ Քեսաբը հրկիզելուց ու թալանելուց հետո թուրքերն ուղղվեցին դեպի Գարատուրան, այրեցին ու կողոպտեցին վերին թաղի տները։ Հայերը ֆրանսիական փոխադրանավով տեղափոխվեցին Լաթաքիա, մոտ մեկ տարի այնտեղ մնալուց հետո գաղթականները վերադարձան Քեսաբ և վերակառուցեցին իրենց տները։
Պատմական իրողություններին անդրադառնալիս Սերժ Սարգսյանը հիշատակել է նաև մեկ այլ տարեթիվ՝ 1915-ը, երբ տեղի բնակչությունը Հայոց ցեղասպանության գաղթից և աքսորներից ևս անմասն չմնաց։ Քեսաբցիներն աքսորվեցին երկու ուղղությամբ՝ դեպի Դեր Զոր և հարավ՝ մինչև Հորդանան։ Հազարավոր քեսաբահայեր զոհվեցին, մեծամասնությունը՝ Դեր Զորի անապատներում։
«Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունն ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է: Կարծում եմ՝ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ ինքնըստինքյան առաջ եկող զուգահեռները սթափեցնող պետք է լինեն բոլոր կողմերի համար»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը հանձնարարել է ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություններին հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին։
Նախօրեին ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ հայտարարություն են տարածել, որտեղ սիրիական ու թուրքական իշխանություններին կոչ են անում Քեսաբի իրադարձությունների անաչառ հետաքննություն անցկացնել, իսկ միջազգային հանրությունից պահանջում միանշանակ գնահատական տալ «մարդու իրավունքների խատման այս նողկալի դեպքերի վերաբերյալ՝ ՄԱԿ-ի դիտորդներ ուղարկելով Քեսապի հայաբնական տարածքներ՝ փաստաթղթավորելու տեղի ունեցած մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների դեպքերը»:
«Կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ միջոցներ, իսկ աշխարհասփյուռ հայությանը՝ միավորելու ջանքերը սատար կանգնելու սիրիահայության իրավունքների պաշտպանությանը»,- ասվում է նրանց տարածած հայտարարությունում:

Депутат Национального собрания Арцаха, ветеран карабахской войны Ваан Бадасян предлагает сформировать вооруженные группы для защиты армян сирийского округа Кесаб. Депутат лично готов возглавить объединение для защиты сел Кесаба и отправится на место действий. Бадасян призвал проживающих на Родине и по всему миру армян, в особенности имеющих опыт участия в боевых действиях, присоединиться для защиты армян округа Кесаб, сообщает Armnenia Today.
Турция продолжает свою армяноненавистническую политику, и ее крайние проявления уже заметны в армянонаселенных районах Сирии, в частности в Кесабе. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, обратившись к ситуации в сирийском Кесабе, передает Panorama.am.
«Знакомый почерк, турецкая сторона делает все возможное для того, чтобы посредством диверсионных нападений заставить армян покинуть Сирию и для ликвидации армянской общины Сирии», – сказал он.
По словам Давида Бабаяна, сейчас все рассчитывают на адекватную реакцию цивилизованного мира на происходящие в Кесабе события.
«Было бы предпочтительнее, если бы проживающие в Сирии армяне остались в этой стране, сохранив армянскую общину, которая является сильной и сплоченной. Однако если жизнь сирийских армян находится под угрозой, то НКР готова по мере своих возможностей оказать им содействие, вплоть до создания для них условий для проживания в Нагорном Карабахе», – подчеркнул Давид Бабаян.
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) обратился к президенту США Бараку Обаме Конгресс с призывом заставить Турцию прекратить содействие боевикам, напавшим на армянонаселенный сирийский город Кессаб.
Уже несколько дней в Кесабе разворачиваются трагические события. Турецкая сторона в нарушение международных законов и обязательств обстреляла армянские села и поселки, а затем открыла дорогу повстанцам для захвата этого армянонаселенного региона.
Как сообщал The Armenian Weekly, около 400 армянских семей (по другим данным, около 600 семей) эвакуированы из Кеcаба и нашли убежище в Латакии после нападения боевиков, а судьба нескольких человек остается неясной. «Многие армянские семьи живут у родственников и друзей в Латакии, некоторые нашли убежище в армянской церкви. Епархия в Алеппо и общество Красного Полумесяца Сирии оказывают помощь беженцам», – сказал представитель армянской общины Латакии Нерсес Саркисян.
