Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս եկեղեցում քահանա Գևորգ Չինարյանի գլխավորությամբ մատուցվել է սբ Հարության պատարագ: Ժամերգությանը ներկա էր Դիարբեքիրի նորընտիր քաղաքապետ Ֆիրաթ Անլին ու նախկին քաղաքապետ Աբդուլլահ Դեմիրբաշը:
Անցյալ տարի Կոստանդնուպոլսի պատրիարքությունը խիստ քննադատության էր ենթարկվել, քանի որ իր ներկայացուցչին չէր գործուղել հայկական եկեղեցում տեղի ունեցած Զատկի պատարագին: Ըստ Սբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամի խորհրդի անդամ Քենան Սարաֆի, պատարագին ներկա էր մոտ 1500 մարդ, գրում է The Armenian Weekly-ին:
Պատարագից հետո եկեղեցում բացվել է Դիլդիլյան եղբայրների լուսանկարների (1872-1923) «Հայկական ընտանիքի կորսված պատմության վկայությունները» ցուցահանդեսը:
Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս եկեղեցին վերականգնվել է 2011 թվականին: ՍաԹուրքիայում Վանա լճի Աղթամար կղզու Սբ Խաչից հետո վերականգնվածերկրորդ հայկական եկեղեցին է: ԱՅդ նպատակով Ստամբուլում բնակվող ծնունդով Դիարբեքիրից հայերը ստեղծել էին Սբ Կիրակոս հիմնադրամը: Եկեղեցու վերականգնման համար ծախսվել է 2,5 մլն դոլար: Այդ գումարի 70 տոկոսը հավաքել էր հայկական հիմնադրամը, մյուս մասը հատկացրել Դիարբեքիրի քաղաքապետարանը:

В церкви Сурб Гирагос в Диарбакыре была проведена пасхальная литургия, которую провел иерей Геворг Чинарян. На богослужении присутствовали новоизбранный мэр Диарбакыра Фират Анли и бывший мэр Абдулла Демирбаш.
В прошлом году Константинопольский патриархат Армянской Апостольской церкви был подвергнут жесткой критике за то, что не отправил своего представителя на пасхальную службу в армянской церкви.
По словам члена Совета Фонда церкви Сурб Гирагос Кенана Сарафа, на богослужении присутствовало более 1500 человек, пишет The Armenian Weekly.
После литургии в церкви открылась выставка «Свидетельства утраченной истории армянской семьи» фотографов братьев Дилдилянов (1872-1923).
Церковь Св.Киракоса в Диарбакыре была отреставрирована в 2011 году. Она стала вторым армянским храмом, восстановленным в Турции после храма Св.Креста на острове Ахтамар в Ване. Для проведения реконструкции армяне – уроженцы Диарбакыра, проживающие в Стамбуле, создали фонд церкви Св. Киракос. Реконструкция церкви стоила $2,5 млн. 70% этой суммы была собрана армянским фондом, остальную часть выделила мэрия Диарбакыра.