15 Ապրիլ 2014 - 08:47 AMT
Դոնեցկի Ժողովրդական հանրապետության կողմնակիցների թվում ապրիլի 14-ին զոհվել է հայազգի Ռուբեն Ավանեսյանը: Դեպքից հետո ուկրաինական Դոնեցկում ցույցի ժամանակ հարգել են նրա հիշատակը։ «Դոնբասի աշխարհազորի» հրամանատար Միրոսլավ Ռուդենկոն իր ելույթում հայտնել է, որ Ռուբենը զոհվել է Սլավյանսկի մոտ զինված բախման հետևանքով, որի ժամանակ, ինչպես հայտնի է, զոհվել է նաև անվտանգության վարչության մեկ սպա, գրում է Vesti.ua-ն:
«Նրա երկու փոքր երեխաները որբ մնացին: Սա առաջին զոհն է, առաջին սպանվածը, Դոնբասի առաջին հերոսը, որը զոհվեց՝ պաշտպանելով Դոնեցկի Ժողովրդական հանրապետության ազատությունն ու անկախությունը»,- ասել է Ռուդենկոն ու լռության րոպե հայտարարել:
Հանրահավաքի ժամանակ նա պատմել է նաև, թե ինչպես է եղել բախումը: Ըստ նրա, ռուսամետ ակտիվիստները երկու մեքենաներով հումանիտար օգնություն էին տանում Սլավյանսկի իրենց կողմնակիցներին: Նրանք զինված չեն եղել: «Քաղաքի մուտքի մոտ նկատել են, որ իրենց երկու մեքենա է հետապնդում: Երրորդ մեքենան կտրել է ճանապարհը: Այդ ժամանակ «Աջ սեկտորի» անդամները կրակ են բացել: Մի մեքենային հաջողվել է խուսափել կրակահերթերից, մյուսին՝ ոչ: Զոհվել է Ռուբենը, ևս մեկը ծանր վիրավորվել է, նա այժմ Սլավյանսկի հիվանդանոցում է: Կա նաև մեկ թեթև վիրավոր: «Աջ սեկտորի» գազանները գնդակահարել են անզեն աշխարհազորայիններին»,- ասել է Ռուդենկոն:
Նշվել է նաև, որ դա անպատիժ չի մնա: Ինքնապաշտպանության մարտիկները Սլավյանսկից գտել և ոչնչացրել են հարձակմանը մասնակցած գրոհայինների երեք մեքենաները:
Զոհվածի ընտանիքի ու վիրավորների համար դրամահավաք է հայտարարվել:
Ավելի վաղ «Բատկիվշչինա» խմբակցության պատգամավոր Լեսյա Օրոբեցը Facebook-ի իր էջում գրել էր.«Դրականից…Առնվազն 10 կոլորադոս է այսօր ոչնչացվել: Երեք աղբյուրների հաստատմամբ երեք անհայտներ պահակակետ են եկել, սպանել են բոլոր կոլորադոսներին (նա այդպես է անվանում ռուսամետ ակտիվիստներին) և հեռացել: Կամավորական շարժում դոնեցկյան ձևով»:
Մինչդեռ, Դոնեցկի շրջանի ՆԳՆ ՊՎ-ում հայտարարել են, որ Սլավյանսկի մոտ 10 զոհվածների մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտնում է Ռոսբալտը:
«Արգելակետին է մոտեցել մի ավտոմեքենա, որից սկսել են կրակել ռուսամետ դիրքապահների վրա: Նրանք ևս պատասխան կրակ են բացել ինքնաձիգերից: Փոխհրաձգության արդյունքում ավտոմեքենայում գտնվող տղամարդը ոտքից վիրավորվել է ու հոսպիտալացվել: Վիրավորների կամ սպանվածների մասին տեղեկություններ այլևս չկան: 10 զոհվածների մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը»,- հայտնել են Դոնեցկի միլիցիայում:
Ավելի վաղ համացանցում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Սլավյանսկի պահակակետերից մեկի մոտ փոխհրաձգություն է և սպանվել է 10 ռուսամետ ակտիվիստ:
Ապրիլի 14-ին Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Ինչպես հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը, նախագահներն անդրադարձել են Ուկրաինայի ճգնաժամային իրավիճակի տարբեր ասպեկտներին, առաջին հերթին հարավ-արևելյան շրջաններում, որոտեղ բողոքի ալիք է բարձրացել նոր իշխանությունների գործողությունների դեմ:
Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ բողոքի ցույցերը Դոնեցկում, Լուգանսկում, Խարկովում ու Սլավյանսկում Կիևի ղեկավարության կողմից ռուս և ռուսալեզու բնակչության շահերը հաշվի չառնելու հետևանք են: Պուտինն Օբամային կոչ է արել ուժի կիրառում ու արյունահեղություն թույլ չտալու համար առավելագույնս օգտագործել ամերիկյան կողմի հնարավորությունները:
ԱՄՆ նախագահը մտահոգություն է հայտնել իբր ռուսական կողմից առկա միջամտության վերաբերյալ Ուկրաինայի հարավ-արևելքում իրադարձությունների վերաբերյալ: ՌԴ նախագահը պատասխանել է, որ նման շահարկումները հիմնված են անհավաստիտեղեկատվության վրա: Ուկրաինայի գործող իշխանությունները պետք է առաջին հերթին մտածեն, որ բոլոր քաղաքական ուժերն ու շրջաններն իրապես հնարավորություն ունենան մասնակցելու նոր սահմանադրության մշակման թափանցիկ գործընթացին, որը կերաշխավորի հիմնական իրավունքներն ու քաղաքացիների ազատությունները, երկրի դաշնային կառուցվածքն ու չեզոք դիրքը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դիվանագիտական փոխազդեցության ուղիների որոնման վերաբերյալ ապրիլի 17-ին Ժնևում կայանալիք քառակողմ հանդիպման շեմին, որին մասնակցելու են Եվրամիությունը, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն ու Ուկրաինան:
Սպիտակ տունը ներկայացրել է հեռախոսազրույցի մի փոքր այլ տարբերակ. Մոսկվայի խնդրանքով երկուշաբթի նախագահ Օբաման զրուցել է Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հետ Ուկրաինայի իրավիճակի շուրջ: ԱՄՆ նախագահը մտահոգություն է հայտնել զինյալ ռուսամետ անջատողականներին ՌԴ աջակցության կապակցությամբ, քանի որ վերջիններս սպառնում են ապակայունացնել Ուկրաինայի կառավարությունը, ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:
Նախագահ Օբաման նշել է, որ երկրում գործող ոչ կանոնավոր ուժերը պետք է վայր դնեն զենքը՝ հորդորելով Պուտինին օգտագործել իր ազդեցությունն այդ զինված ռուսամետ խմբավորումների վրա, համոզելով նրանց հեռանալ գրաված շենքերից: Նա ևս մեկ անգամ կարևորել է ռուսական զորքերն Ուկրաինայի սահմաններից հետ քաշելու անհրաժեշտությունը՝ լարվածությունը մեղմացնելու համար:
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ չնայած ՌԴ պաշտոնյաների հռետորաբանությանը, Ուկրաինայի կառավարությունը բավականին զուսպ է գործում: Նա բարձր է գնահատել ուկրաինական կառավարության ջանքերը, ուղղված երկրի միավորմանը մայիսի 25-ին կայանալիք ազատ ու արդար նախագահական ընտրությունների անցկացման, սահմանադրական բարեփոխման, երկրում իշխանության ապակենտրոնացմանն ուղղված կոնկրետ քայլերի միջոցով:
Նախագահ Օբաման հիշեցրել է Ռուսաստանի աճող քաղաքական ու տնտեսական մեկուսացման մասին և հասկացրել, որ գինը, որն արդեն իսկ վճարում է Ռուսաստանը, կմեծանա, եթե ՌԴ-ն չփոխի դիրքորոշումը: Բարաք Օբաման հիշատակել է Ժնևում շփման խմբի առաջիկա հանդիպումն ու հայտարարել, որ թեև ինքը շարունակում է հավատալ դիվանագիտական հանգուցալուծման հնարավորությանը, այն չի կարող ձեռք բերվել Ռուսաստանի կողմից ռազմական ահաբեկման, Ուկրաինայի ներսում զինված սադրանքների ու Կրեմլի հռետորաբանության սաստկացման պայմաններում:
