8 Ապրիլ 2014 - 10:54 AMT
Պուտինը Պետդումայի վավերացմանն է ներկայացրել ՀՀ հետ ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման մասին պայմանագիրը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումայի վավերացմանն է ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման մասին պայմանագիրը, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
ՌԴ Դաշնային ժողովի պալատներում պայմանագրի վավերացման մասին դաշնային օրենքի նախագծի քննարկմանը Պուտինի կարգադրությամբ Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ է նշանակվել պետական քարտուղար, պաշտպանության փոխնախարար Նիկոլայ Պանկովը:
Ինչպես ասվում է դաշնային օրենքի նախագծի բացատրական գրության մեջ, «Պայմանագրի առարկան է ռազմական նշանակության ապրանքների առաքումների իրականցման կարգը կողմերի ազգային զինված ուժերի, զինվորական ստորաբաժանումների, իրավապահ մարմինների ու հատուկ ծառայությունների սպառազինման նպատակով:
Ըստ պայմանագրի, ռազմական նշանակության արտադրանքի առաքումը կիրականացվի կողմերի լիազորված կազմակերպությունների կնքած պայմանագրերին համաձայն՝ առանց այդ ապրանքների ներմուծման (արտահանման) արտոնագրերի: Նախատեսվում է, որ պայմանագրերը կնքելու են կողմերի լիազոր կազմակերպություններն ըստ ռազմական նշանակության արտադրանքի ցանկի, որը կողմերը առաքելու են միմյանց ըստ հաստատված ցուցակների քաղվածքների, կողմերից յուրաքանչյուրի մաքսային օրենսդրության համաձայն:
Ենթադրվում է, որ վավերացումից հետո համաձայնագրի իրականացման համապատասխան մեխանիզմը կորոշի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը և թույլ կտա կարգավորել գործադիր իշխանության դաշնային մարմինների փոխազդեցության կարգը: Ըստ «Օտարերկրյա պետությունների հետ ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» ՌԴ Դաշնային օրենքի 5-րդ հոդվածի, պետական կանոնակարգման ու ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում պետական մենաշնորհի իրականացման հիմնական միջոցներն են ռազմական նշանակության արտադրանքի ներկրման և արտահանման արտոնագրումը և ռազմական նշանակության արտադրանքի ոլորտում արտերկրի հետ առևտրային գործունեություն իրականացնելու իրավունք չունեցող ռուսական կազմակերպությունների մասնակցության բացառումը:
Պայմանագրով նախատեսվում են այլ կանոններ, որոնք նախատեսված չեն ՌԴ օրենսդրությամբ: Ուստի, ըստ 1995 թ. հուլիսի 15-ի թիվ 101 «Ռուսաստանի Դաշնության միջազգային պայմանագրերի մասին» Դաշնային օրենքի 15 հոդվածի 1 կետի ա ենթակետի, պայմանագիրը ենթակա է վավերացման:
Փաստաթղթի վավերացումը լրացուցիչ միջոցներ չի պահանջի դաշնային բյուջեից, քանի որ իրացվելու է այն հատկացումների շրջանակում, որոնք կատարվում են համապատասխան դաշնային մարմիններին ու գործադիր իշխանությանը դաշնային բյուջեից»:
ՌԴ նախարարների կաբինետը հավանություն էր տվել պայմանագրին և փոխանցել է այն նախագահին վավերացման ներկայացնելու համար փետրվարի 28-ին:
Պայմանագրով նախատեսվում է բարենպաստ ռեժիմ սահմանել կողմերի համագործակցության համար սպառազինության և ռազմատեխնիկայի մշակման, արտադրության, շահագործման, վերանորոգման, արդիականացման, օգտագործման ժամկետների երկարացման, ինչպես նաև ոչնչացման ոլորտներում»
Մարտի 26-ին ՌԴ կառավարությունը վավերացման համար նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հաստատմանը ներկայացրեց Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման մասին պայմանագիրը:
ՀՀ խորհրդարանը վավերացրել էր ամռանը ստորագրված պայմանագիրը 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին: 2013-ի հունիսին ՌԴ ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ՀՀ-ն ու ու ՌԴ-ն ստորագրել էին ռազմատեխնիկական գործակցության մասին պայմանագիրը:
ՌԴ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմատեխնիկական համագործակցության գծով դաշնային գործակալության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինը, իսկ հայկական կողմից՝ ՊՆ ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Պայմանագրով նախատեսվում է, որ կողմերը միմյանց ռազմական նշանակության արտադրանքը կառաքեն նույն բնութագրերով և նույն համալրմամբ, ինչ սեփական ազգային զինված ուժերի, այլ զորքերի, զինվորական ստորաբաժանումների, իրավապահ մարմինների ու հատուկ ծառայությունների համար: Բացի այդ, պայմանագիրը իրավունք է վերապահում ռազմական նշանակության արտադրանք առաքող կողմին վերահսկել նրա առկայությունն ու կիրառումն ըստ նշանակության, որի կարգը կողմերը կսահմանեն լրացուցիչ համաձայնագրով:
Բացի այդ կողմերը պայմանավորվել են, որ քայլեր կձեռնարկվեն ՀՀ ռազմական ենթակառուցվածքները զարգացնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ռազմական արդյունաբերության ոլորտում նոր համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմանը: Կստեղծվեն նաև սահմանապահների ու ԱԻՆ մասնագետների պատրաստման կենտրոններ: Հայաստանի ՊՆ-ն Ռուսաստանի օգնությամբ կստեղծի վերանորոգման բազա ոչ միայն ցամաքային զորքերի, այլև ՀՕՊ և ՌՕՈւ սպառազինության համար:
Ըստ որոշ տվյալների, ուղիղ գնումներ են նախատեսվում ՌԴ ռազմական գործարաններից: 2013 թ. հոկտեմբերի 4-ին Երևանում ՀԱՊԿ ծրագրի շրջանակում բացվեց «Կամազ-Հայաստան» սպասարկման կենտրոնը, որտեղ զինտեխնիկա է վերանորոգվելու: «ՀԱՊԿ շրջանակներում գործակցության հիմնական ուղղություններից այսուհետ կլինի կազմակերպության անդամ երկրների տարածքում սպառազինության ու զինտեխնիկայի վերանորոգման սպասարկման կենտրոնների բացումը»,- ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել էր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:

8 Апрель 2014 - 09:29 AMT
Путин внес на ратификацию в Госдуму России договор о развитии военно-технического сотрудничества с Арменией
Президент России Владимир Путин внес в Государственную Думу на ратификацию Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии военно-технического сотрудничества, сообщает пресс-служба Кремля.