В адресованном президенту и конгрессу США письме председатель ANCA Кен Хачикян призвал Обаму поручить госсекретарю США, американскому послу в Турции и постоянному представителю США в ООН потребовать от Анкары остановить нападения на Кесаб, которые привели к выселению мирных жителей, мародерству и осквернению церквей.
Представители ANCA также обратились к членам комитетов по разведке и иностранным делам Палаты представителей и комитета по иностранным делам Сената США, чтобы те, используя влияние Конгресса, положили конец участию Турции в уничтожении Кесаба.
«Нападения, совершенные на населенный в основном армянами Кесаб, являются фактически нападением на всех армян», – отметил Хачикян.
Накануне, 24 марта, президент Армении Серж Саргсян выступил в Гаагском конференц-центре с заявлением для прессы относительно событий в Кесабе. Президент выразил свою глубокую озабоченность в связи с происходящими вокруг Кесаба событиями. «Мы все очень хорошо помним историю Кесаба, которая в течение последнего столетия, к сожалению, богата адскими событиями депортации армян», – сказал Серж Саргсян.
Президент Армении напомнил, что первая тяжелая беда постигла район Кесаба еще в 1909 году, когда в апреле вооруженные турецкие отряды вторглись в Кесаб. Армяне нашли убежище в горах и приморье Гаратурана. После сожжения и разграбления Кесаба турки направились к Гаратурану, сожгли и ограбили дома верхнего квартала. Армяне на французском судне были перевезены в Латакию. Беженцы после почти годового пребывания в Латакии возвратились в Кесаб и восстановили свои дома.
Касаясь исторических событий, Серж Саргсян упомянул еще одну дату – 1915 год, когда и населению Кесаба не удалось избежать выселения и депортации во время Геноцида армян. Кесабцы были депортированы в двух направлениях: в сторону Дер Зора и на юг – до Иордании. Тысячи кесабцев погибли, большинство – в пустынях Дер Зора.
«Сегодняшнее, уже третье по счету выселение армян Кесаба является серьезнейшим вызовом, брошенным механизмам 21-го века по защите национальных меньшинств. Думаю, все должны осознавать, что сами собой напрашивающиеся параллели должны быть отрезвляющи для всех сторон», – подчеркнул глава армянского государства.
«Я уже поручил дипломатическим представительствам Республики Армения в ООН в Нью-Йоркском и Женевском офисах проследить в специализированных структурах по вопросам прав человека и национальных меньшинств за вопросами гарантирования безопасности армян Кесаба и их безопасного возвращения в места постоянного проживания», – сказал Серж Саргсян.
Также накануне группа депутатов армянского парламента выступила с заявлением, в котором потребовала направить наблюдателей ООН в сирийский регион Кесаб, пострадавший от действий турецких вооруженных сил.
«Рассеянное по всему миру армянство потрясено событиями в сирийском городе Кесаб и прилегающих населенных пунктах, в результате которых из-за действий турецких вооруженных сил местное армянское население вновь депортировано и спустя почти век после Геноцида ступило на путь беженца», – отмечается в заявлении армянских депутатов.
Армянские парламентарии призвали сирийские и турецкие власти провести беспристрастное расследование произошедшего и потребовали от международного сообщества дать однозначную оценку этим отвратительным случаям нарушения прав человека.
В свою очередь, на открытии четырехдневных заседаний НС Армении секретарь фракции оппозиционной партии «Наследие» Теван Погосян спросил у спикера парламента РА Овика Абраамяна, не намерен ли он организовать специальное обсуждение по поводу событий в армянонаселенном районе Кесаб в Сирии.
«Я предлагаю использовать четырехдневные заседания НС Армении для разработки какого-либо совместного действия или заявления, так как наши соотечественники действительно оказались в очень тяжелом положении», – сказал Теван Погосян.
В ответ на это Овик Абраамян отметил, что он очень обеспокоен происходящими в Кесабе событиями. «Будет правильнее, если мы пригласим в НС РА министра иностранных дел республики или ответственных лиц МИД Армении, которые и представят ситуацию в Сирии. Мы не уполномочены вмешиваться во внутренние дела другой страны», – сказал Овик Абраамян.