Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունն առիթ հանդիսացավ համաշխարհային մամուլում բազմաթիվ հրապարակումների: Այդպես, Հանուն ժողովրդական շարժման միությունից (UMP) Ֆրանսիաի Ազգային ժողովի պատգամավոր Պատրիկ Դևեջյանը Էրդողանի ցավակցությունը 1915 թվականին սպանված հայերի ժառանգներին «առաջին քայլն է» համարում, որին Թուրքիային ստիպեցին գնալ թուրքական ու միջազգային հանրությունը: Ինչպես գրում է բելգիական La Libre-ն, AFP-ին տված հարցազրույցում Դևեջյանը հայտարարեց. «Գուցե, այդ բառերն ավելի հեռուն տանեն, քան նա պատկերացնում է: Անհերքելի փաստ է, որ 99 տարվա մեջ առաջին անգամ Թուրքիան ցավակցություն հայտնեց զոհվածների ժառանգներին: Ուստի սա առաջին քայլն է դեպի ճանաչում: Բացի այդ, նա ընտրեց ապրիլի 24-ը՝ Մեծ եղեռնի տարելիցի օրը, երբ Թուրքիայի ամբողջ հայկական վերնախավը ձերբակալվեց, իսկ հետո սպանվեց: Ճիշտ է, նա հրաժարվում է որակել այն, փորձում է թաքնվել բառերի ետևում, բայց ընտրել է մի ամսաթիվ, որն անխախտելիորեն կապված է ցեղասպանության հետ»:
Ըստ ֆրանսիացի քաղաքական գործչի, Էրդողանը մտահոգված է փոփոխություններով թուրքական հանրության շրջանում: «Աճում է Ցեղասպանությունը ճանաչած թուրք մտավորականների թիվը, ինչպես, օրինակ, Նոբելյան մրցանակի նրանց միակ դափնեկիր Օրհան Փամուկը կամ պատմաբան Թաներ Աքչամը: Ինչ վերաբերում է նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին, ապա նա Էրդողանից համարձակ է հայերի հետ շփման մեջ: Այդ ներքին մղումներին, որ ստիպում են նրան առաջ շարժվել, հավելվում է, այն, որ Թուրքիայի հովանավոր ԱՄՆ-ն շատ մոտ է ճանաչման, ինչը խոստացել է Օբաման: Այնտեղ լուրջ տեղաշարժ կա հասարակական կարծիքում: Իրադարձությոինների 100-ամյակից մի տարի առաջ Անկարան կարող է ավելի մեծ մեկուսացման մեջ հայտնվել: Էրդողանը երկխոսության կոչ է անում թուրք ու հայ ժողովրդներին: Երկխոսություն վարելու համար հանդիպել է պետք: Թող նա բացի սահմանը»,-ասել է Դևեջյանը: Այդ թեմային է անդրադարձել նաև ֆրանսիական Le Monde-ը: «Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը պատմական քայլ արեց, որը պետք չէ թերագնահատել: Առաջին անգամ ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի շեմին թուրքական կառավարությունն իր ամենակարևոր քաղաքական դեմքի միջոցով ճանաչեց հայոց ողբերգության առկայությունը՝ պնդելով, թե կարեկցում է զոհերի ժառանգներին: Այսպիսով, դա տեղավորվում է խորհրդանշական, երկչոտ այն միջոցների շրջանակում, որոնք ձեռնարկում է կառավարությունը Արդարության ու զարգացման կուսակցության գլխավորությամբ ստանձնելով իշխանությունը 2002 թվականին՝ զատվելով քեմալականների քաղաքական ժառանգությունից, որոնք կտրականապես դեմ են ողբերգության լայնածավալ ճանաչմանը ինչ ձևով էլ դա արվի: Սակայն, այս լավ հաշվարկված քայլը չի կարող մեկնաբանվել որպես 1915 թվականի ցեղասպանության ճանաչում, նույնիսկ քողարկված: Չէ որ նա հայերին հանցագործության զոհ է ներկայացնում առանց մեղավորների: Էրդողանը ամեն կերպ խուսափեց ցանկացած հիշատակումից սպանությունների համար օսմանցի զինվորների պատասխանատվության մասին, սպանությունների, որոնց հետևանքվ մոտ մեկ միլիոն մարդ մահացավ: Բացի այդ, թուրքական պետական ապարատի նախաձեռնած, կազմակերպած ու իրագործած բնաջնջման սպեցիֆիկան լիովին բացակայում է պաշտոնական հայտարարության մեջ»,-գրում է թերթը:
Ըստ հոդվածի հեղինակների, իր հայտարարությամբ Թուրքիայի վարչապետն, անկասկած, մարտավարական «հարված» հասցրեց, որը նվազեցնում է հայկական սփյուռքի և արևմտյան բազմաթիվ երկրների ճանաչման պահանջների դիվանագիտական մասշտաբը: Այնուամենայնիվ, ճանաչելով ողբերգության իրողությունը, որը ժխտվել է տասնամյակներ շարունակ, նույնիսկ չճանաչելով պետության պատասխանատվությունը դրա համար, Էրդողանը, հավանաբար, նոր զենք տվեց ընդդիմադիրներին, մտավորականներին ու մարդու իրավունքի ոլորտի ակտիվիստներին, որոնք աշխատում են, որպեսզի Թուրքիան, վերջապես, ընդունի իր պատմության մութ էջերը:
