Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը «1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունների մասին, որոնք հանգեցրին Անատոլիայի հայերի տեղահանմանը Օսմանյան Թուրքիայում Առաջին համաշխարհայինի տարիներին», հասավ նպատակին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն: Ինչպես գրում է Today’s Zaman-ը, նախարարը նշել է, որ հայտարարությունն առաջին հերթին հասցեագրված էր հայերին, ոչ թե այլ ժողովրդներին:
«Մեր վարչապետի հայտարարությունը դրական արդյունք ունեցավ: Ճանաչվեց, որ այդ հարցում թուրք ժողովուրդը պատմական քայլ կատարեց երկխոսության ու բարեկամության ուղղությամբ: Ուղերձը հասցեագրված էր հայերին: Դա շատ մարդասիրական հայտարարություն էր: Հայկական կազմակերպությունների արձագանքը չափազանց դրական էր: Հայտարարությունը հասավ նպատակին», -ասել է Դավութօղլուն Անկարայում՝ հավելելով, որ հիմնվելով ընդհանուր պատմական հենքի վրա, երկու կողմերը կարող են քննարկել նոր ապագայի հաստատման ուղիները:
«Թուրքիայի վարչապետը Թուրքիայի ձեռքը մեկնեց Հայաստանին, մերձեցնելու համար մեր սրտերն ու մտքերը: Եթե հայտարարությունը պատասխան ստանա, մենք կկարողանանք միասին կառուցել ապագան, եթե ոչ՝ մենք կվերադառնանք նախկին իրավիճակին», -ասել է Դավութօղլուն:
Հավելենք, որ եթե Ահմեդ Դավութօղլուն չնկատեց հայկական կողմի ծայրահեղ բացասական վերաբերմունքն Էրդողանի հայտարարության հանդեպ, ապա դա արդեն Թուրքիայի խնդիրն է: Եվ հազիվ թե ԱԳ նախարարի խոսքերն այն մասին, թե «հայտարարությունը հասավ նպատակին», համապատասխանեն իրականությանը:
Իր ելույթի վերջում Դավութօղլուն չգիտես ինչու հիշեց ASALA-ի մասին ու հայտարարեց. «Թուրք ժողովուրդը ներողություն է ակնկալում Հայաստանից թուրք դիվանագետների սպանությունների համար»: Այս գերցինիկ արտահայտությանը դժվար է ինչ-որ բան ավելացնել, քանի որ Դավութօղլուն հիանալի գիտի, թե ինչի համար են սպանել թուրք դիվանագետներին հայ վրիժառուները:
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Օսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով:
Աշխարհահռչակ շանսոնյե, հայ գաղթականների զավակ Շառլ Ազնավուրը հայտարարել է, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը հայ ժողովրդից «ներողություն» խնդրելու իրավունք չունի, նա պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը ի պատասխան Էրդողանի հայտարարության «1915 թվականի իրադարձությունների մասին», նշել է. «Ժամանակի հետ ավելի հաճախ հայտնվելով միջազգային մեկուսացման մեջ՝ Անկարան փորձում է նենգափոխել ժխտողականության էությունը: Վարչապետ Էրդողանն իր ելույթում ապարդյուն փորձ է անում խուսափելու Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատվությունից՝ ներկայացնելով կոտորածը որպես չլուծված հակամարտություն հայերի ու թուրքերի միջև: Բայց ոչ փաստերը, ոչ որևէ օրենք աշխարհում չի հաստատում նրա այդ գաղափարը: Փաստը մնում է փաստ՝ Էրդողանի հայտարարությունը դաժան ու ցինիկ հնարք է և ցույց է տալիս, թե ինչպես է Թուրքիան խոչընդոտում արդարադատության իրացմանը Հայոց ցեղասպանության հարցում»:

Заявление премьер-министра Эрдогана о «трагических событиях 1915 года, которые привели к переселению армян Анатолии во время Первой мировой войны в Османской Турции» достигло своей цели. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу. Как пишет Today’s Zaman, министр подчеркнул, что заявление было адресовано прежде всего армянам, а не другим народам.
«Заявление нашего премьера принесло положительные результаты. Было признано, что по данному вопросу турецкий народ сделал исторический шаг в направлении диалога и дружбы. Послание было предназначено армянам. Это было человеколюбивое заявление. Реакция армянских организаций была крайне положительной. Заявление достигло своей цели», – сказал Давутоглу в Анкаре, добавив, что основываясь на общем историческом базисе, обе стороны могли бы обсудить способы установления нового будущего.
«Премьер-министр Турции протянул руку Турции к Армении, чтобы сблизить наши сердца и умы. Если заявление получит ответ, мы можем строить будущее вместе, если же нет, то мы вернемся к прежней ситуации», – сказал Давутоглу.
Добавим, что если Ахмет Давутоглу не увидел крайнего неприятия армянской стороной заявления Эрдогана, то это уже проблема Турции. И вряд ли слова главы МИД о том, что «заявление достигло своей цели» соответствуют действительности.
В конце своего выступления Ахмет Давутоглу вдруг вспомнил про ASALA и заявил: «Турецкий народ ждет извинений от Армении в связи с убийствами турецких дипломатов». Добавить что-либо к этому сверхциничному предложению трудно, ибо Давутоглу прекрасно знает, за что убивали дипломатов Турции армянские мстители.
23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган выступил с заявлением в связи с 99-ой годовщиной Геноцида армян. В заявлении, в частности, отмечается: "События Первой мировой войны, являются общей болью для всех нас. Трагические события должны быть рассмотрены с позиции «справедливой памяти». Такие негуманные меры, как переселение людей, не должны становиться помехой для установления отношений между турками и армянами.
Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур, сын армянских эмигрантов заявил, что Эрдоган не имеет права приносить «извинения» армянскому народу, он должен признать Геноцид армян.
Исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян в ответ на заявление Эрдогана о «событиях 1915 года», подчеркнул: «Все чаще оказываясь в международной изоляции, Анкара пытается изменить суть своего отрицания Геноцида армян. Премьер-министр Эрдоган в своем выступлении сделал напрасную попытку уйти от ответственности за Геноцид армян, представив резню как нерешенный конфликт между армянами и турками. Но ни факты, ни какой-либо закон в мире не поддерживают эту его идею. Факт остается фактом – заявление Эрдогана является бессердечной и циничной уловкой, и демонстрирует, как Турция препятствует свершению правосудия по Геноциду армян».