Распоряжением Путина официальным представителем президента России при рассмотрении палатами Федерального Собрания проекта федерального закона о ратификации договора назначен статс-секретарь – заместитель Министра обороны Николай Панков.
Как говорится в пояснительной записке к проекту федерального закона «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии военно-технического сотрудничества», «Предметом Договора является порядок осуществления сторонами поставок продукции военного назначения в целях оснащения национальных вооруженных сил, воинских формирований, правоохранительных органов и специальных служб сторон.
Согласно Договору поставки продукции военного назначения будут осуществляться по контрактам, заключаемым уполномоченными организациями сторон, без выдачи лицензий на ввоз (вывоз) указанной продукции. При этом Договором предусмотрено, что заключение этих контрактов будет осуществляться уполномоченными организациями сторон по перечням продукции военного назначения, поставляемой одной стороной другой стороне, утверждённым уполномоченным органом стороны, поставляющей продукцию военного назначения.
Продукция военного назначения в соответствии с таможенным законодательством каждой из сторон перемещается с территории одной стороны на территорию другой стороны по выпискам из утвержденных перечней поставляемой продукции военного назначения, выдаваемым уполномоченным организациям сторон уполномоченными органами сторон.
Предполагается, что после ратификации соответствующий механизм реализации Договора будет в установленном порядке определён Президентом Российской Федерации и позволит регулировать порядок взаимодействия федеральных органов исполнительной власти на этапах формирования перечней, их согласования, утверждения, заключения контрактов на поставки по перечням, регистрации таких контрактов и контроля за их реализацией.
В соответствии со статьей 5 Федерального закона «О военно-техническом сотрудничестве Российской Федерации с иностранными государствами» основными методами осуществления государственного регулирования и реализации государственной монополии в области военно-технического сотрудничества являются лицензирование ввоза и вывоза продукции военного назначения и недопущение участия в военно-техническом сотрудничестве российских организаций, не получивших права на осуществление внешнеторговой деятельности в отношении продукции военного назначения.
Договор содержит иные правила, чем предусмотренные законодательством Российской Федерации. В связи с этим и в соответствии с подпунктом «а» пункта 1 статьи 15 Федерального закона от 15 июля 1995 года № 101-ФЗ «О международных договорах Российской Федерации» Договор подлежит ратификации.
Ратификация Договора не потребует дополнительных расходов из федерального бюджета, поскольку его реализация будет осуществляться за счет и в пределах ассигнований, выделяемых соответствующим федеральным органам исполнительной власти из федерального бюджета».
Правительство РФ внесло на рассмотрение президента России для ратификации договор о развитии военно-технического сотрудничества с Арменией26 марта.
Кабинет министров РФ одобрил и решил представить президенту для внесения на ратификацию договор о развитии военно-технического сотрудничества с Арменией 28 февраля.
Парламент Армении ратифицировал подписанный летом 2013 года договор 4 декабря 2013 года.
В июне 2013 года в ходе официального визита в Ереван секретаря Совета безопасности России Николая Патрушева был подписан Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии военно-технического сотрудничества. От российской стороны документ подписал директор ФСВТС России Александр Фомин, а от армянской стороны – министр обороны Сейран Оганян.
Согласно некоторым сведениям, соглашение предусматривает также прямые закупки Арменией вооружения с российских военных заводов.
В октябре 2013 года в Ереване в рамках программы ОКДБ открылся сервисный центр «Камаз-Армения», который будет заниматься ремонтом вооружений и военной техники.
Как заявил в связи с этим генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Николай Бордюжа, «отныне одним из основных направлений сотрудничества в рамках ОДКБ будет создание на территории государств-членов организации сервисных центров по ремонту вооружений и военной техники».