Եվրամիությունն ավելացրել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում ծրագրերի ֆինանսավորումը մինչև 2,5 մլրդ եվրո: Այդ մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուի հայտարարության մեջ, որը նրա անունից ընթերցել է ընդլայնման ու հարևանության հարցերով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Պրահայում գործընկերության 5-ամյակին նվիրված հանդիպմանը:
Ապրիլի 24-ին Պրահայում մեկնարկել է Արևելյան գործընկերության երկրների գագաթնաժողովը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք ավելացրել ենք երկկողմ ու տարածաշրջանային ծրագրերի ֆինանսավորումը մինչև 2,5 մլրդ եվրո», -ասվում է Բարոզուի հայտարարության մեջ: Նա նշել է նաև, որ ԵՄ բյուջեն առաջիկա 7 տարվա համար երաշխավորում է, որ Բրյուսելը կկարողանա աջակցել Արևելյան Եվրոպային:
«Հուսով ենք, որ ասոցացման ու ազատ առևտրի մասին ամբողջական համաձայնագրեր կկնքենք Ուկրաինայի, Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ և առաջընթացի կհասնենք համատեղ ծրագրերում Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ»,-ասվում է Բարոզուի հայտարարության մեջ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է Գազետա.ռու-ն, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կողջունի Հայաստանի ու Ղրղզստանի միացումը Եվրասիական տնտեսական միությանը: «Օրակարգում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումն է մինչև 2015 թվականի հունվարի 1-ը: Ողջունում ենք Հայաստանի մասնակցությունն այդ գործընթացին: «Ճանապարհային քարտեզը» Հայաստանի համար գործնականում պատրաստ է», -ասել է Լավրովը: Ըստ նրա, առաջիկայում որոշում կկայացվի այդ հարցի վերաբերյալ:
Ավելի վաղ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանն հայտարարել էր, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ պայմանագիր կկնքվի այն ժամանակ, երբ կավարտվեն ներկրվող որոշ ապրանքատեսակների համար գործող մաքսային տուրքերը պահպանելու շուրջ բանակցությունները:
«Դեռևս հայտնի չեն այն ապրանքախմբերը, որոնցով բացառություն է լինելու, բանակցությունները շարունակվում են։ Մենք հուսով ենք, որ ամսի 25-ին աշխատանքային խմբի մակարդակով բացառությունների ցանկը ամբողջովին համաձայնեցված կլինի», -ասելէ Ավանեսյանը: Նա հավելել է նաև, որ ապրիլի 25-ին կկայանա Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը նախապատրաստող աշխատանքային խմբի հանդիպումը, որը կամփոփի բանակցությունների ընթացքը և արդյունքները կներկայացնի ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի նախագահների գագաթնաժողովին: Ակնկալվում է նաև ՀՀ նախագահի մասնակցությունմը: «Նիստի ընթացքում էլ որոշում կկայացվի, թե ուր է հասել Հայաստանի Հանրապետությունը ճանապարհային քարտեզով, որոշում կկայացվի, թե ինչպիսի պայմանագիր պետք է նախապատրաստվի, և հնարավոր է նաև ստորագրության ժամկետների վերաբերյալ»,-նշել է Ավանեսյանը: Ըստ նախնական տվյալների, Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագըի ստորագրումը ՌԴ, Բելառուսի ու Ղազախստանի միջև սպասվում է մայիսին:

Евросоюз увеличил финансирование проектов в рамках программы «Восточного партнерства» до €2,5 млрд. Об этом говорится в заявлении главы Еврокомиссии Жозе Мануэла Баррозу, которое от его имени зачитал еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле на встрече в Праге по случаю 5-й годовщины партнерства.
24 апреля в Праге стартовал саммит «Восточного партнерства», в котором принимает участие и президент Армении Серж Саргсян.
«В общей сложности мы увеличили финансовую поддержку двусторонних и региональных программ, направленных на достижение целей партнерства с 2010 по 2013 год, до €2,5 млрд», – говорится в заявлении Баррозу. Он также отметил, что бюджет ЕС на ближайшие 7 лет гарантирует, что Брюссель сможет поддерживать Восточную Европу.
«Мы надеемся полностью подписать Соглашение об ассоциации и свободной торговле с Украиной, Грузией и Молдовой и добиться прогресса в совместных проектах с Арменией и Азербайджаном», – говорится в заявлении Жозе Мануэла Баррозу, сообщает ИТАР-ТАСС.
Между тем, как передает Газета.ru, глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Россия будет приветствовать присоединение Армении и Киргизии к Евразийскому экономическому союзу.«На повестке дня формирование к 1 января 2015 года Евразийского экономического союза. Приветствуем участие Армении в этих процессах. «Дорожная карта» для Армении практически готова», — сказал Лавров. По его словам, в ближайшее время будет выработано решение по этому вопросу.
Ранее экс-министр экономики Армении Ваграм Атанесян заявил, что договор о вступлении Армении в Таможенный Союз будет подписан лишь тогда, когда завершатся переговоры по вопросу предоставления Армении права сохранить действующие таможенные пошлины в отношении ряда наименований импортируемой продукции.
«Соответствующие работы по разработке этого договора связаны с переговорами по вопросу тех наименований товаров, по которым Армения стремится получить исключения. Результаты переговоров станут основой для подготовки соответствующего договора. В вопрос содержания договора будет внесена четкость только после завершения переговоров», – отметил Аванесян. Он проинформировал, что на 25 апреля запланирована встреча рабочей группы, созданной с целью реализации дорожной карты по вступлению Армении в ТС. Группа назначила свою последнюю встречу на 25 апреля для подведения итогов проделанных работ. В зависимости от результатов, рабочая группа представит свою позицию на заседании высшего совета 29 апреля. Заседание будет проходить с участием президентов. На этом заседании планируется принять решение относительно членства Армении. Это решение может быть связано как со сроками, так и с подготовкой договора». По предварительным данным, в конце мая планируется подписание договора о создании Евразийского экономического союза между тремя странами – Россией, Белоруссией и Казахстаном.