10 Ապրիլ 2014 - 07:08 AMT
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆնապրիլի 9-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բաց նամակով դիմել է թուրք ժողովրդին . Նամակում մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր ես գրում եմ ձեզ մի թեմայով, որը կարևոր նշանակություն ունի մեր ժողովրդների համար: Դա վերաբերում է մի հարցի, որի մասին ձեզանից շատերը, հատկապես նոր սերունդը, քիչ բան գիտեն, քանի որ ձեր կառավարությունը թաքցնում է պատմության այդ էջը` հսկայական ջանքեր գործադրելով դրա համար: Թուրքիան եղել է մարդկային քաղաքակրթության կենտրոնը նեոլիթից մինչև մեր օրերը, ձեր արվեստը, մշակույթն ու գիտությունը հարստացրել են աշխարհը: Բայց այդ ամենը զուգակցվում է ձեր պատմության ամենամութ էջի հետ, որի մասին այսօրվա թուրքերը կամ շատ քիչ գիտեն, կամ ոչինչ չգիտեն:
Գիտե՞ք դուք արդյոք, որ ձեր տատիկներն ու պապիկները շատ հայ հարևաններ ու ընկերներ են ունեցել և որ Ստամբուլի բնակչության 20 տոկոսը հայեր էին: Գիտե՞ք արդյոք, որ հայերը լավ էին ինտեգրված թուրքական հասարակության մեջ՝ նրանք հայտնի գիտնականներ էին, նկարիչներ, արհեստավորներ: Մտածե՞լ եք արդյոք, թե ինչ եղավ նրանց հետ, հարցրե՞լ եք ձեր ծնողներին, թե ուր անհետացան երկրից այդքան աշխատասեր ու ունեվոր մարդիկ: Գիտե՞ք արդյոք, ինչու է ձեր կառավարությունը հսկայական ջանքեր գործադրում պատմության այդ էջը թաքցնելու համար: Թույլ տվեք ինձ պատմել ձեր պատմության այդ հատվածի մասին: Մնացածը դուք ինքներդ պետք է պարզեք», -գրում է Ադամ Շիֆը:
Նա հիշեցնում է, որ 99 տարի առաջ` ապրիլին Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին, երիտթուրքերի կառավարությունը նախաձեռնեց ու սկսեց կայսրության հայ քաղաքացիների բռնագաղթը, գույքի առգրավումն ու սպանությունները: «Հայ բնակչության մեծ մասը բռնի տեղահանվեց ու քշվեց դեպի Սիրիայի անապատները, որտեղ շատերը մահացան: Հարյուր հազարավոր հայերի սպանեցին օսման ժանդարմները, զինվորներն ու նույնիսկ ուղղակի հասարակ թուրքերը: Երբ 1923 թվականին այդ սպանդը վերջացավ, 1,5 մլն հայ արդեն սպանված էր: Ամբողջ աշխարն այժմ դա ճանաչում է որպես ХХ դարի առաջին ցեղասպանություն: Վերապրածները սփռվեցին Մերձավոր Արևելքում, ով կարողացավ, հասավ ԱՄՆ՝ հաստատվելով Լոս Անջելեսում:
ԱՄՆ Կոնգրեսում ես ներկայացնում եմ նրանց թոռներին ու ծոռներին: Դա հզոր համայնք է՝ տասնյակ հազարավոր հայեր իրենց դպրոցներով, եկեղեցիներով ու ձեռնարկություններով, որն ամեն օր օգնություն է ցուցաբերում իր պատմական հայրենիքին՝ Հայաստանին: Նրանց անունից ես կոչ եմ անում ձեզ նորից երկխոսություն սկսել Թուրքիայում 1915-1923 թթ. տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին: Որպես ժամանակակից Թուրքիայի բնակիչ դուք կարող եք հարցնել. ո՞րն է իմ մեղքը մի ոճրագործության մեջ, որը կատարվել է իմ ծնվելուց շատ առաջ: Ես ձեզ այսպես կպատասխանեի. ձեր բարոյական պատասխանատվությունն է ճանաչել ճշմարտությունն ու հաշտվել հայ ժողովրդի հետ, ինչը ձեր ծնողները չեն կարողացել կամ չեն ցանկացել անել: Դուք ժառանգել եք այդ պարտավորությունը: Մենք չենք ընտրում մեր պատմությունը, բայց որոշում ենք, թե ինչ անել նրա հետ՝ դա կարևոր է Թուրքիայի ապագայի համար», -գրում է կոնգրեսականը:
Ադամ Շիֆն անդրադարձել է նաև ոչ վաղ անցյալին և բերել Գերմանիայի օրինակը, որը ներողություն խնդրեց հրեա ժողովրդից Հոլոքոսթի համար, քրեական գործեր հարուցեց ռազմական հանցագործների դեմ, վերադարձրեց հրեաների գույքը և հաշտվեց Իսրայելի հետ՝ ապաշխարելով կատարվածի համար:
Կոնգրեսականը վստահ է, որ այդ ճանապարհը պետք է անցնի նաև Թուրքիան: «Դա հեշտ չի լինի, հարցերը ցավոտ կլինեն իսկ պատասխանները` դժվար, երբեմն անհասկանալի: Բայց մի հարց առանձնանում է. ինչպե՞ս կարող է մի ազգ, որը դարեր շարունակ իշխել է բազմազան, բազմամշակույթ կայսրությունում, նման անողոք դաժանությամբ վարվել նրա ժողովրդներից մեկի հետ: Դրա համար էլ նոր բառ հորինվեց, որը նկարագրում է այն ամենն, ինչ կատարվել է՝ Ցեղասպանություն: Ինչպես հուդայականության ու քրիստոնեության մեջ, այնպես էլ իսլամում ապաշխարանքի (tawba) հասկացողությունը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում: Հաջորդ տարի նշվելու է Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը, իսկ հայերն ամբողջ աշխարհում ոգեկոչելու են իրենց զոհերին, կրկին զգալով կորստի մեծությունն ու հարցնելով՝ ինչո՞ւ: Խնդրում եմ, պատասխանեք նրանց ապաշխարանքի խոսքերով», -եզրափակում է Ադամ Շիֆը:

