28 Մարտ 2014 - 13:29 AMT
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) միացել է ԱՄՆ հայ համայնքի հասարակական ու կրոնական ներկայացուցիչների պատվիրակությանը՝ կոչ անելով ԱՄՆ կառավարությանն անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել վերջ տալու համար հայ ժողովրդի բնաջնջմանը Սիրիայի Քեսաբ պատամական հայկական քաղաքում:
Մարտի 21-ից ի վեր Քեսաբը ենթարկվում է գրոհայինների հարձակման: Պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայկական պատվիրակությունն ընդգծեց շտապ միջոցների անհրաժեշտությունը և հայտարարեց, որ «ԱՄՆ-ն պատասխանատվություն ունի Քեսաբի բնակիչների պաշտպանության հարցում, առավել ևս, որ նրանց մեծ մասը հարազատներ ունի Ամերիկայում, որոնք քեսաբցիներին պաշտպանելու ուղիներ են որոնում: Պատվիրակությունը հետևյալ պահանջներն է ներկայացրել ԱՄՆ կառավարությանը՝ որպես անթույլատրելի հրապարակավ դատապարտել հարձակումը Քեսաբի հայ բնակչության վրա, որին մասնակցում են ահաբեկիչները Թուրքիայի աջակցությամբ, անհապաղ ծայրահեղականներին վտարել քաղաքից, որպեսզի քաղաքացիական անձինք կարողանան վերադառնալ իրենց տները: «ԱՄՆ-ն պարտավոր է ապահովել Քեսաբի քաղաքացիական բնակչության մշտական պաշտպանության երաշխիքներն ու վերականգնել ապառազմականացված գոտին Քեսաբի շուրջ և թուրքական սահմանի մոտ, հասցեական հումանիտար օգնություն ցուցաբերել տեղահանված անձանց, պահանջել Թուրքիայից փակել սահմանն ու թույլ չտալ գրոհայիններին ներթափանցել Քեսաբ, հետաքննել Թուրքիայի դերը Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումներին օժանդակելու գործում, նպաստել հայերի վերադարձին իրենց բնակավայրեր և օգնել ամերիկահայերին գտնել իրենց կորած հարազատներին»,-ասվում է հանձնախմբի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ, այս շաբաթ ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը խիստ նամակ էր հղել նախագահ Օբամային՝ հորդորելով հասցեագրել այն պետքարտուղարին, ԱՄՆ դեսպանին Թուրքիայում, և դեսպանին ՄԱԿ-ում՝ պահանջելով, որ Թուրքիան դադարեցնի անդրսահմանային հարձակումները Քեսաբի վրա, որոնք ստիպում են քաղաքացիական բնակչությանը լքել շրջանն ու թալանի և եկեղեցիների պղծման պատճառ են դառնում:
Հայ Դատի ներկայացուցիչները դիմել են նաև Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության ու արտաքին գործերի հանձնաժողովի և Սենատի արտաքին գործերի հանձնախմբի անդամներին, որպեսզի նրանք, օգտագործելով Կոնգրեսի ազդեցությունը, վերջ տան Թուրքիայի մասնակցությանը Քեսաբի ոչնչացմանը: «Հարձակումն առավելապես հայաբնակ Քեսաբի վրա փաստացի հարձակում է համայն հայության վրա», -ասել է Խաչիկյանը:
Արդեն մի քանի օր է սիրիական հայաբնակ Քեսաբում ողբերգական իրադարձություններ են կատարվում: Քեսաբը Սիրիայի ու Թուրքիայի սահմանին է, այնտեղ հազարավոր հայեր են ապրում, կան հայաբնակ բնակավայրեր, համայնքային ու կուսակցական հաստատություններ, դպրոցներ ու հիվանդանոցներ: Մարտի 21-ին, խախտելով բոլոր միջազգային իրավունքներն ու նորմերը, թուրքական կողմը գնդակոծեց Սիրիայի հայաբնակ գյուղերն ու ավանները, իսկ հետո ճանապարհ բացեց գրոհայինների համար, որպեսզի նրանք գրավեն հայկական բնակավայրերը: Գրոհայինների հարձակումից հետո մոտ 400 հայ ընտանիքներ (այլ տվյալներով մոտ 600 ընտանիք) Քեսաբից տարհանվել ու ապաստանել են Լաթակիայում, իսկ մի քանի մարդու ճակատագիրն անհայտ է մնում: Ապստամբները պղծել են Քեսաբի եկեղեցին, թալանել տներն ու քանդել մի շարք կառավարական շենքեր: Շաբաթվա սկզբին ինտերնետում զետեղվել է Թուրքիայի պաշտոնյաների մասնակցությամբ գաղտնի խորհրդակցության ձայնագրությունը, որի ընթացքում քննարկվում են Թուրքիայի գաղտնի ծրագրերը Սիրիայի վերաբերյալ:
