26 Մարտ 2014 - 10:20 AMT
Մարտի 21-ին գերմանական Կոնստանցի քաղաքային թատրոնում պրեմիերա է եղել․ բեմականացվել էր Էդգար Հիլսենռաթի 1989-ի ստեղծագործությունը՝ «Վերջին մտքերի հեքիաթ»-ը, որն անդրադառնում է Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանությանը։ Ներկայացումը մեծ աղմուկ է բարձրացրել տեղի թուրքերի շրջանում, բայց չնայած թուրքական իշխանության ու բնակչության բողոքներին, պրեմիերան խափանել չի հաջողվել։ Թատրոնի դիմաց բողոքի ակցիային մասնակցել է մոտ 200 թուրք ցուցարար, ովքեր պաստառներով ու իրենց կոչերով պահանջում էին առհասարակ հանել բեմադրությունը ծրագրից։ Իմիջիայլոց, այն խափանելու փորձեր թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաներն անում էին դեռևս մարտի սկզբերից։
Գերմանական Կարլսրուհե քաղաքում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսը թատրոնի տնօրենին՝ Քրիստոֆ Նիքսին, գրություն է ուղարկել, որում ներկայացված էր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետը` այն է՝ պատմական փաստերի մերժումը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին պատմեց տեղի հայ համայնքի հոգևոր հովիվ Տեր Տիրատուր քահանա Սարդարյանը, քաղաքի թուրք իմամը թատրոնի տնօրենին մզկիթ է կանչել ու բեմադրության համար «հաշիվ պահանջել», իսկ թուրք հյուպատոսն իր հերթին փորձում է կառավարական մակարդակով խափանել ներկայացման ցուցադրությունը․ վախեցնում են թե դերասաններին, թե մյուս աշխատակիցներին։ Բայց, չնայած այդ ամենին, դերասանները շարունակում են ամեն օր բեմ բարձրանալ։ Թե թատրոնի տնօրենը, թե Բադեն-Վյուրտեմբերգի Եվորպայի և միջազգային հարցերով նախարար Պիտեր Ֆրիդրիխը, ինչպես նաև տեղի մշակույթի նախարարությունը դատապարտել են թուրքական կողմի բողոքները։
Բադեն-Վյուրտեմբերգի հայ համայնքն ու Ցեղասպանության ճանաչման գերմանական հանձնախումբը կատարվածի վերաբերյալ հաղորդագրություն են տարածել: Տեր Տիրատուր քահանա Սարդարյանի խոսքով, Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանության փաստը միջազգայնորեն ամբողջովին անհերքելի է:
«Եթե Թուրքիան այս հանցագործությունը մինչ օրս մերժում է, ապա դա սեփական տգիտության նշան է․ եթե Թուրքիան նույնիսկ Գերմանիայում է պահանջում աղավաղել պատմությունը, դա ուղղակի խելագարություն է: Կոնստանցում պատմական ճշմարտության ու մշակույթի ազատության իրավունքի դեմ ուղղված մի աբսուրդ պայքարի ականատես ենք»,- նշում է հոգևորականը:
Հայկական համայնքն իր շնորհակալությունն է հայտնել Քրիստոֆ Նիքսին և Կոնստանցի թատրոնի ամբողջ թիմին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր բեմականացրին ստեղծագործությունը:
ՑՃՀ նախագահ, դոկտոր Թեսսա Հոֆմանի խոսքով, արդեն 40 տարի է՝ Գերմանիայում և այլ պետություններում թուրքական դիվանագիությունը ոտնձգությունների է ենթարկում մշակույթն ու ազատ խոսքը։
«Բացահայտ կենտրոնացված ժողովրդական զայրույթի միջոցով փորձ է արվում վախեցնել կազմակերպիչներին, որպեսզի միջոցառումները չկայանան, կամ օգտագործվեն որպես ամբիոն սեփական տեսակետն ու փաստերի աղավաղումը ներկայացնելու համար: Այդպես եղավ նաև Կոնստանցում, կամ
2011-ին Շտուտգարտի համալսարանում, որի ռեկտորը թուրքական պահանջի ներքո պարտավորված էր «իր» համալսարանում կասեցնել Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնեաների Ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումը»,- ասել է Թեսսա Հոֆմանը, տեղեկացնում են տեղի հայկական համայնքից:
Նրան ամենից վրդովվեցրել է գերմանացի կազմակերպիչների «քաղաքացիական խիզախության պակասը, ովքեր թուրքական պետական ցեղասպանության մերժման ազդեցության ներքո այլ կողմ են քաշվում, ոչ անհրաժեշտ համաձայնությունների գնում, կամ աբողջովին հրաժարվում միջոցառումն իրականացնելուց»: Ըստ նրա, այդ, ինչպես նաև Թուրքիայի իշխանությունների կողմից պետական ճնշումն անընդունելի են մարդու իրավունքների և քաղաքացիական իրավունքների տեսակետից։

26 Март 2014 - 11:12 AMT
Турки германского Баден-Вюртемберга истерично «воюют» против спектакля о Геноциде армян, но безуспешно
21 марта в драматическом театре Констанца (Германия) при аншлаге прошла премьера спектакля по роману Эдгара Хильзенрата "Предсмертная сказка" (в немецком оригинале – "Das Marchen vom letzten Gedanken"), в котором речь идет о массовых убийствах армян в Османской империи в 1915 году.