10 Апрель 2014 - 05:09 AMT
Конгрессмен Адам Шифф обратился 9 апреля с открытым письмом турецкому народу по поводу Геноцида армян. В письме говорится:
«Сегодня я пишу вам на тему, имеющую важное значение для наших обоих народов. Это касается того вопроса, о котором многие из вас, особенно молодое поколение, мало знает, потому что это главу истории ваше правительство скрывает, прикладывая огромные усилия. Турция была центром человеческой цивилизации со времен неолита до наших дней, ваше искусство, культура и наука обогатили мир. Но все это переплетается с самым мрачным периодом вашей истории, о которой слишком многие из сегодняшних турок или знают очень мало, или вообще ничего.
Знаете ли вы, что у ваших бабушек и дедушек было много соседей и друзей армян и 20% населения Стамбула составляли армяне? Знаете ли вы, что армяне были хорошо интегрированы в турецкое общество – это были знаменитые ученые, художники, ремесленники. Задумываетесь ли вы над тем, что случилось с армянами, задавали своим родителям, почему такие трудолюбивые и зажиточные люди исчезли из страны? Вы знаете, почему ваше правительство огромными усилиями скрывает эту часть вашей истории? Позвольте мне рассказать вам часть вашей истории. Остальное вы должны выяснить для себя», – пишет Адам Шифф.
Он напомнил, что 99 лет назад, в апреле, в последние годы существования Османской империи, младотурецкое правительство начало депортацию, экспроприацию и убийство армянских граждан империи. «Большая часть армянского населения была насильственно вывезена в Сирию, где многие погибли в пустыне. Сотни тысяч были убиты османскими жандармами, солдатами и даже простыми турками.
К тому времени, когда в 1923 году бойня закончилась, полтора миллиона армян были убиты. Сейчас это признается во всем мире как первый геноцид ХХ века. Выжившие рассеялись по всему Ближнему Востоку, кто смог – добрался до США, обосновавшись в Лос-Анджелесе.
Я представляю в Конгрессе США их внуков и правнуков. Это сильная община, десятки тысяч армян со школами, церквями и предприятиями, ежедневно помогающие своей исторической родине, Армении. От их имени я призываю вас заново начать диалог о событиях 1915-23 годов в Турции. Как современный житель Турции, вы можете спросить: чем я виноват в преступлении, совершенном задолго до моего рождения? И я бы ответил так: ваша моральная ответственность состоит в том, чтобы признать правду и помириться с армянским народом, чего ваши родители не могли или не хотели сделать. Вы унаследовали это обязательство. Мы не выбираем свою историю, но решаем, что с ней делать – это важно для будущего Турции», – пишет конгрессмен.
Адам Шифф также обратился к недавней истории и привел в пример Германию, которая извинилась перед еврейским народом за Холокост, возбудила уголовные дела против военных преступников, вернула им имущество и помирилась с Израилем, при это покаявшись в содеянном.
Этот путь, он уверен, должна пройти и Турция. «Это будет нелегко, вопросы будет болезненными, ответы трудными, иногда непонятными. Но выделяется один из вопросов: как может нация, которая мирно правила разнообразной, мультикультурной империей на протяжении веков обращаться с один из ее народов с такой беспощадностью. Для этого и было изобретено новое слово, которое описало все, что произошло – Геноцид. Как в иудаизме и христианстве, понятие покаяния (tawba) занимает центральное место в исламе. В следующем году будет отмечаться столетие с начала Геноцида, и армяне во всем мире будут оплакивать своих мертвых, вновь чувствовать чудовищность потерь и спрашивать – почему? Ответьте им, пожалуйста, словами покаяния», – пишет в заключение Адам Шифф.