«Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի մոտենալուն զուգահեռ ես կշարունակեմ աշխատանքնս՝ ուղղված այս սարսափելի ոճրագործության ամբողջական ճանաչմանը, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունն երբեք չմոռացվի ու էլ երբեք չկրկնվի», -հայտարարել է Կալիֆորնիայից ընտրված սենատոր Բարբարա Բոքսերը՝ հավելելով, որ կշարունակի թուրքական կառավարությանն ուղղված կոչը՝ ճանաչել մարդկայնության դեմ այս սարսափելի ոճիրը:
«Ես միանում եմ իմ գործընկերների մեծ մասին Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեում, որոնք հավանություն տվեցին Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին (S.Res.410), և հպարտանում եմ, որ բանաձևի աջակիցներից մեկն եմ», -ասվում է Բարբարա Բոքսերի պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ: Նա հիշեցրել է, որ բանաձևը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին, որպեսզի ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն արտահայտի մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրների, մարդկայնության դեմ հանցագործությունների, էթնիկ զտումների ու Հայոց ցեղասպանության պատշաճ ընկալումը:

24 Апрель 2014 - 04:56 AMT
«По мере приближения 100-летия годовщины Геноцида армян я буду продолжать работу для того, чтобы гарантировать полное признание этого ужасного преступления, чтобы Геноцид армян никогда не был забыт и не повторился бы», – заявила сенатор от Калифорнии Барбара Боксер, добавив, что будет продолжать призывать турецкое правительство признать это преступление против человечности.
«Я присоединилась к большинству моих коллег в комитете по иностранным делам Сената, одобривших резолюцию о Геноциде армян (S.Res.410), и горжусь тем, что являюсь одним из спонсоров резолюции», – говорится в заявлении, опубликованном на официальном сайте Барбары Боксер. Она напомнила о том, что резолюция призывает президента США к тому, чтобы внешняя политика Америки отражала соответствующее понимание проблем, связанных с правами человека, преступлениями против человечности, этническими чистками и геноцидом армян.