Սիրիական ծրագրի քննարկմանը մասնակցել են Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ԱԳՆ խորհրդական Ֆիրուդին Սինիրլիօղլուն, Հետախուզական վարչության ղեկավար Հաքան Ֆիդանը, ԶՈւ Գլխավոր շտաբի երկրորդ պետ Յաշար Գյուլերը: Ձայանագրությունում Դավութօղլուն հայտնում է վարչապետ Էրդողանին, որ Սուլեյման շահի դամբարանը հնարավորություն է տալիս Սիրիա ռազմական ներխուժման համար:
Ձայնը, որն ինչպես պնդում են, պատկանում է Ֆիդանին, հայտարարում է. «Եթե անհրաժեշտ է, ես Սիրիա կուղարկեմ չորս մարդու և Թուրքիայի վրա 8 հրթիռ կարձակեմ՝ դրանով իսկ պատճառ ստեղծելով պատերազմ սկսելու համար: Մենք հարձակում կկազմակերպենք դամբարանի վրա»:
Նախօրեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան պատրաստ է պաշտպանել իր տարածքը Սիրիայում: Ըստ նրա, թուրք զինվորականները մտադիր են հակահարված տալ ցանակացած ոտնձգության Սուլեյման շահի դամբարանի վրա: Նրա խոսքով, թուրքական զինված ուժերը պատրաստ են իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Դամբարանն ու շրջակա տարածքւ Թուրքիային են պատկանում, այն պաշտպանում են թուրք զինվորականները: Այժմ գյուղերը, որտեղ գտնվում է դամբարանը, հայտնվել են «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետություն խմբավորման» հսկողության տակ: Այդ կազմակերպությունը կապված է Ալ Քայիդայի հետ:
Մարտի 26-ին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որում ցինիկաբար հերքում է Քեսաբի ու շրջակա գյուղերի վրա հարձակման ժամանակ իր տարածքն օգտագործելու և իր կողմից զինյալներին օժանդակելու մասին պնդումները՝ դրանք որակելով անհիմն և սխալ:
«Գտնում են, որ որոշ շրջանակների՝ Քեսաբի շրջանում դեպքերի և անցյալի ցավալի իրադարձությունների միջև զուգահեռներ տանելու ջանքերը քաղաքական քարոզչության փորձեր են և դատապարտում ենք դրանք:
Համաձայն մարդասիրական և բարոյական պատասխանատվության, Թուրքիան տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցներին Սիրիայի Քեսաբի շրջանի հայերին իր երկրում ընդունելու և նրանց անվտանգությունն ապահովելու պատրաստակամության մասին: Բացի այդ՝ հայ համայնքի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են այս հարցի շուրջ պաշտոնական ուղիներով: Սիրիահայերի, ինչպես նաև մյուս սիրիացիների պահանջները բավարարելու համար անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվելու»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) присоединился к делегации общественных и религиозных представителей армянской общины США, которая призывает правительство США принять срочные меры, чтобы положить конец наступление на исторический армянский город Кесаб в Сирии. Кесаб подвергается уничтожению со стороны боевиков «Аль-Кайеды» с 21 марта. Во время встречи с представителями Государственного департамента, армянская делегация подчеркнула необходимость экстренных действий и заявила, что «Соединенные Штаты имеют уникальную ответственность в деле защиты граждан Кесаба, тем более, что большая часть из них имеют родственников в Америке, которые ищут для кесабцев защиту и убежище. Делегация представила следующие требования к правительству США: публично осудить как недопустимое нападение на армянское гражданское население Кесаба, в котором задействованы террористы при помощи Турции, немедленно вывести экстремистов из города, чтобы гражданские лица могли вернуться в свои дома. «США обязаны обеспечить гарантии постоянной защиты гражданского населения и восстановить демилитаризованную зону вокруг Кесаба и турецкой границы, оказать адресную гуманитарную помощь перемещенным лицам, потребовать от Турции закрыть границу и не позволять боевикам проникать в Кесаб, расследовать роль Турции в помощи террористическим группировкам в Сирии, содействовать возвращению армян в свои дома и помочь американским армянам найти своих пропавших родственников», – говорится в обращении, переданном ANCA.
