24 Ապրիլ 2014 - 14:42 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իր ամենամյա ուղերձն է հղել: Հավատարիմ մնալով ինքն իրեն՝ Օբաման կրկին չի օգտագործել ցեղասպանություն եզրույթը՝ սահմանափակվելով հայերեն Մեծ եղեռն արտահայտությամբ: Բարաք Օբամայի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնի զոհերին, նրանց, ով զոհվեց 20-րդ դարի ամենասոսկալի հանցագործության հետևանքով: Հիշում ենք 99 տարի առաջ տեղի ունեցած սարսափելի իրադարձությունները, երբ 1,5 միլիոն հայ սպանվեց կամ մահվան մատնվեց Օսմանյան կայսրության հաջորդ տարիներին, և սգում այդ տղամարդկանց, կանանց, երեխաների մահը: Միանում ենք միլիոնավոր մարդկանց ԱՄՆ-ում ու աշխարհում, հարգելով նրանց հիշատակը: Այդպիսով հիշեցնում ենք մեզ մեր ստանձնած պարտավորությունների մասին՝ թույլ չտալ, որ պատմության նման մութ էջերն ապագայում կրկնվեն:
Բազմիցս եմ հայտնել իմ անձնական տեսակետը 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ, այն չի փոխվել: Փաստերի լիարժեք ու անկեղծ ճանաչումը բխում է մեր շահերից: Ճանաչումն ու հաշտեցումը պատմության ցավագին էջերի հետ ավելի ուժեղ է դարձնում ժողովրդներին՝ հիմք ստեղծելով առավել արդար ու հանդուրժող ապագայի համար: Մենք ԱՄՆ-ում շարունակում ենք դասեր քաղել և փորձում հաշտվել պատմության որոշ մութ էջերի հետ: Ողջունում ենք հայերի ու թուրքերի ստվարացող քանակը, որոնք նույնպես այդ ճանապարհով են գնում և կոչ ենք անում նրանց ավելի շատ ջանքեր գործադրել պետությունների աջակցությամբ:
Այսօր մեր մտքերն ու աղոթքները համայն հայության հետ են, հիշում ենք Մեծ եղեռնի սարսափները, հարգում զոհվածների հիշատակը և հաստատում մեր աջակցությունը հայ ժողովրդին ու հավատարմությունը նման վայրագությունների կրկնությունը թույլ չտալու սկզբունքին»:
Մինչ այդ, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը Ծիծեռնակաբերդում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողներին ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կդատապարտի իրադարձությունները, որոնք 20-րդ դարի ամենածանր հանցագործություններից են: «Վստահ եմ, որ ԱՄՆ նախագահը հերթական անգամ իր հիշատակի տուրքը կմատուցի Օսմանյան կայսրություն վերջին տարիներին տեղահանությունների ու ջարդերի զոհ դարձած մեկուկես միլիոն հայերին։ Վստահ եմ, որ նա կդատապարտի այս իրադարձությունները որպես 20-րդ դարի ամենասոսկալի ոճրագործություններից մեկը: Նախագահի հայտարարությունը ուժեղ կլինի, որտեղ ընդունվում են փաստերը 1915-23 թվականին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ»,- ասել է նա:
«Ըստ էության իր դիրքորոշումը հայտնելու փոխարեն, Օբաման Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ԱՄՆ կատարելիք այցի շեմին քաղաքական նվեր արեց Թուրքիային՝ խորացնելով ԱՄՆ վարչակազմի մեղսակցությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտման գործում, ինչպես նաև հերթական խոչընդոտը ստեղծեց այն ամերիկացի քաղաքացիների համար, որոնք մտադիր էին փոխհատուցում ստանալ ԱՄՆ դատարանների միջոցով», -հայտարարեց այն ժամանակ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Գերագույն դատարան ներկայացված 27 էջից բաղկացած փաստաթղթում ասվում է, որ Կալիֆորնիայի օրենքը սխալմամբ թույլ է տալիս դատավորներին «որոշումներ կայացնել վիճահարույց պատմական իրադարձությունների հիման վրա, որոնք տեղի են ունեցել օսմանյան կայսրությունում գրեթե 100 տարի առաջ»:
Նա նաև հղում է կատարել ԱՄՆ գործադիր իշխանության ընտրովի հակազդեցությանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, սակայն չի նշում այդ ոճրագործության ճանաչման փաստերը, օրինակ, ինչպես 1951 թվականի մայիսի 28-ի ԱՄՆ կառավարության հայտարարությունը Միջազգային դատարանում Ցեղասպանություն հանցագործության համար պատժի ու կանխարգելման կոնվենցիայի կապակցությամբ, որտեղ հայերի կոտորածը Թուրքիայում բերվում է որպես ցեղասպանության ոճրագործության ցցուն օրինակ: Չէր նշված նաև ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի 1981 թվականի ապրիլի 22-ի ուղերձը, որտեղ նա մասնավորապես հայտարարել է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես և հաջորդած կամբոջացիների ցեղասպանությունն ու Հոլոքոսթի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն»: Հունվարի 30-ին Սպիտակ տան կայքում զետեղվեց խնդրագիր ուղղված Օբամայի վարչակազիմին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչով: Այն զետեղվեց նախագահի վարչակազմի կայքի «We the People» մասում:
Խնդրագրում մասնավորապես ասվում է. «99 տարվա մոռացություն, 1,5 միլիոն սպանված հայեր»: «Մերժողականության 99 տարի: 1,5 մլն հայերի կոտորած: Հայոց ցեղասպանությունը մինչ օրս չի ճանաչվել».
