Ի՞նչ կասեիք թուրք ժողովրդին նրանց նամակ գրելու դեպքում հարցին «Ակօս»-ի էջերում պատասխանել են 16 հայտնի սփյուռքահայ, որոնց պապերի ու տատերի հայրենիքն է Մարաշը, Ադըյամանը, Արաբկիրը, Դերսիմը, Դիարբեքիրը, Վանը, Սըվասը, Մերսինը, Քիլիսը, Էրզրումը, Կեսարիան, Այնթապը, Ուրֆան։1915թ.-ին հայ ժողովրդի վերապրած Մեծ եղեռնի ամենակարևոր իրողություններից մեկը ողջ մնացածների՝ աշխարհով մեկ սփռվելն էր։
Նամակներից մեկի հեղինակը Սերժ Թանկյանն է. «Ինձ հետ իրենց պատմությունները կիսած և դրանց միջոցով իրական արդարության համար աշխատելու ուղղությամբ ինձ հույս տված հրաշալի մարդկանց շնորհակալություն հայտնել եմ ուզում։ Իսկ թուրք ժողովրդին ցանկանում եմ, որ կարողանան գտնել իրենց իրական ինքնությունը», – գրում է Tert.am-ը։
Թանկյանը նվել է 1967թ.-ին՝ Լիբանանում։ 5 տարեկանում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Լոս Անջելես։ 1994թ.-ին ստեղծված և համաշխարհային ճանաչում գտած System of a Down խմբի հիմքերը հայկական դպրոցում՝ խմբի մյուս անդամների հետ ծանոթանալուց հետո են դրվել։ Համալսարանում նվագելն ու երգ գրելը շարունակած Թանկյանի երաժշտական ուղին մինչ 2006թ.-ը նույն խմբի հետ է ընթացել, ինչից հետո սկսվել է նրա սոլո կարիերան։
Ցեղասպանությունից փրկված մեծ հոր թոռնիկը թե՛ գրած երգի բառերում, թե՛ որպես ակտիվիստ, Հայոց ցեղասպանության հարցից բացի ամերիկյան իրավական համակարգում առկա բացերը, էկոլոգիական խնդիրներն ու կենդանիների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք թեմաներ է փորձել օրակարգ բերել։ Թանկյանն այժմ աջակցում է Հայաստանի ժողովրդավարության կառուցման համար պայքարող խմբերին։
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանն էլ գրել է. «Ձեր պետության կատաղի մերժումից հոգնել եմ, կյանքը չշարունակելուց հոգնել եմ։ Սակայն երբ դրա դիմաց տեսնում եմ նաև այլընտրանքը, այդ հոգնությունն ընդունելուց բացի այլ ելք չի մնում» ։
Էգոյանը ծնվել է 1960թ.-ին՝ Կահիրեում։ 1962թ.-ին ընտանիքը ներգաղթել է Կանադա, որտեղ էլ կրթություն է ստացել ու երիտասարդ տարիներից պիեսներ գրել։ 1984թ.-ին նրան մեծ հաջողություն բերեց առաջին ֆիլմը՝ Next of Kin-ը, ինչից հետո նկարահանած 13 ֆիլմերի շնորհիվ համաշխարհային հռչակ ստացավ։
2002թ.-ին Կանադայի կինեմատոգրաֆի և հեռուստատեսության ակադեմիայի կողմից տարվա լավագույն ֆիլմ ընտրված «Արարատ» ֆիլմի միջոցով աշխարհում և Թուրքիայում ցեղասպանության թեման ևս մեկ անգամ օրակարգ բերեց։ Նրա ֆիլմերից շատերում դերակատարում ունեցած կնոջ՝ Արսինե Խանջյանի ու որդու՝ Արշիլի հետ բնակվում են Տորոնտոյում։
Իր նամակում Հայոց ցեղասպանությունից փրկված կնոջ մասին «Զաբելը» վեպի հեղինակ Նենսի Գրիգորյանը գրել է, որ ներողություն լսել չի ցանկանում։ «Թուրքիայում բնակվող ժողովրդից ներողություն լսել չեմ ցանկանում, բայց կուզեի, որ պատասխանեին այս հարցին. հայերին հարգանքից, հավասարության իրավունքից ու արդարությունից զրկելն ի՞նչ նպատակ է հետապնդում»։
Մասաչուսեթսի հայ համայնքում մեծացած Նենսի Գրիգորյանը կրթությունը շարունակել է Փարիզում և Կոլումբիա համալսարանում։ 1998թ.-ին լուս տեսած առաջին վեպը՝ «Զաբելը» Հայոց ցեղասպանությունից փրկված կնոջ պատմությունն էր։ Դասավանդել է Յեյլի, Քուինսի նման դպրոցներում։ Բնակվում է Նյու Յորքում։
Թուրքիային նամակ գրած անունների թվում են Լոս Անջելեսում բնակվող դերասան, ռեժիսոր Վահե Բերբերյանը, ռեժիսոր Սյուզան Խարդալյանը, Բեյրութից արվեստագետ Անիտա Թութիկյանը, ակադեմիկոս Աշոտ Բագրատունին, Մարսելից ռեժիսոր Ռոբեր Կետիկյանն ու գրող Վալերի Թորանյանը, Կալիֆոռնիայից ռեժիսոր Էրիկ Նազարյանն ու գրող Միշելին Ահարոնյան-Մարկոմը, Արգենտինայից գրող Ավետիս Հաջյանն ու գրող, բանաստեղծ Անիա Կարեն Հաջիանը, Կանադայից դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Սիրիայից գրող Թորոս Թորանյանը։ Նամակներն ամբողջությամբ հրապարակվելու են այս շաբաթվա ընթացքում։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունումից հետո Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանձնարարել է հատուկ խումբ ձևավորել կառավարության կազմում, որը հակաքարոզչություն կտանի հայկական սփյուռքի դեմ ակադեմիական ու քաղաքական շրջանակներում: Միջոցառումները վերաբերելու են Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թթ. իրադարձություններին: Ինչպես հայտնում է TurkishNY, խմբի ղեկավարը լինելու է Էրդողանի գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալինը: Խումբը կոչված է քննարկումներ, խորհրդաժողովներ ու սիմպոզիումներ անցկացնել 1915 թվական իրադարձությունների վերաբերյալ «Ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում» ընդհանուր թեմայով:
