16 Ապրիլ 2014 - 08:55 AMT
Նախիջևանի բնակիչ Նազիմ Մամեդովը ձերբակալվել է սպիտակ դրոշը ձեռքին Հայաստան փախչելու փորձ կատարելիս, հայտնում է Haqqin.az-ը Ազատություն ռադիոկայանի և իրավապաշտպան Հաքիմելդոստու Մեհտիևի վրա հղումով: Ըստ Մեհտիևի, Նազիմ Մամեդովը փորձել է Հայաստան փախչել ապրիլի 12-ին, նման ռիսկային քայլի պատճառն այն էր, որ ոստիկանների դեմ նրա բողոքը չեն քննել:
«Մոտավորապես մեկ տարի առաջ Շարուրի շրջանի ոստիկանության ենթասպան սկսել է սպառնալ Նազիմի կնոջը և փող է առգրավել նրանից: Հետո սկսել է շանտաժի ենթարկել՝ ստիպելով հանդիպել իր հետ: Հանդիպումներից մեկի ժամանակ նրանց տեսել է Նազիմի որդին, որը ծեծի է բռնվել ոստիկանի հետ: Կինը պատմել է ամեն ինչ Նազիմին, իսկ վերջինս բողոք է գրել ոստիկանի դեմ», -ասել է Մեհտիևը:
Ըստ իրավապաշտպանի, շուտով կատարվածի մասին Նազիմի ամբողջ գյուղը գիտեր: «Բամբասանքների պատճառով լուծարվեցին նրա որդու ու դստեր ամուսնությունները: Շուտով բաժանվեց նաև ինքը Նազիմը: Նա ամեն ինչ պատմել է իրավապաշտպանին և ասել է, որ կգնա հայերի մոտ, եթե նրա բողոքը քննության չառնեն և չպատժեն ոստիկանության այդ ենթասպային»,-ասել է նա:
Մեհտիևը նշել է, որ երբ հերթական անգամ ոստիկանությունը մերժել է նրա բողոքը, Նազիմ Մամեդովը սպիտակ սավան է հագել, սպիտակ դրոշ է վերցրել ու փորձել է անցնել հայերի կողմը:
Սահմանին զինվորականները բռնել են նրան: Այժմ Մամեդովը գտնվում է ԱԱՆ տեղի բաժանմունքում և նրա ճակատագիրն անհայտ է:
Հունվարի 29-ին Ադրբեջանի քաղաքացի հանդիսացող մի ընտանիք՝ հայրը, մայրն ու 3 երեխա, հայ-վրացական սահմանի Բագրատաշենի մաքսակետում Հայաստանից քաղաքական ապաստան են խնդրել: Ջավիդ Օրուջևը պատմել է, որ իր նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ճնշումները սկսվել են հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո: Չդիմանալով անմարդկային կեղեքումներին, Ջավիդ Օրուջևը պարտադրված համաձայնվել է գործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, և կնոջ` արտասահմանում բնակվող ազգականների միջոցով տվյալներ հայթայթել Հայաստանի և Սփյուռքի վերաբերյալ:
Գիտակցելով իր և ընտանիքի սպառնալից վիճակը, Օրուջևն անհաջող փորձ է արել բնակություն հաստատել եվրոպական երկրներից մեկում, որտեղից Բաքու արտաքսվելուց հետո նրա հանդեպ ավելի են ուժգնացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ճնշումները:
Հայտնվելով նման անելանելի իրավիճակում և զգալով իր ընտանիքին սպառնացող իրական վտանգը, Ջավիդ Օրուջևը որոշել է քաղաքական ապաստան խնդրել Հայաստանի իշխանություններից:
Ավելի ուշ Հայաստանի միգրացիոն ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց, որ Հայաստանը բավարարել է Ադրբեջանից փախած ու Հայաստանում քաղաքական ապաստան խնդրած ընտանիքի հայտը: Ըստ Եգանյանի, ադրբեջանցիների ընտանիքի անդամները փախստականներ են համարվել և նրանց քաղաքական ապաստան է տրվել: Եգանյանը շեշտեց, որ ապաստան տրամադրել չի նշանակում որպես սեփականություն բնակարան տրամադրել, այլ պաշտպանություն և ապահովություն Հայաստանի տարածքում:

16 Апрель 2014 - 08:02 AMT
Житель Нахичевана, потеряв надежду на справедливость, пытался перебежать в Армению с белым флагом в руках
Житель Нахичевана Назим Мамедов был задержан военными при попытке перебежать в Армению с белым флагом в руках, сообщает Haqqin.az со ссылкой на азербайджанскую службу радио Свобода и правозащитника Хакимэльдосту Мехтиева.
По словам Мехтиева, Назим Мамедов попытался бежать в Армению 12 апреля, и причиной такого рискованного шага послужило то, что его жалобу на сотрудников полиции отказались рассматривать.
«Примерно год назад сержант полиции Шарурского района начал угрожать жене Назима и отобрал у нее деньги. Затем он начал шантажировать ее, заставляя встречаться с ним. На одной из встреч их увидел сын Назима, который устроил драку с сержантом полиции. Жена рассказала Назиму обо всем, что с ней произошло, и он подал жалобу на этого сотрудника полиции», – сказал Мехтиев.
По словам правозащитника, о произошедшем в скором времени узнало все село Назима.
«Из-за распространившихся слухов распались браки его сына и дочери. Вскоре развелся и он сам. Обо всем этом Назим мне рассказывал как правозащитнику. Он говорил, что уйдет к армянам, если его жалобу не рассмотрят и не накажут этого сержанта полиции», – сказал он.
Мехтиев отметил, что когда в полиции отказались рассматривать его очередную жалобу, Назим Мамедов облачился в белый саван, взял в руки белый флаг и попытался перейти на сторону армян.
На границе его задержали военные. Сейчас он находится в местном отделении МНБ и о его судьбе ничего не известно.
29 января на таможенный пункт «Баграташен» на армяно-грузинской границе обратился житель города Баку Джавид Оруджев (1976 г.р) с женой и тремя детьми с просьбой о политическом убежище. Оруджев заявил, что в Азербайджане он подвергался преследованию за женитьбу на армянке, Ройе Мирзоевой. Он был вынужден согласиться сотрудничать с азербайджанскими спецслужбами и сообщать им полученные у проживающих за рубежом родственников жены сведения об Армении и Диаспоре. Сначала Оруджев с семьей предпринял неудачную попытку обосноваться в одной из европейских стран. После высылки обратно в Баку, он оказался в безвыходной ситуации и решил просить политическое убежище в Армении.
Позже глава Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян сообщил PanARMENIAN.Net, что соответствующие инстанции Армении удовлетворили иск бежавшей из Азербайджана и просившей политическое убежище в РА семьи. По словам Еганяна, члены азербайджанской семьи признаны беженцами и им предоставлено убежище в Армении. При этом Гагик Еганян особо подчеркнул, что убежище означает не передачу им в собственность какого-либо жилья, а защиту и обеспечение безопасности на территории Армении.