28 Ապրիլ 2014 - 09:46 AMT
Ապրիլի 29-ին Մինսկում կանցնիԵվրասիական գերագույն տնտեսական խորհրդի նիստը պետությունների ղեկավարների մակարդակով, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն: Միջոցառումը տեղի կունենա Բելառուսի նախագահ Ալեքնսարդ Լուկաշենկոյի նախագահությամբ:
Օրակարգում Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի վրա աշխատանքի ընթացքի քննարկումն է, ինչպես նաև Մաքսային միությանն ու Բելառուսի, Ղազախստանի ու ՌԴ-ի Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու միջոցառումների ծրագրի («ճանապարհային քարտեզի») իրականացումը:
Բացի այդ, նախատեսվում են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի երկկողմ հանդիպումները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը հավանաբար կկնքվի մայիսին: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանն ապրիլի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին Հայաստանը ստորագրելու է Մաքսային միությանն անդամակցելու փաստաթուղթը: Նա նաև նշել էր, որ դեռևս ավարտված չեն բացառությունների վերաբերյալ բանակցությունները:
Սակայն ապրիլի 18-ին նա հերքեց իր իսկ կողմից մեկ օր առաջ արված հայտարարությունը: Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանն իր հերթին հայտնել էր, որ ներկա պահին ընթանում են Հայաստանի` ՄՄ–ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու բանակցությունները. «Գործընթացը շատ արագ է շարժվում, և մենք նաև շատ օպերատիվ բանակցում ենք այն մասին, որ անհրաժեշտության դեպքում միանգամից միանանք Եվրասիական տնտեսական միությանը»։ Հայաստանի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 24-ին, Ծաղկաձորում միջազգային գիտաժողովում հայտարարեց, որ Հայաստանը կատարել է Մաքսային միությանը միանալու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործողությունների մեծ մասը և սպասվում է, որ մայիսին արդեն կստորագրվի ՄՄ-ին ու Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու պայմանագիրը։ Նախկին վարչապետի խոսքով՝ հունիսին չորս երկրների (Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի) խորհրդարանները պետք է հաստատեն այդ փաստաթուղթը, և 2015-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը կդառնա Մաքսային միության անդամ:
Հունվարի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատեց «Ճանապարհային քարտեզով» նախանշված միջոցառումների ժամանակացույցը, որը ներառում է 20 բաժին, 262 միջոցառում, որից 150 պետք է իրականացվի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը:

28 Апрель 2014 - 09:14 AMT
29 апреля в Минске состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств, сообщает БЕЛТА. Мероприятие пройдет под председательством президента Республики Беларусь Александра Лукашенко.
В повестке дня – рассмотрение хода работы над проектом Договора о Евразийском экономическом союзе, а также реализации плана мероприятий («дорожной карты») по присоединению Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации.
Кроме того, запланированы двусторонние встречи Александра Лукашенко с президентом России Владимиром Путиным и президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым.
Договор о вступлении Армении в ТС будет подписан, скорее всего, в мае.
17 апреля экс-министр экономики Армении Ваграм Аванесянзаявил журналистам, что Армения 29 апреля подпишет договор о членстве в Таможенном союзе. При этом он отметил, что переговоры по вопросам количества и формата изъятий для Армении в рамках вступления в ТС еще продолжаются. Однако на следующий день он заявил, чтоДоговор о вступлении Армении в Таможенный Союз будет подписан лишь тогда, когда завершатся переговоры по вопросу предоставления Армении права сохранить действующие таможенные пошлины в отношении ряда наименований импортируемой продукции.
23 января правительство Армении утвердило график мероприятий по присоединению страны к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. 24 декабря 2013 года в Москве по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств были подписаны Решение и заявления о плане мероприятий («дорожной карте») по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству России, Белоруссии и Казахстана.