Ֆրանսիայի սոցիալիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Անն Իդալգոն կդառնա Փարիզի նոր քաղաքապետը և պատմության մեջ առաջին կինը, որը կզբաղեցնի այդ պաշտոնը: Այդպիսին են պաշտոնական տվյալները, որոնք կիրակի օրը հրապարակել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն երկրում կայացած տեղական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Իդալգոն, հավաքելով ձայների 53,3 տոկոսը, հաղթեց մրցակցուհուն՝ աջերի ներկայացուցիչ, նախկին նախարար Նատալի Կոստյուշկո-Մորիզեին գրեթե 10 տոկոսի առավելությամբ, չնայած, որ առաջին տուրում զիջել էր նրան:
Պաշտոնապես քաղաքապետի ընտրությունները կկայանան ապրիլի 5-ին քաղխորհրդի նիստում, որը ձևավորվում է քաղաքացիների քվեարկության արդյունքների համաձայն:
Անն Իդալգոն երկար տարիներ զբաղեցրել է Փարիզի փոխքաղաքապետի պաշտոնը Բերտրան Դելանոեի պաշտոնավարման ընթացքում, որը զբաղեցնում էր այդ պաշտոնը 2001 թվականից:
Փետրվարի 8-ին այն ժամանակ դեռ քաղաքապետի թեկնածու Անն Իդալգոն հայտարարեց, որ Թուրքիան կարող է անդամակցել ԵՄ-ին միայն ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է Cihan Haber-ը: Ըստ նրա, իր համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախապայման է Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության համար: Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Թուրքիան ավելի ուժեղ կդառնա, ասել է նա:
Անն Իդալգոն հայտարարել է նաև, որ կողմ է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունմանը: «Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը խոստացել է ընդունել օրենք, որին Սահմանադրական դատարանը հավանություն կտա»,-ասել է Փարիզի քաղաքապետի թեկնածուն՝ հավելելով. «Ողբերգական ու դրամատիկ պատմության ժխտումը թույլ չի տալիս նորը կառուցել»:
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունումը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական խոստումներից մեկն է: Օրինագծի մասին պաշտոնապես կհայտարարվի նրա Թուրքիա կատարած այցից չորս ամից անց՝ 2014 թվականի մայիսին Ֆրանսիայի նախագահի Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ:
Ըստ Անն Իդալգոյի, իր ընտրվելու դեպքում ապրիլի 24-ի ամենամյա հիշատակի միջոցառումները, որոնց 2001 թվականից ի վեր մասնակցում է նաև ինքը Իդալգոն, տևական բնույթ կստանան: Իսկ 2015 թվականին Փարիզի քաղաքապետարանն, իր հերթին, ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերի Հայոց ցեղասպանության զոհերի 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը:
Հունվարի 27-ին Թուրքիա պաշտոնական այցի առաջին օրը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարեց, որ Թուրքիայի իշխանություններն այլևս չպիտի շարունակեն հերքել 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի մասսայական սպանդը: «Նման իրադարձությունները հիշելը միշտ էլ ցավալի է, բայց անհրաժեշտ»,- ասել է նա Անկարայում մամուլի ասուլիսում, գրել էր Agence France-Presse-ը: Անդրադառնալով Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը, Օլանդը նշել է, որ «շարժվելու են միայն ճիշտ ուղղությամբ», նշելով, որ ինչպես ցեղասպանության փաստը, այնպես էլ դրա ժխտումը քրեօրեն պատժելի են։ Ֆրանսիան 2000-ին Ցեղասպանություն է որակել Օսմանյան կայսրությունում հայերի մասսայական կոտորածը:
2011-ի դեկտեմբերի 22-ին ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Հեղինակը պատգամավոր Վալերի Բուայեն էր: 2012-ի հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը դրան կողմ քվեարկեց: Օրինագիծը մերժման համար նախատեսում էր 1 տարվա ազատազրկում ու 45 հազար եվրո տուգանք: Ավելի ուշ՝ 2012-ի փետրվարի 23-ին, Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն օրինագիծն ոչ սահմանադրական ճանաչեց:Արդեն 2013-ի փետրվարին պատգամավորն երկրորդ անգամ Ֆրանսիայի խորհրդարան ներկայացրեց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ:

Представитель Французской социалистической партии Анн Идальго станет новым мэром столицы и первой в истории женщиной, которая займет эту должность. Таковы официальные данные, опубликованные в воскресенье МВД Франции по результатам прошедших в стране муниципальных выборов.
Идальго, набрав 53,5% голосов, победила соперницу – кандидата от правых, бывшего министра Натали Костюшко-Моризе – с перевесом почти в 10%, несмотря на то, что в первом туре уступила ей.
Официально выборы мэра пройдут 5 апреля на заседании городского совета, сформированного по результатам голосования горожан на муниципальных выборах, передает ИТАР-ТАСС.
Анн Идальго в течение многих лет работала заместителем мэра Парижа Бертрана Деланоэ, занимавшего этот пост с 2001 года.
8 февраля тогда еще кандидат в мэры Парижа Анн Идальго заявила, что Турция может вступить в ЕС только после признания Геноцида армян. По ее словам, для нее признание Геноцида армян является предусловием вступления Турции в ЕС. Признав свою роль в Геноциде армян, Турция станет сильнее, добавила она.
Криминализация отрицания Геноцида армян – одно из предвыборных обещаний президента Франции Франсуа Олланда. О законопроекте официально будет объявлено через четыре месяца после визита президента Франции в Турцию, во время визита Олланда в Армению, который состоится в мае 2014 года.
По словам Анн Идальго, в случае ее избрания на должность мэра французской столицы, ежегодные мероприятия в связи с Днем памяти – 24 апреля, в которых с 2001 года принимает участие и сама Идальго, получат продолжительный характер. А в 2015 году мэрия Парижа, в свою очередь, окажет финансовое содействие мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян.
27 января в ходе совместной пресс-конференции в Анкаре президент Франции Франсуа Олланд призвал Турцию прекратить политику отрицания и признать резню армян в Османской империи Геноцидом. Он отметил, что необходима интенсивная совместная работа накануне столетия «событий 1915 года». Говоря о принятии во Франции закона о криминализации отрицания Геноцида армян, Олланд отметил, что "они будут идти только по правовому пути", добавив, что как само совершение геноцида, так и его отрицание уголовно наказуемо. Франция признала массовые убийства армян в Османской империи геноцидом в 2000 году.
В мае ожидается визит президента Франции Франсуа Олланда в Армению. Предполагается, что в ходе визита Олланда в Ереван будет официально объявлено об инициировании процесса принятия законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.