В постановке "Предсмертная сказка" повествуется о событиях времен Первой мировой войны от лица сказочника, которого играют поочередно несколько актеров. Рассказчик описывает жизнь армянина в Османской империи, делая его своего рода свидетелем событий тех лет.
Накануне премьеры в драмтеатр поступали требования отменить премьеру. Показ спектакля все-таки состоялся. А на улице прошел митинг протеста, сообщает Deutsche Welle.
Генеральное консульство Турции в Карлсруэ высказывало просьбу перед каждым показом спектакля информировать зрителей о различных трактовках событий тех лет.
В день премьерного показа спектакля на улице перед театром прошла демонстрация, в которой приняли участие около 100 человек. Неприятие у протестовавших вызвал, главным образом, плакат спектакля, на котором изображен лежащий на полу человек, покрытый белой материей, над которым развевается турецкий флаг. А в тексте, размещенном на плакате, приводится цитата премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана: "В нашей истории не было геноцида".
Предназначение искусства в том и состоит, чтобы давить на болевые точки общества, заявил в свою очередь присутствовавший на премьере политик, член правительства земли Баден-Вюртемберг Петер Фридрих. По его словам, резонанс показал, что искусство явно попало в точку.
Премьера состоялась, но спорные плакаты театр все-таки убрал, как пояснил его директор Кристоф Никс, "из уважения перед турецкой общиной": "В данной ситуации я думал о деэскалации конфликта и о людях". Директор театра подчеркнул при этом, что в Германии "искусство имеет неограниченную свободу".
Как рассказал PanARMENIAN.Net духовный лидер местной армянской общины Тиратур Сардарян, турецкий имам города пригласил директора театра в мечеть и «потребовал объяснений» в связи с постановкой спектакля, а турецкий консул, в свою очередь, пытается на правительственном уровне помешать показу спектакля, они пытаются напугать и актеров, и остальных служащих театра. Но, несмотря на это, актеры продолжают каждый день выходить на сцену. И директор театра, и министр по вопросам Европы и международным вопросам Баден-Вюртемберг Питер Фридрих, а также местное министерство культуры осудили акции протеста турок. Армянская община земли Баден-Вюртемберг и немецкая комиссия по признанию Геноцида распространили заявление в связи с инцидентом. По словам Тиратура Сардаряна, факт Геноцида армян в Османской Турции международно признанный факт, и если Турция до сих пор отрицает это преступление, то это свидетельствует о ее невежестве, если Турция даже в Германии требует искажать историю, то это просто безумие. «В Констанце мы стали свидетелями абсурдной борьбы с исторической правдой и правом на свободу культуры», – сказал он.
В свою очередь, председатель немецкой комиссии по признанию Геноцида, доктор Тесса Хофман заявила, что уже 40 лет как в Германии и других странах турецкая дипломатия предпринимает попытки посягнуть на культуру и свободу слова. «Посредством открытого и централизованного народного гнева предпринимаются попытки напугать организаторов, чтобы те или иные мероприятия не были проведены или чтобы они использовались в качестве механизма выражения своей точки зрения и искажения фактов. Именно это и произошло в Констанце или в университете Штутгарта в 2011 году, ректор которого, подавшись турецким требованиям, отменил проведение мероприятия, посвященного Геноциду армян», – сказала Тесса Хофман. По ее словам, больше всего ее рассердило отсутствие «гражданской смелости немецких организаторов, которые под влиянием турецкой государственной политики отрицания Геноцида идут на компромиссы или полностью отказываются от проведения мероприятий».