«Ամերիկայի ձայնը» հայտնում է, որ նախագահ Պուտինը խնդրել է Օբամային ազդել Ուկրաինայի կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս ուժ չկիրառի ցուցարարների դեմ:
Նախօրեին Կիև է այցելել ԿՀՎ ղեկավար Ջորջ Բրենանը, ինչը չի ժխտել նաև Օբամայի վարչակազմը: Մինչդեռ Կիևում «Աջ սեկտորի» կողմնակիցները շրջապատել են Գերագույն ռադան և սկսել անվադողեր այրել: Նրանք պահանջում են Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնակատար Ալեքսանդր Տուրչինովի և ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովի հրաժարականը: Ծայրահեղականներն երկրի ղեկավարությանը վերջնագիր են ներկայացրել՝ մեկ ժամվա ընթացքում ժամանել Գրուշևսկու փողոց, հակառակ դեպքում սպառնում են գրոհել Գերագույն ռադայի շենքը, հայտնում է Vesti.ru-ն:

15 Апрель 2014 - 06:46 AMT
На митинге возле Донецкой ОГА, которую контролируют пророссийские активисты, помянули погибшего 14 апреля сторонника Донецкой Народной республики, армянина по национальности Рубена Аванесяна. Выступающий на митинге командир «Народного ополчения Донбасса» Мирослав Руднко митинге сообщил, что Рубен погиб во время вооруженного столкновения в районе Славянска, в котором, как известно, погиб и один офицер СБУ, пишет Vesti.ua.
«У него остались двое маленьких детей. Это первая жертва, первый погибший, первый герой Донбасса, который погиб, защищая свободу и независимость Донецкой Народной республики», – отметил Руденко и объявил минуту молчания.
Во время акции он также рассказали, как произошло столкновение. Так, по его словам, пророссийские активисты на двух машинах повезли гуманитарную помощь соратникам из Славянска. Вооружены они не были: «На въезде в город они заметили, что их преследуют две машины. В какой-то момент третья машина перегородила им дорогу. И тогда «Правый сектор» открыл огонь. Одна машина смогла выйти из-под огня. Вторая машина была расстреляна. Рубен погиб, еще один наш товарищ был тяжело ранен, он сейчас в коме в одной из больниц Славянска, еще один – легко ранен. Звери из "Правого сектора" расстреливали безоружных ополченцев", – сказал Руденко.
Также было отмечено, что этот расстрел не остался безнаказанным. Бойцы самообороны ДНР из Славянска нашли и уничтожили три машины с боевиками, которые участвовали в нападении.
Для семьи погибшего и раненых бойцов был объявлен сбор помощи.
Ранее народный депутат от фракции «Батькивщина» Леся Оробец на своей странице в Facebook сообщала: «Из позитива…. Минимум 10 колорадосов были сегодня уничтожены. В подтвержденном из трех источников случае неизвестные трое приехали под блок-пост, убили всех колорадосов (так она называет пророссийски настроенных активистов) из автоматов и отбыли. Волонтерское движение по-донецки».
Между тем, в ГУ МВД Донецкой области заявляют, что информация о десяти погибших во время стрельбы на блокпосту возле Славянска не соответствует действительности, сообщает Росбалт.
