26 Մարտ 2014 - 09:08 AMT
Հաագայում Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնաբանել է նիստում հնչած Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը Հայաստանի Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության մասին:
«Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում: Սեուլի գագաթնաժողովից հետո Հայաստանը քայլեր է իրականացրել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ: 2013թ. մայիսին Հայաստանը վավերացրել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005թ. լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ի պահ ԱԷՄԳ-ին: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները:
Ամրապնդել ենք միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները՝ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում»,-ասել է Հայաստանի նախագահը Հաագայում: Նիստում Ադրբեջանի նախագահը հարց բարձրացրեց Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ, ասելով, թե, իբր, ՀԱԷԿ-ը սպառնալիք է տարածաշրջանի համար: «Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մենք մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
2013-ի նոյեմբերին ՀՀ նախագահին կից Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի գործադիր քարտուղար, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վահրամ Պետրոսյանն Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստի ավարտին հայտարարել էր, որ ռուսական կողմը ֆինանսական միջոցներ կտրամադրի՝ վարկ, որը կուղղվի ՀԱԷԿ-ի վերազինմանը: Վարկի չափը դեռևս քննարկվում է:
«Տարիներ շարունակ մեր ատոմակայանը վերազինվել է և համապատասխանում է անվտանգության բոլոր միջազգային նորմերին: Ատոմակայանի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները կշարունակվեն նաև հետագայում»,– ասել էր Վահրամ Պետրոսյանը:
«Կառավարությունը որոշել է երկարացնել ԱԷԿ-ի կյանքը. ռուսական, ինչպես նաև հայկական մասնագիտացված կազմակերպությունները կիրականացնեն կայանի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքները»,- ասել էր Պետրոսյանը:
Գերմանիայի նախագահին կից Էներգետիկ անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ադոլֆ Բիրկհոֆերն այն ժամանակ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի հետ գործակցությունըչափազանց կարևոր է Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի ոլորտի համար: 2013-ի սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել էր, որ Ռոսատոմը հայ փորձագետների հետ միասին կաշխատի ՀԱԷԿ գործող բլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով՝ մինչև 2026-ը, երկարացնելու նախագծի իրականացման վրա:
«Ինձ թվում է, որ գործակցությունը Ռուսաստանի հետ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում չափազանց կարևոր է, քանի որ Ռուսաստանը համաշխարհային առաջատարներից մեկն է միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում»,- ավելի ուշ ասել էր Բիրկհոֆերը ՀՀ նախագահին կից Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստից հետո:
Բացի այդ, Բիրկհոֆերը նշել էր, որ հայկական ԱԷԿ-ը կառուցվել է ԽՍՀՄ տարիներին, իսկ Ռուսաստանը նման օբյեկտների շահագործման մեծ փորձ ունի:
Խորհրդի ղեկավարը նշել էր, թե վարկը, որը կարող է տրամադրել Ռուսաստանը ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նպատակով, արդյունավետ գործիք է, որի միջոցով կարելի է բարելավել կայանի անվտանգության մակարդակը և համապատասխանեցնել այն միջազգային չափանիշներին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ գործող ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքներն ավարտելու համար հարկավոր է առնվազն 150 մլն դոլար:
Բիրգհոֆերը նշել էր, որ գերմանական կողմը տպավորված է ՀԱԷԿ-ի ինտեգրման տեմպերով ատոմային էներգետիկայի միջազգային համակարգին: «Դա նշանակում է նաև, որ ցանկացած պատահար ցանկացած տեխնիկական համակարգում քննարկվում է և վերլուծության է ենթարկվում ինչպես Հայաստանի համապատասխան մարմինների կողմից, այնպես էլ միջազգային մակարդակով, ինչը թույլ է տալիս համապատասխան եզրակացություններ անել միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության մասին»,- ասել էր նա:
Ինչ վերավերում է ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակին, ապա, ըստ Խորհրդի ղեկավարի, շատ բարդ է որակել ԱԷԿ անվտանգության մակարդակի վարկանիշն աշխարհում, քանի որ դա կախված է ոչ միայն տեխոնոլոգիաներից, այլ նաև մարդկային գործոնից: «Ես միայն կարող եմ ասել, որ մենք տեսնում ենք, որ չափազանց պատասխանատու վերաբերմունք կա անվտանգության հարցերի հանդեպ, և դա շատ հաճելի է մեզ համար»,- ամփոփել էր նա:
Մեծամորի ԱԷԿ-ը կառուցվել է 1970-ին: 1988-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո այն փակվել է: 1995-ին, չնայած փորձագետների բողոքներին, այն կրկին վերագործարկվել է, գործարկվել է նաև երկրորդ ռեակտորը:

26 Март 2014 - 07:46 AMT
Саргсян призвал Алиева не сплетничать и не лгать о каких-то «проблемах» Армении с радиоактивными отходами
Во время своего выступления на саммите по ядерной безопасности в Гааге президент Армении Серж Саргсян прокомментировал прозвучавшее на саммите заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о безопасности Мецаморской атомной электростанции Армении. «Хочу отметить, что мы тесно сотрудничаем с Международным агентством по атомной энергии в вопросе обеспечения безопасности армянской атомной электростанции, последовательно выполняя требования, установленные техническим документом агентства № 640. Об этом свидетельствуют результаты проведенной со стороны МАГАТЭ миссии ОСАРТ», – сказал он. «Что касается прозвучавших сплетен, что якобы у нас были проблемы, связанные с радиоактивными отходами, то такая ложь в первую очередь является проявлением недоверия к международным структурам, потому что мы все наши программы координируем с Международным агентством по атомной энергии», – отметил президент Армении.
Ранее, выступая на саммите, Ильхам Алиев в очередной раз попытался убедить мировое сообщество, что Армянская АЭС якобы представляет угрозу для региона. Несмотря на все заключения международных экспертов, Алиев упорно заявляет о том, что АЭС «основана на устаревшей, чрезвычайно опасной технологии». Он также попытался обвинить Армению в заражении территории Нагорно-Карабахской Республики путем захоронения радиоактивных отходов.
В ноябре 2013 года исполнительный секретарь Совета безопасности атомной энергетики при президенте РА доктор технических наук Ваграм Петросян по итогам заседания Совета безопасности атомной энергетики при президенте Армении заявил, что российская сторона предоставит финансовые средства – кредит, который будет направлен на переоснащение Армянской АЭС. Размера кредита пока обсуждается.
«На протяжении долгих лет наша атомная станция переоснащалась и соответствует всем международным нормам безопасности. Работы по повышению уровня безопасности атомной станции будут осуществляться и в дальнейшем»,– отметил В. Петросян.
«Правительство приняло решение продлить жизнь АЭС: российские, а также армянские специализированные организации будут осуществлять работы по продлению деятельности станции»,– подчеркнул Ваграм Петросян.
Тогда же глава Совета по энергетической безопасности при президенте Германии Адольф Биркхофер заявил, что сотрудничество с Россией крайне важно для сферы атомной энергетики Армении.
3 сентября президент РФ Владимир Путин заявил по итогам переговоров со своим армянским коллегой Сержем Саргсяном, что Росатом совместно с армянскими экспертами договорились работать над реализацией проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС на 10 лет – до 2026 года.
«Мне кажется, что сотрудничество с Россией в сфере атомной энергетики крайне важно, поскольку Россия является одним из мировых лидеров в области ядерных технологий», – сказал позже Биркхофер на пресс-конференции по итогам заседания Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Армении.
Кроме того, как подчеркнул Биркхофер, Армянская АЭС была построена во времена СССР, и Россия обладает большим опытом по эксплуатации подобных объектов.
Глава Совета подчеркнул, что кредит, который может быть предоставлен Россией на продление срока эксплуатации армянской АЭС, является эффективным инструментом, с помощью которого можно улучшить безопасность станции и привести ее в соответствие с международными стандартами.
Ранее премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что для завершения работ по продлению сроков эксплуатации старой АЭС потребуется минимум 150 млн. долларов.
Биргхофер также отметил, что немецкая сторона впечатлена темпами интеграции Армянской АЭС в международную систему атомной энергетики. «Это также значит, что любое происшествие в любых технических системах обсуждается и анализируется как соответствующими органами в Армении, так и на международном уровне, что позволяет сделать соответствующие выводы в сотрудничестве с международными партнерами», – сказал он.
Что касается уровня безопасности на Армянской АЭС, то, по словам главы Совета, очень сложно классифицировать рейтинг уровня безопасности АЭС в мире, поскольку он зависит не только от технологий, но и от человеческого фактора. «Я только могу сказать, что мы видим, что отношение к вопросам безопасности крайне ответственное, и это очень приятно для нас», – резюмировал он.