Թուրքիան երբեք քաղաքական հայտարարություններ չի անում որևէ ճնշման ներքո: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն՝ մեկնաբանելով Էրդողանի ապրիլի 23-ի հայտարարությունն Օսմանյան կայսրությունում հայերի ու այլ քրիստոնյա ժողովրդների ցեղասպանության տարելիցին նվիրված: Ինչպես գրում է Sabah-ը, Դավութօղլուն նշել է, որ Էրդողանի հայտարարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս է կազմում և անակնկալ չէ:
«Հայտարարությունն իրականում կոչ էր։ Մենք ընտրեցինք հայերի վիշտը կիսելու տարբերակը, և հուսով ենք, որ այդպես կվարվեն բոլոր կողմերը: Դա թույլ կատ վերջ տալ առճակատմանը, որն առկա է պատմական իրադարձությունների շուրջ: Հուսով ենք, որ մեր կոչն անարձագանք չի մնա», – նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Նախօրեին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Օսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով:
Մինչդեռ, Bianet-ը հրապարակել է 1915 թվականին սպանված հայ լրագրողների անունները՝ Լևոն Պարտիզպանյան, Խաժակ Գարեգին Չաքալյան, Արտաշես Ֆերանյան, Համբարձում Համբարձումյան, Դիրան Քելեքյան, Լևոն Լարենց Կիրշչյան, Ասատուր Մալումյան, Սարգիս Մինասյան (Արամ Աշոտ), Բարսեղ Շահբազ, Ատոմ Շահեն, Գրիգոր Թորսունյան (Գիգո), Ռուբեն Զարդանյան, Գրիգոր Զոհրապ:

24 Апрель 2014 - 09:56 AMT
Турция никогда не сделает политических заявлений под каким-либо давлением. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу, прокомментировав заявление премьер-министра Эрдогана от 23 апреля по поводу Геноцида армян и христианских народов Османской империи. Как пишет Sabah, Давутоглу подчеркнул, что заявление Эрдогана является частью процесса нормализации армяно-турецких отношений и вовсе не является ситуативным.
«Заявление – это призыв. Мы избрали подход по разделению горя армян, и надеемся, что аналогичным образом поступят все стороны. Это позволит положить конец конфликту, который существует вокруг исторических событий. Мы надеемся, что наш призыв найдет отклик», – сказал Давутоглу.
Накануне премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган выступил с заявлением в связи с 99-ой годовщиной Геноцида армян. В заявлении, в частности, отмечается: "События Первой мировой войны, являются общей болью для всех нас. Трагические события должны быть рассмотрены с позиции «справедливой памяти». Такие негуманные меры, как переселение людей, не должны становиться помехой для установления отношений между турками и армянами.
Между тем, Bianet опубликовал список журналистов-армян, убитых в 1915 году: Левон Бардизбарян, Хажак Гарегин Чакалян, Арташес Феранян, Амбарцум Амбарцумян, Диран Келекян, Левон Ларенц Киришчиян, Асатур Малумян, Саркис Минасян (Арам Ашот), Барсег Шахбаз, Атом Шаен, Григор Торусян (Гиго), Рубен Зарданян, Григор Зограб.