«К блокпосту подъехал автомобиль, из которого неизвестные начали стрелять из травматического оружия в пророссийски настроенных охранников. В ответ те открыли огонь на поражение из автоматического оружия. В результате перестрелки мужчина, который был в автомобиле, получил ранения ног. Сейчас он госпитализирован. Больше сообщений о раненых или погибших не поступало. Информация о десяти погибших охранниках на каком-то из блок-постов Славянска не соответствует действительности», — сообщили в донецкой милиции.
14 апреля состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с президентом США Бараком Обамой. Как передает официальный сайт Кремля, в разговоре обсуждались различные аспекты кризисной ситуации на Украине, прежде всего в юго-восточных регионах, охваченных движением протеста против политики нынешних киевских властей.
С российской стороны подчеркнуто, что протестные выступления в Донецке, Луганске, Харькове, Славянске и других городах украинского юго-востока – результат нежелания и неспособности руководства в Киеве учитывать интересы русского и русскоязычного населения. Владимир Путин призвал Барака Обаму максимально использовать имеющиеся у американской стороны возможности, чтобы не допустить применения силы и кровопролития.
В ответ на высказанную президентом США озабоченность якобы имеющим место российским вмешательством на юго-востоке Украины Президент России отметил, что подобные спекуляции основаны на недостоверной информации. Нынешние украинские власти должны думать в первую очередь о том, чтобы реально вовлечь все основные политические силы и регионы в транспарентный процесс выработки новой конституции, гарантирующей основные права и свободы граждан, федеративное устройство страны и её внеблоковый статус.
Было условлено продолжить усилия по поиску путей дипломатического взаимодействия в контексте ситуации на Украине в преддверии планируемой четырехсторонней (Евросоюз, Россия, США, Украина) встречи в Женеве 17 апреля.
Несколько другую версию разговора изложил Белый дом. По просьбе Москвы в понедельник президент Обама побеседовал с президентом России Путиным о ситуации в Украине. Президент США выразил серьезную озабоченность в связи с поддержкой российским правительством действий вооруженных пророссийских сепаратистов, которые угрожают подорвать и дестабилизировать правительство Украины, говорится в сообщении Белого дома.
Президент Обама подчеркнул, что нерегулярные силы в стране должны сложить оружие, а также призвал президента Путина использовать свое влияние на эти вооруженные пророссийские группы с тем, чтобы убедить их оставить захваченные ими здания. Он также еще раз отметил важность отвода российских войск от границ Украины для снятия напряженности.
Президент США заметил, что, несмотря на риторику российских официальных лиц, правительство Украины действует со значительной сдержанностью. Он высоко оценил усилия украинского правительства по объединению страны путем проведения свободных и справедливых президентских выборов, назначенных на 25 мая, продвижению конституционной реформы, учитывающей интересы всех слоев населения, и предложению конкретных шагов по децентрализации власти в стране.
Президент Обама напомнил о растущей политической и экономической изоляции России, ставшей результатом ее действий в Украине, и дал ясно понять, что цена, которую Россия уже платит, будет расти, если позиция России не изменится. Барак Обама упомянул о предстоящей встрече контактной группы в Женеве и заявил, что, хотя он продолжает верить в возможность дипломатического разрешения ситуации, оно не может быть достигнуто в условиях военного устрашения со стороны России на украинских границах, вооруженных провокаций внутри Украины и эскалационной риторики Кремля.
Служба новостей «Голоса Америки» сообщает: Президент Путин попросил президента Обаму оказать воздействие на правительство Украины с тем, чтобы оно не применяло силу против участников протестов.
Накануне Киев посетил глава ЦРУ Джордж Бреннан, что не отрицается администрацией Обамы.
Между тем, в Киеве сторонники «Правого сектора» окружили Верховную Раду и стали жечь покрышки. Они требуют отправить в отставку Александра Турчинова, назначенного исполнять обязанности президента Украины, и главы МВД Арсена Авакова. Радикалы предъявили руководству страны ультиматум: в течение часа явиться на улицу Грушевского. В противном случае они грозят пойти на штурм Верховной Рады, передает Vesti.ru.