Իրականում նա նորովի օրինականացրեց այն մարդկանց ձգտումները, որոնք ուզում են հրապարակավ բարձրաձայնել թուրքական պետության ճնշող պատասխանատվության մասին նախորդ դարի սկզբում: Կամա թե ակամա, Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Ըստ Ջոնաթան Քեյի, որը National Post-ի հեղինակներից է, թեև գրեթե մեկ դար է անցել Ցեղասպանությունից հետո, կարևոր է, որ մենք շարունակում ենք հիշել այդ իրադարձությունը, հատկապես, քանի որ ոմանք այս աշխարհում երևակայում են, թե դա իրականում դարակազմիկ հանցագործություն չի եղել մարդկայնության դեմ, այլ լոկ Առաջին համաշխարհային պատերազմի անմարդկային, բայց ոչ կանխամտածված երկրորդական հետևանք: «Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունից խուսափելն անարդարություն է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ ողջ մարդկության համար, չէ որ ի վերջո, չարիքից միակ օգուտն այն է, որ ավելացնում է այդ չարիքի իմացության ու խորության ընկալումը և գործիք է դառնում կանխելու համար ապագայի տառապանքները: Եվ անհնար է ձեռք բերել այդ գիտելիքն ու հասկացությունը, եթե մարդիկ, ինչպես ժամանակակից Թուրքիայում, թաքնվում են ճշմարտությունից սեփական ագային հպարտությունը պաշտպանելու կեղծ ցանկության ետևում: Ցավոք, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությանը խոչընդոտում են նրանք, ով փորձում է արդարացնել մեղավորներին կամ նվազագույնի հասցնել իրենց չար մտադրությունները: Թուրքիայում հաշտեցման որոնումը նախկինի պես մշուշոտ է՝ այդ կառավարությունը նախկինի պես պնդում է, թե պետք է նոր հետազոտություններ անցկացնել, պարզելու համար, թե հատկապես ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին: Դա նույնը կլիներ, եթե Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարեր, որ նացիստներին դատելուց առաջ պետք է նոր, համոզիչ հետաքննություն անցկացնել, պարզելու համար, թե ինչ է տեղի ունեցել 1930-40-ական թվականներին:
Այնուամենայնիվ, կան որոշ առաջընթացի նշաններ, նույնիսկ եթե մենք ստիպված լինենք գրեթե մեկ դար սպասել այդ առաջխաղացմանը. Որոշ թուրքեր կասկածի տակ են դնում կառավարության դիրքորոշումը: Ես ողջունում եմ նրանց, ով իրականում անկեղծ ջանքեր է գործադրում հաշտեցման համար: Ճշմարտությունը չարիքի թշնամին է: Եվ պայքարն ապագա մարդկային տառապանքների հետ սկսվում է նախկին տառապանքների ճանաչումից»,-գրում է Ջոնաթան Քեյը:

Заявление премьер-министра Турции Эрдогана стало поводом для многочисленных статей в мировой прессе. Так, депутат Национального Собрания Франции от Союза за народное движение (UMP) Патрик Деведжян считает соболезнования Эрдогана потомкам уничтоженных в 1915 году армян, «первым шагом», к которому его принудила турецкая и мировая общественность. Как пишет бельгийская газета La Libre, в интервью AFP Деведжян заявил: «Эти слова, возможно, пойдут еще дальше, чем он сам себе представляет. Это неоспоримый факт, что впервые за 99 лет Турция выразила соболезнования потомкам жертв. Поэтому это шаг на пути к признанию. Кроме того, он выбрал 24 апреля – годовщину «большой резни», когда вся армянская элита Турции была арестована, а затем убита. Так или иначе, он признает драму. Правда, он отказывается квалифицировать ее, пытается заговорить зубы, но он выбрал дату, неразрывно связанную с геноцидом».
