25 Ապրիլ 2014 - 09:20 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը մասնակցել է երեկ Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված սգո արարողությանը: Ելույթ ունենալով Կոմիտասի արձանի մոտ՝ Օլանդը հայտարարել է, որ մտադիր է այցելել Հայաստան Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի օրը՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, և մասնակցել հիշատակի միջոցառումներին: Նա նաև հայտնել է, որ ընթացիկ տարվա մայիսի 12-ին տեղի կունենա նրա պետական այցը Հայաստան և հաստատել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ աշխատելու պատրաստակամությունը: Ֆրանսուա Օլանդը նաև մեկնաբանել է թուրք վարչապետ Էրդողանի հայտնի հայտարարությունը, որտեղ նա ցավակցություն է հայտնել Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին:
Էրդողանի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. « Հույսով և հավատով, որ նմանատիպ սովորություններ ու ավանդույթներ ունեցող հին ժողովուրդները, որոնք միևնույն, բարդ աշխարհագրական տարածքին են պատկանում, կարող են միասին ու արժանի կերպով հիշել իրենց անցյալն ու կորուստները: Մենք ցանկանում ենք, որ 20-րդ դարի սկզբին զոհված հայերի հոգիները խաղաղությամբ հանգչեն, իսկ նրանց թոռներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը: Մենք հիշում ենք Օսմանյան կայսրության բոլոր քաղաքացիներին, ինչ կրոն էլ նրանք դավանեն և ինչ ազգության էլ պատկանեն, որոնք զոհվեցին այդ շրջանում նման պայմաններում: Թող հանգչեն խաղաղությամբ»:
Ֆրանսիայի նախագահն այս հայտարարությունը «բավարար չի համարել», թեև նշել է, որ Ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի դիրքորոշման առումով «որոշ առաջխաղացում» կա:
«Դա այն էր, ինչ մենք ուզում էինք լսել, բայց դա բավարար չէ», -ասել է Օլանդը՝ նկատի ունենալով Էրդողանի «ցավակցությունը»: Այդ ողբերգությունը միայն մեկ անվանում ունի՝ ցեղասպանություն», -հավելել է նա, հայտնում է Nouvelles d'Arménie-ին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ մայիսին Երևան այցելության ժամանակ կհայտարարվի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման գործընթացը նախաձեռնելու մասին, որը Ֆրանսիայի նախագահի նախընտրական խոստումներից մեկն է:
Հունվարի 27-ին Անկարայում Թուրքիա պաշտոնական այցի առաջին օրը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կոչ արեց Թուրքիային հրաժարվել մերժողական քաղաքականությունից և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա նաշել էր, որ համատեղ աշխատանք է պետք կատարել 1915 թվականի իրադարձությունների 100-ամյակի շեմին: Անդրադառնալով Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը, Օլանդը նշել է, որ «շարժվելու են միայն ճիշտ ուղղությամբ», նշելով, որ ինչպես ցեղասպանության փաստը, այնպես էլ դրա ժխտումը քրեօրեն պատժելի է։ Ֆրանսիան 2000-ին Ցեղասպանություն էր որակել Օսմանյան կայսրությունում հայերի մասսայական սպանդը։ .

Президент Франции Франсуа Олланд принял участие в состоявшейся в Париже траурной церемонии, посвященной 99-ой годовщине Геноцида армян. Выступая на церемонии, которая прошла у памятника Комитасу, Олланд заявил, что намерен посетить Армению в день 100-летия Геноцида – 24 апреля 2015 года, и принять участие в церемонии поминовения. Он также сообщил, что 12 мая текущего года состоится его государственный визит в Ереван, и подтвердил свою готовность работать над международным признанием Геноцида армян.
Франсуа Олланд также прокомментировал заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, выразившего соболезнования потомкам жертв Геноцида армян.
В своем заявлении Эрдоган отметил: «С надеждой и верой в то, что древние народы, обладающие схожими обычаями и традициями и принадлежащие к одной сложной, но уникальной географии, смогут вместе и достойным образом вспомнить о своем прошлом и о потерях, мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала 20 в., покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования. Мы вспоминаем о всех гражданах Османской империи, какой бы этнической или религиозной принадлежности они не были, которые погибли в тот же период в подобных условиях. Пусть покоятся с миром».
Президент Франции назвал это заявление «недостаточным», хотя и отметил «некоторые подвижки» в позиции Турции в вопросе Геноцида.
«Это то, что мы хотели услышать, но этого недостаточно», – сказал Олланд, имея в виду «соболезнования» Эрдогана. У этой трагедии только одно назавние – геноцид», – добавил он, сообщает Nouvelles d'Arménie.
Ранее сообщалось, что в ходе майского визита Олланда в Ереван официально объявлено об инициировании процесса принятия законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
27 января в ходе пресс-конференции в Анкаре президент Франции Франсуа Олланд призвал Турцию прекратить политику отрицания и признать резню армян в Османской империи Геноцидом. Он отметил, что необходима интенсивная совместная работа накануне столетия «событий 1915 года». Говоря о принятии во Франции закона о криминализации отрицания Геноцида армян, Олланд отметил, что "они будут идти только по правовому пути", добавив, что как само совершение геноцида, так и его отрицание уголовно наказуемо. Франция признала массовые убийства армян в Османской империи геноцидом в 2000 году.