Հայոց ցեղասպանությունը նկարագրել են ոչ միայն հայերին համակրող մարդիկ, այլ նաև թուրքերի կողմնակիցները: Երկրորդ կողմի առավել վառ ներկայացուցիչներից է վենեսուելացի «վարձկան զինվոր» Ռաֆայել դե Նոգալես Մենդեսը:
Ռաֆայել դե Նոգալես Մենդեսը քաղաքական դրդապատճառներով կյանքի մեծ մասը վտարանդի է եղել: 1915 թվականին նա անդամագրվել է գերմանական բանակի շարքերը, հետո գործուղվել է Թուրքիա թուրքական բանակի գերմանական շտաբում ծառայելու համար: «Չորս տարի կիսալուսնի ներքո» գրքի (իսպաներեն հրատարակությունը 1924 թ., գերմաներեն հրատարակությունը 1925 թ., անգլերեն հրատարակությունը 1926 թ.) հեղինակն է: Որպես գերմանական բանակի սպա Նոգալեսը դեմ էր հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարին: Միևնույն ժամանակ, լինելով իրադարձությունների անմիջական մասնակիցն ու ականատեսը, նա բավականին հավաստի վկայություններ է թողել Թուրքիայի մարդատյաց քաղաքականության մասին: Նոգալեսի գրքում բազմաթիվ են հայերի կազմակերպված ոչնչացման կոնկրետ օրինակները, ինչպես նաև կատարված ոճրագործությունների հետքերը թաքցնելու, ցեղասպան քաղաքականությունը հայկական ապստամբությունների վարկածով արդարացնելու թուրքական իշխանությունների ապարդյուն ջանքերի նկարագրությունը:
Հեղինակը ցույց է տվել, թե ինչպես էին Օսմանյան կայսրությունը ղեկավարող երիտթուրքերը, «Միասնություն և առաջընթաց» կոմիտեի ղեկավարներ Թալեաթը, Էնվերն ու Ջամալը, և նրանց թիկունքում թաքնվող Նազիմն ու Կարասոն, զբաղվում բնակչության թալանով:
Ռաֆայել դե Նոգալեսի գիրքն այժմ մատենագիտական հազվագյուտ գործ է դարձել: Այդ գիրքը չկա Ռուսաստանի գրադարաններում, չկա, հավանաբար, նաև այլ երկրների գրադարաններում: Այդ գրքի տպաքանակը գնում էին ու ոչնչացնում, իսկ հեղինակին փորձել են սպանել որպես հայ ժողովրդի ցեղասանության կենդանի վկա: Սակայն նրան հաջողվեց ողջ մնալ և նա քրիստոնյայի ու քաղաքացու իր պարտքը համարեց պատմել ամբողջ աշխարհին մարդկության դեմ ամենամեծ ոճրագործություններից մեկի մասին:
«Ժամանելով քաղաք ես տեսա, որ իշխանությունները վերացնում են իրենց հանցագործությունների վերջին հետքերը: Այլ կերպ ասած, շտապ կարգով թաղում են հայերի դիերը, որոնք ամենուր են: Հավանաբար, նրանք չէին ուզում, որ ես հասկանայի կատարվածի իրական մասշտաբները: Այնուամենայնիվ ես անընդհատ դիակների կույտեր էի տեսնում, շների, որոնք հողից դուրս մնացած մարդկային ոտք կամ ձեռք էին կրծոտում: Դիակների սարսափելի գարշահոտ էր շուրջը…»:
«Քրդերի ու տեղաբնակների օգնությամբ թուրքերը պաշարում ու թալանում էին հայկական թաղամասերը, որտեղ 300-400 արհեստավորներ կատաղի պաշտպավնում էին այդ ստահակների գազազած ամբոխից: Հարձակվողները կոտրում էին դռները, անցնում ցանկապատերի վրայով, ներխուժում էին տները և կոտորելով անօգնական ու անզեն զոհերին, ստիպում էին այդ դժբախտների կանանց, մայրերին կամ քույրերին քարշ տալով ոտքերից կամ ձեռքերից դիակները հանել տնից, որտեղ արդեն մյուս տականքներն էին ավարտին հասցնում նախորդների գործը: Հետո, հանելով նրանց հագուստը, գցում էին դիակները որտեղ պատահի՝ թողնելով ագռավներին ու բորենիներին»:
Նոգալեսը սպառիչ է բնութագրում այս ամենի կազմակերպչին. «40-ին մոտ, զգաստ, կարճ բեղերով, միջինից մի քիչ բարձահասակ Ջևդեթ բեյը վերջին փարիզյան նորաձևությամբ էր հագնվում: Նրա անսովոր գունատ դեմքի վրա աչքի էին ընկնում սև մազերն ու սև աչքերը»:
Ի դեպ, Նոգալեսը գրել է, որ երիտթուրքերի եռյակը Աթաթուրքի հետ միասին սերում էին դյոնմեներից, այսինքն, իսլամ ընդունած հրեաներից: Ըստ նրա վարկածի, Աբդուլ Համիդիը տապալվեց , քանի որ թույլ չէր տալիս հրեաներին բնակություն հաստատել Պաղեստինում:
Ակնհայտորեն վարձու զինվորի համակրանքը երիտթուրքերի կողմն էր, սակայն, ցանկացած դեպքում, նրա վկայությունները շատ արժեքավոր են:
«Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստերից մահմեդական ազգերն ամենից շատ թաքցնում էին ոչ թե այն, որ թուրքերը կոտորել են 12 տարեկանից բարձր բոլոր տղամարդկանց, այլ այն, որ բռնագաղթի ժամանակ շուրջ 1 մլն կանայք ու երեխաներ մատնվել էին սովի ողջ մարդկության աչքի առաջ: Դա կալեկոծեր բոլոր քրիստոնյա ազգերին և պատերազմից հետո ճակատագրական կլիներ օսմանցի թուրքերի և ամբողջ մահմեդական աշխարհի համար»:
Նոգալեսը միամիտ մարդ էր՝ քրիստոնյա աշխարհը հանգիստ ու լուռ ընդունեց մի ողջ ժողովրդի բնաջնջումն ու ստորագրեց նոր Թուրքիայի հետ Լոզանի պայմանագիրը: Իսկ Ռաֆայել դե Նոգալեսը 1918 թվականին հեռացավ Թուրքիայից թուրքական բանակի պատվո գեներալի կոչումով:
«Չորս տարի կիսալուսնի տակ» գիրքը հրատարակվեց ռուսերեն լեզվով 2006 թվականին «Ռուսկի վեստնիկ» հրատարկչությունում:

Геноцид армян в Османской империи описывался не только людьми, симпатизирующими армянам, но и, симпатизантами турецкой стороны. Наиболее ярким представителем второй стороны является венесуэльский «солдат удачи» Рафаэль де Ногалес Мендес.