Представители ANCA также обратились к членам комитетов по разведке и иностранным делам Палаты представителей и комитета по иностранным делам Сената США, чтобы те, используя влияние Конгресса, положили конец участию Турции в уничтожении Кесаба. «Нападения, совершенные на населенный в основном армянами Кесаб, являются фактически нападением на всех армян», – отметил Хачикян.
Расположенный на северо-западе Сирии, недалеко от границы с Турцией, Кесаб до самого последнего времени уклонялся от крупных сражений между армией и повстанцами. Многие сирийцы укрылись там из-за относительного спокойствия в районе на протяжении последних трех лет.
В провинции Кесаб проживают 2500-3000 армян, есть армянские населенные пункты, общинные и партийные учреждения, школы и больницы. Террористы осквернили в Кесабе церковь, разграбили дома и уничтожили ряд правительственных зданий.
В начале недели в интернете была распространена аудиозапись тайного собрания с участием должностных лиц Турции, в ходе которого обсуждался тайный план правительства Турции по Сирии.
В обсуждении сирийского плана приняли участие глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, советник МИД Фирудин Синирлиоглу, глава Разведуправления Хакан Фидан, второй начальник Генштаба ВС Турции, генерал армии Яшар Гюлер.
На записи глава МИД Турции Ахмет Давутоглу сообщает премьеру Реджеп Тайип Эрдогану о том, что усыпальница Сулейман Шаха является возможностью для военного вторжения в Сирию.
Голос, который как утверждается, принадлежит Хакану Фидану, заявляет: «Если необходимо, я пошлю в Сирию четырех людей и брошу в Турцию 8 ракет, тем самым создав причину для начала войны. Мы организуем нападением и на усыпальницу Сулейман Шаха».
Накануне глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил, что Турция готова защищать свою территорию в Сирии. По его словам, турецкие военные намерены отразить любые нападения на усыпальницу Сулейман Шаха. "Наши вооруженные силы готовы к любому развитию событий", – сказал министр.
Гробница и ее окрестности являются турецким эксклавом на территории Сирии, где ее охраняют турецкие военнослужащие. В настоящее время деревня, в которой находится усыпальница, перешла в руки боевиков из группировки "Исламское государство Ирака и Леванта" (ИГИЛ), связанной с "Аль-Каидой".
26 марта министерство иностранных дел Турции опровергло утверждения о том, что Турция оказывает помощь сирийской оппозиции, установившей контроль над городом Кесаб. "Утверждения необоснованны и ложны", – говорится в заявлении МИДа. Министерство назвало враждебной политической пропагандой попытку провести параллель между событиями в Кесабе и некоторыми событиями, имевшими место в прошлом. Согласно заявлению, Турция с одной стороны стремится отразить нападения сирийского режима, угрожающие ее национальной безопасности, с другой же стороны предоставляет убежище беженцам, бегущим от гражданской войны.
В заявлении также отмечается: "Турция, принимая на себя гуманитарную ответственность, передала органам ООН свою готовность принять и армянское население Кесаба, о чем были извещены по официальным каналам и представители армянской общины. Мы продолжаем переговоры по этому вопросу. Будут приняты все необходимые меры для удовлетворения потребностей сирийских армян так же, как и других граждан Сирии".