2014 թվականի հունվարին Անկարայում Թուրքիայի դեսպանների ամենամյա հավաքում վարչապետ Էրդողանն ու ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն որպես Թուրքիայի դիվանագիտական գործունեության գլխավոր ուղղություն նշեցին հակազդեցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Ապրիլի 10-ին վերջին գրեթե 25 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին S.Res.410 բանաձևը՝ կոչ անելով Սենատին միանալ դրան և հասնել նրան, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն արտացոլի Սենատի դիրքորոշումը: Բանաձևում նշվում է նաև, որ Հայոց ցեղասպանությունը մինչև օրս մնում է անպատիժ: Կողմ է քվեարկել 12 սենատոր, դեմ՝ 5-ը:

18 Апрель 2014 - 08:58 AMT
Армяно-турецкая газета Agos в преддверии 99-й годовщины Геноцида армян опубликовала интервью со знаменитыми армянами мира. В статье подчеркивается, что армянская Диаспора в Турции приравнивается к сатане.
Вопрос был поставлен следующим образом: «С каким посланием вы хотели бы обратиться к турецкому народу?». На вопрос ответили 16 известных армян из диаспоры, предки которых родились в Мараше, Адыямане, Арабкире, Дерсиме, Диарбекире, Ване, Сывасе, Мерсине, Килисе, Эрзруме, Кесарии, Айнтапе, Урфе.
Agos опубликовал письма кинорежиссера Атома Эгояна и рок-музыканта Сержа Танкяна.
Серж Танкян родился в 1967г. в Ливане. В 5-летнем возрасте вместе с семьей переехал в Лос-Анджелес. В 1994году создал всемирно известную группу System of a Down. С 2006 года Танкян выступает один.
«Хочу поблагодарить прекрасных людей, которые разделили со мной свои истории и через них подали мне надежду на справедливость. Турецкому народу же желаю, чтобы он сумел найти свою истинную идентичность», – отметил он в письме.
Атом Эгоян – канадский режиссер армянского происхождения, родился в 1960г. в Каире. В 1962г. семья эмигрировала в Канаду, где получил свое образование и с юных лет начал писать пьесы Эгоян.
Первый фильм «Next of Kin», снятый в В 1984г. принес успех Эгояну, после чего созданные им 13 кинокартин удостоились мировой славы.
Фильм Эгояна «Арарат» (2002 г.), посвященный художнику Аршилу Горки и признанный Академией кинематографии и телевидения Канады лучшим фильмом года. , еще раз привнес тему Геноцида армян в Турции в повестку дня.
«Я устал от яростного отрицания вашей страной Геноцида армян, устал от того, что жизнь не идет вперед. Однако, в отсуствие альтернативы, кроме принятия этой усталости больше ничего не остается», – написал он, обратившись к туркам.
Автор романа «Забел» о женщине, спасшейся от геноцида, Нэнси Григорян написала, что не хочет слышать извинений от Турции. «Но хотела бы, чтобы ответили на вопрос – какую цель преследуете вы, унижая, лишая прав и справедливости армянский народ», – пишет Григорян.
Газета Agos была основана Грантом Динком, убитым 19 января 2007 года прямо у офиса редакции. Динк пал жертвой националистов за свои статьи и выступления, в которых говорил о Геноциде армян.
После принятия резолюции о Геноциде армян комитетом по иностранным делам Сената США, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал поручение сформировать в правительстве специальную группу, которая должна будет проводить контрпропаганду против армянской Диаспоры в академических и политических кругах. Мероприятия будут касаться Геноцида армян в Османской империи 1915-1923гг. Как сообщает TurkishNY, главой группы будет главный советник Эрдогана Ибрагим Калын. В задачу группы входит организация обсуждений, конференций и симпозиумов по событиям 1915 года под общей темой «Что произошло в действительности?»
В январе 2014 года на годовом собрании послов Турции в Анкаре премьер Эрдоган и глава МИД Ахмет Давутоглу в числе главного направления дипломатической деятельности Турции назвали «противостояние мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян».
Как отмечала 10 апреля Hurriyet Daily News, в телефонном разговоре с госсекретарем Джоном Керии министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выразил недовольство Анкары внесением законопроекта, касающегося утверждений о событиях 1915 года, в повестку дня Сената Конгресса США после принятия комитетом Сената резолюции о Геноциде армян. По словам Давутоглу, турецкое правительство примет меры против инициатив, которые «беспокоят Турцию». Он также добавил, что надеется, что резолюция будет заблокирована в Сенате и Палате представителей.