Ինչպես իր բլոգում հայտնեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, նույն օրը՝ հունվարի 30-ին Twitter-ում ԱՄՆ հայերի նախաձեռնությամբ կրթական ակցիա է անցկացվում, որի շրջանակում մասնակիցներն իրենց գրառումները նշել են #ArmenianGenocide թեգով: Արդյունքում “#ArmenianGenocide հեշթեգը ամենաքննարկվողներից մեկն է դարձել ԱՄՆ-ում: 2013 թվականի ապրիլին «որպես հավատարմություն իրավական արժեքներին», Սպիտակ տունը սեփական քաղաքացիական պլատֆորմը բացեց «We the People», որտեղ 13 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ կարող է մասնակցել ստորագրահավաքի՝ սատարելով խնդրագրին: Պլատֆորմի անվանումը պատահաբար չի ընտրվել՝ «We the People» այսպես է սկսվում ԱՄՆ Սահմանադրությունը:

Президент США Барак Обама выступил с ежегодным обращением к армянской общине в связи с 24 апреля – Днем памяти жертв Геноцида армян. Оставаясь верным себе, Обама вновь не использовал термин «геноцид», ограничившись его армянским аналогом «Мец Егерн» (Большая резня).
В заявлении Барака Обамы, в частности, говорится:
«Сегодня мы вспоминаем жертв Мец Егерна, тех, кто погиб в результате самого ужасного преступления 20-го века. Мы вспоминаем ужасные события, случившиеся 99 лет назад, когда 1,5 миллиона армян были убиты или посланы на смерть в последние существования Османской Империи, и скорбим об этих мужчинах, женщинах и детях. Мы присоединяемся к миллионам людей в США и по всему миру, чтобы почтить их память. Тем самым, мы напоминаем себе о взятых на себя обязательствах о недопущении повторения подобных темных страниц истории в будущем.
Я не раз выражал мою личную точку зрения на события 1915 года, и она не изменилась. Полное и откровенное признание фактов исходит из наших интересов. Признание и примирение с болезненными страницами истории делает народы и нации сильнее, закладывает основу для более боле справедливого и толерантного будущего. Мы, в США продолжаем извлекать подобный урок и пытаемся примириться с некоторыми темными страницами нашей истории. Мы приветствуем растущее число армян и турок, которые также идут по этому пути и призываем их прилагать еще больше усилий при полной поддержке их государств.
Сегодня наши мысли и молитвы с армянами всего мира, мы вспоминаем ужасы Мец Егерна, чтим память погибших и подтверждаем наше содействие армянскому народу и приверженность принципу недопущения повторения подобных зверств».
Ранее сегодня, 24 апреля, посол США в Армении Джон Хефферн в беседе с журналистами заявил, что президент США в своей ежегодной речи осудит события, являющиеся одними из самых тяжких преступлений 20 века. «Я уверен, что в очередной раз президент США воздаст дань памяти 1,5 млн. жертв 1915 года, жертв погромов и массовых убийств последних лет Османской империи. Я уверен, что президент осудит эти события, самые ужасные преступления 20 века, и выступит с сильным заявлением», – сказал Хефферн.
Барак Обама, будучи сенатором и кандидатом в президенты, обещал признать Геноцид армян сразу, как только переедет в Белый дом. После избрания в президенты он не выполнил своего обещания, за что подвергся критике со стороны армян всего мира вообще и США – в частности. За время своего президентства во время каждого ежегодного обращения к армянской общине в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля Обама весьма дипломатично избегает термина «геноцид», ограничиваясь термином «Мец Егерн».
«Вместо того чтобы изложить свою позицию по существу дела, Обама накануне визита в США премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана сделал политический подарок Турции, углубив соучастие американской администрации в деле отрицания Геноцида армян, а также создал очередное препятствие для тех американских граждан, которые намеревались получить компенсацию через суды США», – заявил тогда исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян.
В представленном в Верховный суд генеральным солиситором США 27-страничном документе утверждалось, что закон Калифорнии ошибочно позволяет судам «принимать решения на основе спорных политических событий, которые имели место в Османской империи почти сто лет назад».
Он также ссылается на избирательное противодействие исполнительной власти США признанию Геноцида армян, но не указывает на факты признания этого преступления, такие как письменное заявление правительства США в Международный суд 28 мая 1951 в связи с Конвенцией о предотвращении и наказании за преступления геноцида, в котором "резня армян в Турции» приводиться в числе других "выдающихся примеров преступления геноцида", а также прокламацию президента США Рональда Рейгана от 22 апреля 1981 года, в которой он заявил, в частности, что " геноцид армян, как и последующий геноцид камбоджийцев и уроки Холокоста никогда не должны быть забыты".
30 января на сайте Белого дома была размещена петиция с требованием к администрации президента США Бараку Обамы признать Геноцид армян. Петиция была размещена в разделе сайта администрации президента США «We the People».
В тексте петиции, в частности, говорится: “99 лет отрицания. 1.5 миллиона убитых армян. ” «Девяносто девять лет отрицания. Резня 1,5 млн. армян. Геноцид армян 1915 года пока не признан».
Как сообщил в своем блоге армянский эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян, в тот же день, 30 января, в микроблоге Twitter по инициативе армян США была проведена образовательная акция, в рамках которой участники акции помечали свои посты тэгом “#ArmenianGenocide”. В результате акции хештэг “#ArmenianGenocide” стал в США одним из самых обсуждаемых.
В апреле 2013 года “в доказательство приверженности высшим правовым ценностям”, Белый Дом открыл собственную гражданскую платформу «We the People» по сбору подписей, где каждый американец, достигший 13-летнего возраста, может поддержать близкую ему инициативу или стать автором новой петиции, собрав необходимое количество подписей. Название платформы выбрано не случайно: со слов «We the People» начинается Конституция США.