Рафаэль де Ногалес по политическим мотивам большую часть жизни провел в изгнании. В 1915 году он вступил в ряды германской армии, был направлен в Турцию для службы в немецком штабе при турецкой армии. Автор книги «Четыре года под полумесяцем» (испанское издание – 1924г, немецкое издание – 1925г, английское издание – 1926г). Как офицер германской армии, Ногалес был против национально-освободительной борьбы армянского народа. Вместе с тем, будучи непосредственным участником и очевидцем событий, он приводит достоверные свидетельства о человеконенавистнической политике Турции в отношении армянского населения. Книга Ногалеса изобилует множеством конкретных примеров массового, организованного уничтожения армян, а также тщетных усилий турецких властей замести следы совершенных преступлений, оправдать политику геноцида надуманной версией «армянских восстаний».
Автор показал, что правившие Османской империей младотурки (члены Комитета «Единение и Прогресс») Талаат, Энвер, Джемаль и прятавшиеся за их спинами Назым и Карассо занимались грабежом населения.
В настоящее время книга Рафаэля де Ногалеса – библиографическая редкость. Этой книги не было в библиотеках России и, вероятно, нет в библиотеках других стран. Ее скупали и уничтожали, а автора пытались убить как живого свидетеля геноцида армянского народа. Но он счел своим долгом христианина и гражданина выжить и рассказать всему миру об одном из величайших преступлений против человечности.
«Прибыв в город, я увидел, что власти заметают последние следы своих преступлений. Иными словами, срочно закапывают трупы армян, лежащих повсюду. Возможно, они не хотели, чтобы я понял, каковы масштабы произошедшего. Тем не менее мне на глаза постоянно попадались горы трупов, а также собаки, которые глодали человеческие руки или ноги, торчавшие из земли. Стоял невыносимый запах мертвечины…»
«Поддерживаемые курдами и местным населением, они (турки) осаждали и грабили армянский квартал, где триста или четыреста ремесленников-христиан отчаянно защищались от этой разбушевавшейся толпы подонков. Нападавшие взламывали двери, перелезали через глинобитные ограды, врывались в дома и, прирезав свои безоружные жертвы, заставляли жен, матерей или дочерей этих несчастных вытаскивать тела за ноги или за руки на улицу, где остававшиеся там мерзавцы их добивали. Затем, сорвав с них одежду, бросали трупы где попало на растерзание воронов и шакалов».
Организатору данного злодейства Рафаэль де Ногалес-Мендес дал вполне исчерпывающую характеристику: «Подтянутый, лет сорока, с коротко стриженными усами, роста скорее выше среднего, Джевдед-бей одевался по последней парижской моде. На фоне его необычайно бледного лица резко выделялись иссиня-черные волосы и черные же глаза».
Ногалес, кстати, писал, что триумвират младотурок вместе с Ататюрком были полностью из дёнме, то есть евреев, принявших ислам. По его версии, Абдул Гамид был свергнут из-за того, что не разрешал евреям селиться в Палестине.
Симпатии «солдата удачи» были явно на стороне младотурок, но в любом случае, его свидетельства очень ценны.
«…Мусульманские нации больше всего скрывали из фактов, касающихся геноцида армян, не то, что турки вырезали почти всех мужчин старше 12-ти лет, а то, что более миллиона женщин и детей были оставлены на глазах всего человечества умирать ото голода во время депортации. Это всколыхнуло бы все христианские нации и после войны оказалось бы фатальным для османских турок и всего мусульманского мира».
Ногалес был наивным человеком – христианский мир спокойно и молчаливо принял известие об уничтожении целого народа и подписал с новой Турцией Лозаннский мирный договор. А сам Рафаэль де Ногалес в 1918 году покинул Турцию в звании почетного генерала турецкой армии.
Книга «Четыре года под полумесяцем» была издана на русском языке в 2006 году в издательстве «Русский вестник».