Նյու Յորքում բնակվող ջազ դաշնակահար Արմեն Դոնելյանը նոր ալբոմ է թողարկել՝ «Սայաթ-Նովա. Իմ նախնիների երգերը»: Ալբոմը լույս է տեսել Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի շեմին, ներկայացված են XVIII դարի հայ բանաստեղծի ու երգահանի ստեղծագործությունները: Ալբոմում Սայթ-Նովայի երգերը հնչում են ջազային մշակմամբ, նաև դասական երաժշտության տարրերով:
Առաջին անգամ Արմեն Դոնելյանն այցելեց Հայաստան 1998 թվականին՝ մասնկցելով երևանյան առաջին ջազ փառատոնին: Արմեն Դոնելյանը ծնվել է 1950 թվականին Նյու Յորքում: Հայրական կողմի հարազատները Ամերիկա են տեղափոխվել Թուրքիայից, մայրը Սիրիայից է: Արմենը սկսել է լրջորն զբաղվել երաժշտությամբ 6 տարեկանից: Հայրը մի հին Steinway նվիրեց նրան (այն մինչ օրս երաժշտի տանն է), դրանից էլ ամեն ինչ սկսվեց: 1972թ. ավարտել է ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանի երաժշտության բաժինը: 1975թ. դարձել է հայտնի աֆրո-կուբացի պերկուսիոնիստ Մոնգո Սանտամարիայի խմբի անդամ, որի շրջանակներում մասնակցել է բազմաթիվ համերգների, ձայնագրել մի շարք ալբոմներ: Հետագայում աշխատել է ջազի նշանավոր գործիչներ Լայոնել Հեմփթոնի, Սոնի Ռոլլինզի և այլոց հետ: 1980-ականներին ստեղծել է «Էսենս» ջազ համույթը: Հետո հաջորդեց Night Ark խումբը, որին մասնկցում էին նաև Արա Դինքջյանը, Մարկ Ջոնսոնն ու Արտո Թունջբոյաջյանը: Հենց այս խմբի կազմում Արմենն առաջին անգամ եղավ Հայաստանում: 90-ականներին աշխատել է Տաթևիկ Հովհաննիսյանի հետ և թողարկել է «Լսիր սրտիս զարկը» ձայնասկավառակը: Դոնելյանը մշակել է հայկական մեղեդիները ջազի համար: Ալբոմի պրոդյուսերն էր Ջորջ Ավագյանը: Ալբոմի ձայնագրությանը մասկանցել են Պակիտոն, Ֆրենկ Ուեսսը, Բեն Ռայլին, Կլաուդիո Ռոդիգին:
2002 թվականից Դոնելյանը վարպետության դասերով հանդես է գալիս Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, կազմակերպում է սեմինարներ:

Проживающий в Нью-Йорке джазовый пианист Армен Донелян выпустил новый альбом «Саят-Нова: Песни моих предков». Альбом вышел в преддверии Дня памяти Геноцида армян в Османской империи 1915 года и представляет произведения армянского поэта XVIII века. В альбоме музыка Саятн-Новы звучит в джазовом исполнении с элементами классической музыки.
Первый раз Армен Донелян приехал в Армению в 1998 году, на первый международный джаз-фестиваль в Ереване. Армен Грант Донелян родился в Нью-Йорке в 1950 году. Родня отца попала в Америку из Турции, матери из Сирии.Серьезно Армен начал заниматься музыкой в шесть лет. В 11 отец ему подарил старенький Steinway (он до сих пор стоит у него дома), и пошло-поехало. Не счесть количества молодежных ансамблей, в которых играл Донелян. Обладая классическим музыкальным образованием – консерватория и Колумбийский университет – он одинаково хорошо играл джаз, классику, рок и блюз. Но постепенно джаз вытеснил все остальное. В 1975 году Армен получил место в октете знаменитого афро-кубинского перкуссиониста Монго Сантамария. Вместе они записали четыре альбома. После того как Армен расстался с Сантамарией, он играл с такими суперзвездами джаза, как Чет Бейкер, Лайонел Хэмптон, Тед Карсон и Сонни Роллинс. Потом была работа с группой Night Ark (Ара Динкджян – уд, Марк Джонсон – бас, Арто Тунчбояджан – перкуссия и вокал) – многочисленные выступления, разъезды по всему свету (именно в составе этой группы Армен впервые приехал в Армению), запись трех альбомов. В конце 90-х начинается совместная работа с Татевик Оганесян над альбомом «Прислушайся к биению моего сердца». Альбом составлен целиком из джазовых обработок армянских народных песен в великолепном исполнении Татевик. Все аранжировки выполнены Арменом. Продюсером альбома выступил легендарный Джордж Авакян. В записи альбома принимали участие Пакито Д'Ривера, Фрэнк Уэсс, Бен Райли, Клаудио Родити.
С 2002 года Донелян по согласованию с ректоратом Ереванской консерватории приезжает давать мастер-классы и учить джазу молодых армянских музыкантов, имеющих склонность и хотя бы начальные навыки в этом жанре.