Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը Կոնգրեսի ևս 27 անդամների հետ համատեղ նամակ է հղել Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների ենթակոմիտեի նախագահ Քեյ Գրեյնջերին, կոմիտեի նախագահ Նիտե Լոուեին՝ խնդրելով ավելացնել 2015 թվականի համար նախատեսված ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, գրում է Asbarez-ը:
Մասնավորապես, կոնգրեսականները խնդրում են հարցում ուղարկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը (USAID), որպեսզի վերջինս առնվազն 5 մլն դոլար հատկացնի Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ու զարցաման ծրագրերի համար, ինչպես նաև 40 մլն դոլար որպես ընդհանուր տնտեսական աջակցություն Հայաստանին:
«Մենք երախտապարտ ենք կոնգրեսականներ Փալոունին ու Գրիմին և նրանց բոլոր գործընկերներին, որոնք ստորագրել են այդ ուղերձը, օգնության համար, որի նպատակն է հայ-ամերիկյան բազմամյա բարեկամության ամրապնդումը: Մենք գնահատում ենք նրանց աջակցությունն աշխարհի այդ առանցքային տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության ու ժողովրդավարության կայացման գործում», -հայտարարել է ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Մի խումբ կոնգրեսականներ խնդրել են նաև աջակցել Սիրիայում բարձր ռիսկի տակ գտնվող բնակչության խմբերին, այդ թվում նաև հայերին ու քրիստոնյա համայնքներին: Կոնգրեսականները խնդրել են նաև օժանդակել կայուն զարգացման հիմնադրամներին Ջավախքում աշխատատեղերի ստեղծման հարցում և կասեցնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, քանի դեռ Ալիևի կառավարությունը չի կասեցրել հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի վրա և չի համաձայնվել, որ տարածաշրջանային հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ միջոցներով:
1995 թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսում ստեղծվեց Հայաստանին աջակցող երկկուսակցական խումբ: Այն հիմնեցին ժողովրդավար Ֆրենկ Փալոուն ավագը և հանրապետական Էդվարդ Փորթերը: Հետագայում Փորթերի տեղը զբաղեցրեց Ջո Նոլենբերգը: Խումբն աշխատում է Ներկայացուցիչների պալատում՝ նախաձեռնելով հայկական հարցերի քննարկումներ: Այժմ խումբը գլխավորում են ֆրենկ Փալոուն կրտսերն ու Մայքլ Գրիմը:

Конгрессмен Фрэнк Паллоун вместе с 27 членами Конгресса направил письмо председателю Подкомитета по ассигнованиям Палаты представителей Кей Грейнджер члену комитета Ните Лоуэй с просьбой увеличить финансирование для Армении и Нагорного Карабаха на 2015 год, пишет Asbarez .
В частности, конгрессмены просят Подкомитет направить запрос в Агентство США по международному развитию (USAID), чтобы выделить не менее $5 млн. в 2015 финансовом году для гуманитарных программ и программ развития в Нагорном Карабахе, а также $ 40 миллионов общей экономической помощи Армении.
«Мы хотим поблагодарить конгрессменов Паллоуна и Гримма и всех их коллег, подписавших это обращение, за помощь в целях дальнейшего укрепления многолетней дружбы американского и армянского народов. Мы ценим их поддержку за неустанные усилия по укреплению мира , стабильности и демократии в этой стержневой регионе мира», – заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян .
Группа конгрессменов также просила оказать помощь группам населения повышенного риска в Сирии, в том числе армян и христианских общин, фондам устойчивых программ по созданию рабочих мест в регионе Самцхе-Джавахети в Грузии и приостановить военную помощь Азербайджану до тех пор, пока правительство Алиева не перестанет нападать на Нагорный Карабах и Армению и не согласится на решение региональных конфликтов мирными средствами.
В 1995 году в Конгрессе США была создана двухпартийная Группа поддержки Армении. Ее основали демократ Фрэнк Паллоун-старший и республиканец Эдвард Портер. Впоследствии место Портера занял Джо Ноленберг. Группа работает в Палате представителей, инициируя рассмотрение армянских вопросов. В настоящее время Группу возглавляют Фрэнк Паллоун-младший и Майкл Гримм.