9 Ապրիլ 2014 - 12:11 AMT
Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ լիագումար նիստում ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանին ժողովրդավարության գործընկերոջ կարգավիճակ տալու հարցը: Զոհրաբյանն անընդունելի է համարել, որ չճանաչված Պաղեստինն ունի նման կարգավիճակ, իսկ ԼՂՀ-ն՝ ոչ:
Նա պահանջել է նաև, որ ԵԽԽՎ-ում Արցախին առնչվող հարցերի քննարկումներին մասնակցեն նաև ԼՂՀ խորհրդարանի ներկայացուցիչները՝ հնարավորություն ստանալով հայտնել իրենց կարծիքը, ինչպես դա արվում է Կոսովոյի դեպքում:
«Որևէ փաստարկված պատճառաբանություն, թե ինչու Պաղեստինի խորհրդարանը կարող է ստանալ նման կարգավիճակ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության խորհրդարանը՝ ոչ, չկա։ Երբ մենք ընդունում ենք, որ Կոսովոյին առնչվող հարցերի քննարկման ժամանակ այդ երկրի խորհրդարանի ներկայացուցիչները պետք է հրավիրվեն այդ քննարկումներին, ինչո՞ւ ենք խուսափում նույն մոտեցումը կիրառել նաև Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում։ Դա կլիներ իրապես արդար որոշում»,- ասել է Զոհրաբյանը:
Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ինչ-որ անհասկանալի ենթահանձնաժողով ստեղծելու փոխարեն անհրաժեշտ է հրավիրել այդ երկրի խորհրդարանի ներկայացուցիչներին, հայտնել է Tert.am-ը:
2011 թ. հոկտեմբերի 4-ին ԵԽԽՎ-ն ձայների մեծամասնությամբ ժողովրդավարության գործընկեր կարգավիճակը շնորհեց Պաղեստինին, ինչը հնարավորություն է տալիս նրա ներկայացուցիչներին ներկա լինել Վեհաժողովի նիստերին առանց ձայնի իրավունքի, նախագահի համաձայնությամբ հանդես գալ օրակարգում առաջարկությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև ուղղումներ կատարել Վեհաժողովի փաստաթղթերի նախագծերում, հիմնարարներից բացի: Առաջինը ԵԽԽՎ-ում նման կարգավիճակ է ստացել Մարոկկոն:
2013 թ, մարտին Կոսովոյի ներկայացուցիչները իրավունք ստացան մասնակցելու ԵԽԽՎ նիստերին բոլոր այն դեպքերում, երբ Վեհաժողովի օրակարգում կլինի օրինակ՝ Կոսովոյին առնչվող կոնկրետ հարց։ Ինչպես այն ժամանակ հայտարարեց կառույցի նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնը, «մենք որոշեցինք, որ ԵԽԽՎ-ն պետք է ընդլայնի երկխոսությունը բացառապես բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ, որոնք ընտրվել են Կոսովոյի խորհրդարան: Կոսովոյի ընտրված ներկայացուցիչները կարող են մասնակցել եվրոպական հանձնաժողովների բոլոր նիստերին, ներառյալ դիտարկման հանձնաժողովի ու մյուս ստուգիչ մարմինների նիստերը», –պարզաբանեց Մինյոնը: Այդպիսով, Կոսովոյի ներկայացուցիչները կարող են հետևել նիստերի ընթացքին, բայց չեն կարող ելույթներ ունենալ ու քվեարկել:

На пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) депутат парламента РА от фракции партии «Процветающая Армения» (ППА), член армянской делегации Наира Зограбян подняла вопрос присвоения Нагорно-Карабахской Республике статуса «партнера по демократии».
Зограбян назвала неприемлемым факт того, что непризнанное государство Палестина сумела получить подобный статус, а НКР – нет.
Она также потребовала, чтобы при обсуждениях в ПАСЕ вопросов, касающихся Арцаха, депутаты парламента НКР получили возможность присутствовать на таких заседаниях и высказывать свою позицию, как это делается в случае с Косово.
«Нет какой-либо аргументированной причины того, почему парламент Палестины может получить подобный статус, а парламент НКР нет. Почему мы избегаем подобного подхода в случае с НКР, ведь это могло стать действительно справедливым решением», – подчеркнула Наира Зограбян.
Она также отметила, что неурегулированный конфликт не должен стать причиной для попирания прав граждан НКР, сообщает Tert.am.
4 октября 2011 года ПАСЕ большинством голосов приняла резолюцию о предоставлении статуса “Партнера по демократии” Палестине, который предоставляет возможность представителям страны присутствовать на заседаниях Ассамблеи без права голоса, выступать с согласия председателя комиссии с предложениями по повестке дня, а также вносить поправки в проекты документов Ассамблеи, кроме основополагающих.
Впервые “партнером по демократии” ПАСЕ стал Марокко.
В марте 2013 года представители Косово получили право присутствовать на заседаниях ПАСЕ без того, чтобы иметь право выступления и голоса. Как заявил тогда председатель ПАСЕ Жан-Клод Миньо, «нами решено, что ПАСЕ должна расширить свой диалог с представителями абсолютно всех политических сил, которые избраны в парламентский орган государства Косово. Косовские избранные представители получат возможность участия в заседаниях европейских комиссий, исключая комиссии по мониторингу и отдельные другие проверяющие органы», – пояснил господин Миньо позицию европейской ассамблеи. Таким образом, представители Косово могут следить за ходом заседаний в пленарном режиме, однако при этом не смогут в них участвовать, голосовать и выступать.