Սանկտ Պետերբուրգի օրենսդիր ժողովի քննարկմանը երկու օրինագիծ է ներկայացվել՝ առաջարկվում է քաղաքի տարածքում հիշատակի օրեր հայտարարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն ու Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի միջազգային օրը: Տոների և հիշատակի օրերի մասին տարածաշրջանային օրենքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկը ներկայացրել է պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Քաղաքային խորհրդարանի օրակարգում այս օրինագծերի ընդգրկման հարցը կքննարկվի օրենսդիր կոմիտեի առաջիկա նիստում, որը տեղի կունենա ապրիլի 18-ին, ասել է գործակալության զրուցակիցը: Օրինագծերի համաձայն հունվարի 27-ը՝ Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի միջազգային օրը և ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը կներառվեն օրենքում 2015 թվականից:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանձնարարել է հատուկ խումբ ձևավորել կառավարության կազմում, որը հակաքարոզչություն կտանի հայկական սփյուռքի դեմ ակադեմիական ու քաղաքական շրջանակներում: Միջոցառումները վերաբերելու են Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թթ. իրադարձություններին: Ինչպես հայտնում է TurkishNY, խմբի ղեկավարը լինելու է Էրդողանի գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալինը: Խումբը կոչված է քննարկումներ, խորհրդաժողովներ ու սիմպոզիումներ անցկացնել 1915 թվական իրադարձությունների վերաբերյալ «Ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում» ընդհանուր թեմայով:
2014 թվականի հունվարին Անկարայում Թուրքիայի դեսպանների ամենամյա հավաքում վարչապետ Էրդողանն ու ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն որպես Թուրքիայի դիվանագիտական գործունեության գլխավոր ուղղություն նշեցին հակազդեցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:

17 Апрель 2014 - 07:44 AMT
В Законодательное собрание Санкт-Петербурга внесены два законопроекта, которые предлагают сделать День памяти жертв Геноцида армян и Международный день памяти жертв Холокоста мемориальными датами на территории города. Поправки в региональный закон “о праздниках и памятных датах" внес депутат Виталий Милонов, сообщает ИТАР-ТАСС.
"Вопрос о включении документов в повестку дня городского парламента будет рассмотрен на ближайшем заседании комитета по законодательству городского парламента в пятницу, 18 апреля", – сказал собеседник агентства.
Законопроекты предполагают, что 27 января – Международный день памяти жертв Холокоста и 24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян – станут мемориальными датами, в случае принятия, с 2015 года.
Принятие резолюции в комитете Сенате США вызвало негативную и агрессивную реакцию со стороны Турции, которая на протяжении десятилетий всячески препятствует признанию Геноцида армян.
После принятия резолюции о Геноциде армян комитетом по иностранным делам Сената США, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал поручение сформировать в правительстве специальную группу, которая должна будет проводить контрпропаганду против армянской Диаспоры в академических и политических кругах. Мероприятия будут касаться Геноцида армян в Османской империи 1915-1923гг. Главой группы будет главный советник Эрдогана Ибрагим Калын. В задачу группы входит организация обсуждений, конференций и симпозиумов по событиям 1915 года под общей темой «Что произошло в действительности?»
В январе 2014 года на годовом собрании послов Турции в Анкаре премьер Эрдоган и глава МИД Ахмет Давутоглу в числе главного направления дипломатической деятельности Турции назвали «противостояние мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян».