29 Մարտ 2014 - 10:05 AMT
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, մարտի 23-ից` 29-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 350 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2000 կրակոց:ՊԲ առաջապահ զորամասերը հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:
Վերջին օրերին անհանգիստ է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Մասնավորապես, մարտի 27-ից լույս 28-ի գիշեր ադրբեջանական դիրքերից ակտիվ գնդակոծվել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Այգեպար գյուղը։ Գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանի խոսքով, կրակոցները սկսվել են կեսգիշերին և շարունակվել մոտ երկու ժամ:
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ, հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածի մի քանի ուղղություններով հակառակորդը խախտել է հրադադարի ռեժիմն ու ինտենսիվ կրակ արձակել։
Ավելի վաղ ադրբեջանական APA-ն գրել էր, թե «Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի ուղղությամբ ՀՀ ԶՈւ կողմից իրականացված ինտենսիվ կրակահերթերի արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայող ու քաղաքացիական անձ է վիրավորվել»:
Տավուշի մարզի մի շարք սահմանամերձ գյուղերից այսօր էլ՝ մարտի 29-ին, շարունակվում են տեղեկությունները, թե ադրբեջանական կողմն ինտենսիվորեն կրակահերթ է արձակում հայկական գյուղերի ուղղությամբ: Կրակի տակ են հատկապես Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Չինարի, Մովսես, Պառավաքար գյուղերը: Համացանցում նաև տեսանյութեր են շրջանառվում, որոնցում հստակ երևում է Ադրբեջանի կողմից արձակվող կրակահերթերը:
Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն այդ տեղեկությունները մեկնաբանելիս նշել է, որ ադրբեջանցիները վերջին օրերին բավականին ակտիվացել է:
«Հակառակորդը կրակ է բացում ոչ միայն հայկական մարտական հենակետերի, այլև բնակավայրերի ուղղությամբ: Բարեբախտաբար, հայկական կողմը կորուստներ չունի, սակայն Ադրբեջանին հաջողվել է որոշակի ավերածությունների պատճառ դառնալ»,- ասել է Հովհաննիսյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով, հակառակորդը հիմնականում կրակ է բացում խոշոր տրամաչափի զենքերից, ակտիվ են նաև դիպուկահարները: Հայկական ստորաբաժանումները հրաման ունեն ամեն գնով կասեցնելու ադրբեջանական կողմի ագրեսիան, ՊՆ-ն հակառակորդին լռեցնելու ուղղությամբ համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում:
Մարտի 28-ին՝ ժամը 19։30-ից մինչև 21։15-ն ադրբեջանական զինուժը խոշոր տրամաչափի գնդացիրներով գնդակոծել է Չինարին, ասել է գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը։ Նա նաև նշել է, որ գնդակները խոցել են տների պատուհանները, մտել տների հատակներ, վախեցրել այդտեղ ապրող երեխաներին, գրում է Տավուշի մարզի «Տեսանկյուն» կայքը:
Ներքին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Մանվել Կամենդատյանն ասել է, որ մարտի 28-ի երեկոյան մոտ մի ժամ, ընդհատումներով ադրբեջանական զինուժը գնդակոծել է գյուղը, վնասներ չկան: Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանը հայտնել է, որ մարտի 27-ի գնդակոծությունից ծակվել են գյուղի տների տանիքները: Նրա խոսքով՝ մարտի 28-ի երեկոյան գնդակոծության վնասները պարզ կդառնան մարտի 29-ի ցերեկը: Այգեպարի գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանն էլ նշել է, թե մարտի 28-ի՝ ժամը 17։00-ից հետո մի քանի ժամ գնդակոծություն է եղել, հատուկենտ կրակոցները դեռ շարունակվում են։

29 Март 2014 - 09:29 AMT
На прошлой неделе азербайджанцы обстреливали не только арцахские позиции, но и приграничные села Армении
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 23-го по 29-ое марта на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня около 350 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 2000 выстрелов.
Между тем, в последние несколько дней из приграничных сел Тавушской области Армении поступают сведения о том, что азербайджанская сторона ведет интенсивную стрельбу в направлении армянских сел, в частности сел Айгепар, Неркин Кармирахпюр, Чинари, Мовсес, Паравакар. В интернете появились видеоматериалы, на которых четко видно, как противник ведет стрельбу, сообщает Panorama.am.
Комментируя эту информацию, а также меры, предпринимаемые армянской стороной, пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян подчеркнул, что азербайджанцы в последние несколько дней проявляют активность.
«Противник открывает огонь не только по боевым позициям, но и по населенным пунктам. К счастью, потерь с армянской стороны нет, однако повреждены строения», – добавил он.
Противник, по словам пресс-секретаря, в основном открывает огонь из оружия крупного калибра, активность проявляют и снайперы.
В ответ на вопрос о том, какие меры предпринимают передовые подразделения ВС Армении с целью пресечь агрессивные действия противника, Арцрун Ованнисян отметил, что армянским подразделениям отдан приказ любой ценой пресечь агрессию Азербайджана, соответствующие меры предпринимает также Минобороны Армении.
Как уже сообщалось, с азербайджанских позиций в ночь на 28 марта ночью велся интенсивный обстрел приграничного села Тавушской области Айгепар. Как сообщил староста села Айгепар Андраник Айдинян, выстрелы начались в полночь и длились приблизительно два часа. «Стреляли в направлении села – по домам, дорогам, стенам»,- отметил староста села. Погибших и пострадавших нет.
Арцрун Ованнисян, в свою очередь, заявил, что ВС Азербайджана вечером 27 марта нарушили режим прекращения огня сразу по нескольким направлениям тавушского отрезка армяно-азербайджанской границы, открыв интенсивный огонь. Арцрун Ованнисян отметил также, что передовые подразделения ВС Армении открыли ответный огонь с целью пресечь активность противника. По его словам, жертв и раненых с армянской стороны нет.
Ранее азербайджанское агентство АПА сообщило, что армянские подразделения якобы подвергли обстрелу азербайджанские позиции в Товузском район, в результате чего погиб азербайджанский военнослужащий и получило ранение гражданское лицо. В связи с этой «информацией» Арцрун Ованнисян отметил: «Здесь особо нечего комментировать».