11 Ապրիլ 2014 - 08:30 AMT
«ԱՄՆ դիրքորոշումը վաղուց հայտնի է՝ ճանաչում ենք այդ պատմական փաստը և սգում 1,5 մլն հայի սպանությունն Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին: ԱՄՆ-ն ճանաչում է, որ այդ իրադարձությունները ցավի աղբյուր են ամբողջ հայ ժողովրդի համար: Ավելին չեմ կարող ասել»,- ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին: Չնայած բազմաթիվ հարցերին, Փսակին ձեռնպահ մնաց Սենատում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունմանը բացահայտ դեմ լինելու Պետքարտուղարության ավանդական քաղաքականությունից, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
Մինչդեռ, ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հեռախոսազրույցում Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Անկարայի դժգոհությունն է հայտնել 1915-ի իրադարձություններին վերաբերող օրինագիծը Սենատի քննարկմանը ներկայացնելու, Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեում բանաձևն ընդունելու վերաբերյալ: Ըստ Դավութօղլուի, թուրքական կառավարությունը միջոցներ կձեռնարկի նախաձեռնությունների դեմ, որոնք «մտահոգում են» Թուրքիային: Նա հավելել է նաև, թե հուսով է, որ բանաձևը կարգելափակվի Սենատում ու Ներկայացուցիչների պալատում:
Նախօրեին քվեարկությունից հետո Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի համահեղինակ Ադամ Շիֆը հույս է հայտնել, որ Սենատն ամբողջ կազմով կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, որին կհաջորդի Ներկայացուցիչների պալատը: Իր հերթին Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոունն ասել է. «Այսօրվա քվեարկությունը Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեում կարևոր փուլ է ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման գործում: Ժամանակն է նույն կերպ գործել նաև Ներկայացուցիչների պալատում և կոչ անել ԱՄՆ նախագահին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, իրողությունն ու Ցեղասպանության մինչ օրս շարունակվող հետևանքները»:
Վերջին գրեթե 25 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն ընդունել է S.Res.410 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության մասին՝ այդ մարմնին կոչ անելով միանալ բանաձևին և հասնել նրան, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն արտացոլի Սենատի դիրքորոշումը: Բանաձևում նշվում է նաև, որ Հայոց ցեղասպանությունը մինչև օրս անպատիժ է մնում: Բանաձևին կողմ է քվեարկել 12 սենատոր, դեմ՝ 5:
Ապրիլի 4-ին Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և սենատոր Մարկ Քըրքն ԱՄՆ Կոնգրես ներկայացրին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը, որով կոչ է արվում նախագահ Օբամային պայքարել հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման համար Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջոցով: Բանաձևում մասնավորապես ասվում է.
1. Անհրաժեշտ է հիշել ու նշել Հայոց ցեղասպանության տարելիցը 2014-ի ապրիլի 24-ին:
2. Նախագահը պետք է պայքարի արդար, կառուցողական, կայուն ու ամուր հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման համար, որոնք ներառում են Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ամբողջական ճանաչումը:
3. Նախագահը պետք է ապահովի, որպեսզի ԱՄՆ ներկայիս արտաքին քաղաքականությունը հիմնված լինի մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդկայնության դեմ հանցագործությունների, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության, մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության հարցում, ընդունված ընկալումների վրա:
Նմանատիպ բանաձև է ներկայացվել նաև Ներկայացուցիչների պալատ Դևիդ Վալդաոյի և Ադամ Շիֆի կողմից՝ Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոունի և Մայքլ Գրիմի հետ համատեղ: Պալատի բանաձևն արդեն 50 կողմնակից ունի:

11 Апрель 2014 - 07:44 AMT
«Позиция США давно известна – мы признаем этот исторический факт и оплакиваем убийство полутора миллионов армян в последние годы существования Османской империи. США признают, что эти события остаются источником боли для всего армянского народа. Больше я вам ничего не могу сказать», – заявила на брифинге в Госдепартаменте США официальный представитель Джен Псаки. Несмотря на неоднократные вопросы, Псаки воздержалась от традиционной практики Госдепартамента открыто выступать против принятия резолюции о Геноциде армян, передает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Между тем, как пишет Hurriyet Daily News, в телефонном разговоре с госсекретарем Джоном Керии министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выразил недовольство Анкары внесением законопроекта, касающегося утверждений о событиях 1915 года, в повестку дня Сената Конгресса США после принятия комитетом Сената резолюции о Геноциде армян. По словам Давутоглу, турецкое правительство примет меры против инициатив, которые «беспокоят Турцию». Он также добавил, что надеется, что резолюция будет заблокирована в Сенате и Палате представителей.
Накануне после голосования, соавтор резолюции о Геноциде армян Палаты представителей H. Res. 227 конгрессмен Адам Шифф выразил надежду, что Сенат в полном составе признает Геноцид армян и за ним последует и Палата представителей. В свою очередь сопредседатель Группы поддержки Армении Фрэнк Паллоун сказал: «Сегодняшнее голосование Комитета по иностранным делам Сената является важной вехой для официального признания Геноцида армян со стороны правительства США. Настало время таким образом действовать в Палате и призвать президента признать Геноцид армян». для Дома действовать от, призвав президента признать факты и продолжающиеся последствия Геноцида армян ".
Впервые за почти четверть века комитет по иностранным делам Сената США 10 апреля принял резолюцию S.Res.410. о Геноциде армян, призвав Сенат присоединиться к резолюции и добиться того, чтобы в американской внешней политике была выражена позиция Сената. В резолюции также отмечается, что Геноцид армян так и остался безнаказанным.12 сенаторов проголосовали «за» и 5 – «против».
4 апреля председатель сенатского комитета по иностранным делам Роберт Менендез и сенатор Марк Кирк внесли в Конгресс США резолюцию, призывающую президента США бороться за нормализацию армяно-турецких отношений через признание Турцией Геноцида армян. В резолюции, в частности, отмечается: «1. Необходимо помнить и отметить годовщину Геноцида армян 24 апреля 2014 года. 2. Президент должен бороться за справедливые, конструктивные, стабильные и прочные армяно-турецкие отношения, которые включают полное признание правительством Турции Геноцида армян. 3.Президент должен обеспечить, чтобы внешняя политика США отражала понимание и щепетильность в вопросах, связанных с правами человека, преступлениями против человечности, этнических чисток и геноцида, особенно в части Геноцида армян». Аналогичная резолюция ( H.Res.227 ) внесена в Палату представителей Дэвидом Вальдао и Адамом Шиффом вместе с сопредседателями Группы поддержки Армении Фрэнком Паллоуном и Майклом Гриммом. Резолюция Палаты уже имеет 50 сторонников.