Ռամելա Քարմանը երեխա էր 1915 թվականին, երբ թուրքական կառավարությունը սկսեց կոտորել հայերին և արտաքսել նրանց Օսմանյան կայսրության այլ վայրեր: Նրա հայրը վաճառական էր և ստիպված էր փախչել՝ թողնելով ընտանիքը: Ողջ մնալու համար նա որպես թուրք էր ներկայանում: Ավելի ուշ նա միացավ ընտանիքին: Ռամելա Քարմանը տեղափոխվել է Միչիգան Լիբանանից 1960 թվականին, նրա հայրը մահացավ Դեթրոյթ տեղափոխվելուց անմիջապես հետո, գրում է Detroit News-ը:
Ապրիլի 24-ին Դիրբորնի Սբ Սարգիս եկեղեցում տեղի կունենա 99 տարի առաջ իրագործված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման արարողությունը: Կմատուցվի պատարագ, մոմավառության արարողություն տեղի կունենա նահատակների հիշատակին կանգնեցված հուշարձանի մոտ: «Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է, քանի որ կապված է յուրաքանչյուրիս հետ: Այսպես թե այնպես հենց Ցեղասպանության հետևանքով ենք մենք բոլորս հայտնվել Դեթրոյթում և սփռվել աշխարհով մեկ»,-ասել է եկեղեցու քահանա Հրանտ Գևորգյանը:
Սբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու սպասավոր Կարապետ Կոճակյանը կարևորել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչումը, քանի որ հալածանքները շարունակվում են նաև այսօր, Սիրիայում: «Ցեղասպանության մասին պետք է հիշեն ոչ միայն հայերը, այլ ամբողջ մարդկությունը: Այդ խնդիրը բոլորին է վերաբերում»,- ասել է նա:
Դեթրոյթում ապրում է մոտ 30 հազար հայ: Սբ Հովհաննես եկեղեցու բակում 2013-ին խաչքար կանգնեցվեց ի հիշատակ Ադրբեջանում հայկական ջարդերի զոհերի: Դեթրոյթի հայկական եկեղեցիները պատկանում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությանը:

9 Апрель 2014 - 08:21 AMT
Рамела Карман была ребенком в 1915 году, когда турецкое правительство начало истреблять армян и ссылать их в другие части Османской империи. Ее отец был купцом и был вынужден бежать, оставив свою семью. Чтобы выжить он выдавал себя за турка. Позже он присоединился к семье. Рамела Карман переехала в Мичиган в 1960 году из Ливана, а ее отец умер сразу после переезда в Детройт, пишет Detroit News.
24 апреля в церкви Св. Саркиса в Дирборне пройдет церемония поминовения по погибшим во время Геноцида армян в Османской империи 99 лет тому назад. Церемония поминовения будет включать в себя панихиду и зажжение свечей у памятника мученикам. Также будет устроена поминальная трапеза. «Важность признания Геноцида в том, что он связан с каждым из нас. Так или иначе, именно вследствие Геноцида мы оказались в Детройте и рассеянными по всему миру», – сказал настоятель храма Грант Кеворкян.
Пастор Карапет Кочакян из церкви Св. Иоанна Крестителя подчеркнул, важно помнить о геноциде армян, потому что преследование продолжается и сегодня, в Сирии. «О геноциде должны помнить не только армяне, но и все человечество. Эта проблема касается всех», – подчеркнул пастор.
В Детройте проживает около 30 тысяч армян. Во дворе церкви Св.Иоанна в 2013 году был установлен хачкар памяти жертв погромов в Азербайджане. Армянские храмы Детройта находятся в юрисдикции Киликийского Католикосата.