По мнению французского политика, Эрдоган обеспокоен изменениями в турецкой общественности. «Турецкие элиты сейчас все больше и больше признают геноцид, как, например, их единственный нобелевский лауреат Орхан Памук или же историк Танер Акчам. Что касается президента Абдуллы Гюля, то он смелее Эрдогана в общении с армянами. В дополнение к этим внутренним соображениям, которые заставляют его двигаться, Соединенные Штаты, являющиеся опекуном Турции, очень близки к признанию, о котором обещал Обама: там усиливается серьезное движение в общественном мнении. За год до столетия событий Анкара рискует стать более изолированной. Эрдоган призывает к диалогу между турецким и армянским народами. Чтобы вести диалог, нужно встречаться. Пусть он откроет границу», – подчеркнул Джеведжян.
Также к этой теме обратилась и французская Le Monde. «Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган сделал исторический шаг, который не следует недооценивать. Впервые в канун 99-й годовщины начала геноцида турецкое государство через своего самого важного политического лидера признало существование армянской трагедии, утверждая, что сочувствует страданиям потомков жертв. Таким образом, это вписывается в рамки продолжающихся робких символичных мер, принимаемых правительством во главе с Партией справедливости и развития после прихода к власти в 2002 году – в отрыве от политического наследия кемалистов, выступающих категорически против любой формы масштабного признания трагедий, которыми выделился конец Османской империи и рождение современной Турции.
Однако этот тщательно рассчитанный шаг вперед не может быть истолкован как признание, даже завуалированное, геноцида 1915 года. Ведь он делает армян жертвами преступления без виновных. Эрдоган тщательно избегал упоминаний об ответственности османских солдат в убийствах, вследствие которых погибло около миллиона человек. Кроме того, специфика уничтожения, задуманного, организованного и осуществленного верхушкой турецкого государственного аппарата, полностью отсутствует в официальном дискурсе», – пишет газета.
По мнению авторов статьи, в своем заявлении премьер-министр Турции, несомненно, совершил тактический «удар», уменьшающий дипломатический масштаб требований о признании со стороны армянской диаспоры и многих западных стран. Тем не менее, признав реальность драмы, отрицаемой на протяжении десятилетий, даже без признания ответственности государства, Эрдоган, возможно, дал новое оружие оппонентам, интеллектуалам и активистам в области прав человека, которые работают над тем, чтобы Турция, наконец, приняла темные страницы своего прошлого. На самом деле он придал новую легитимность тем, кто хотят на публичной площади громогласно поднять вопрос о подавляющей ответственности турецкого государства во время первого геноцида 20-го века. Волей-неволей Турция должна будет признать геноцид армян.
По мнению Джонатана Кея, колумниста National Post, хотя прошло почти столетие с начала Геноцида армян 24 апреля 1915 года, важно, что мы продолжаем вспоминать это событие, особенно потому, что некоторые в мире воображают, будто это не было по-настоящему эпическим преступлением против человечности, а лишь негуманным, но непреднамеренным побочным эффектом Первой мировой войны.
«Избегание правды о Геноциде армян – это несправедливость не только для армянского народа, но и для всего человечества, ведь, в конечном счете, единственная польза от того, что человек делает зло другому человеку, заключается в увеличении нашего знания и понимания глубины этого зла, что становится инструментом для предотвращения будущих страданий. И невозможно приобрести это знание и понимание, если люди, как и в современной Турции, прячутся от правды из-за ошибочного желания защитить свою национальную гордость. К сожалению, изучению Геноцида армян систематически препятствуют те, кто пытается оправдывать виновных или минимизировать их злые намерения. В Турции поиск примирения по-прежнему остается эфемерным: это правительство по-прежнему продолжает кичиться, что нужно провести своего рода новые исследования, дабы выяснить, что именно произошло в 1915 году. Это, как если бы правительство Германии заявило, что, прежде чем судить нацистов, нужно провести новое, убедительное исследование того, что произошло в 1930-х и 1940-х годах.
Тем не менее, есть признаки некоторых сдвигов, даже если мы были вынуждены ждать почти столетие для этого сдвига: некоторые турки ставят под сомнение позицию своего правительства. Я приветствую тех, кто по-настоящему прилагает такие искренние усилия по примирению. Правда – враг зла. И борьба с будущими человеческими страданиями начинается с признания прошлых страданий», – пишет Джонатан Кей.