1 Մայիս 2014 - 14:37 AMT
«Բաքվում աննկատ չեն մնացել պարոն Ուորլիքի արտահայտությունները: Մենք նաև տեղեկություն ենք ստանում այլ աղբյուրներից, այդ թվում Վաշինգտոնից: Մեզ հայտնի է, որ ամերիկացի համանախագահը սերտ կապեր ունի ԱՄՆ հայ համայնքի հետ, որն, ինչպես հայտնի է, կոշտ դիրքորոշում ունի հակամարտության կարգավորման հարցում: Սոցցանցերում գրառումների նույնիսկ հպանցիկ ընթերցումը ցույց է տալիս, որ ամերիկացի համանախագահը գերադասում է շփվել ԱՄՆ հայ համայնքի հետ, ոչ թե ադրբեջանական: Ընդ որում Ուորլիքը չգիտես ինչու հաճույքով զետեղում է հղումներն իր հարցազրույցներին, որ տալիս է հայկական ԶԼՄ-ներին՝ լռության մատնելով իր շփումն ադրբեջանցի լրագրողների հետ», – հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Արազ Ազիմովը:
Ըստ նրա, Ուորլիքի հայտարարություններում նկատելի է միակողմանի մոտեցում, որը դրսևորվում է ինչպես հակամարտության պատմության, այնպես էլ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունների էության ու ընթացքի խեղաթյուրման մեջ: «Պարոն Ուորլիքը թույլ է տալիս իրեն կամայական ձևով մեկնաբանել միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որոնք կարգավորման հիմքում են, և, ի դեպ, որոշում են միջնորդների մանդատն ու հստակ շրջանակները: Այս ամենը թույլ է տալիս մեզ որոշակի եզրակացություններ անել ամերիկացի համանախագահի դիրքորոշման ու նպատակների մասին: Չնայած Ուորլիքի այն հայտարարություններին, որ համանախագահները պետք է չեզոքություն պահպանեն, իր իսկ գործունեությունը հակառակն է փաստում: Ակնհայտ է, որ պարոն Ուորլիքի արտահայտությունները պատվիրված բնույթ են կրում», -գտնում է Ազիմովը:
Մայիսի 1-ին ամերիկացի համանախագահը մտադիր է հանդես գալ Կալիֆորնիայում «Առաջընթաց ճանապարհ և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնորոշումը» թեմայով միջոցառմանը, որի կազմակերպիչն է հայ համայնքը: Մասնակցությունը նման միջոցառմանն ինքնին անթույլատրելի է միջնորդի համար, գտնում է դիվանագետը:
«Մենք բազմիս ենք դժգոհություն հայտնել Մինսկի խմբի գործունեությամբ և ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունների առնչությամբ: Մենք չպետք է աչք փակենք պարոն Ուորլիքի նման հայտարարությունների վրա, որոնք հակասում են համանախագահների մանդատին, խարխլում են վստահությունը Մինսկի խմբի հանդեպ ու ընդհանուր առմամբ վնասում են բանակցային գործընթացին: Այդ ամենը հիմք է տալիս ադրբեջանական կողմին անվստահություն հայտնել ամերիկացի համանախագահին, հրաժարվել նրա հետ աշխատանքից ու դիմել ԵԱՀԿ գործող նախագահին պարոն Ուորլիքին համանախագահի պաշտոնից հետ կանչելու խնդրանքով: Ջ. Ուորլիքը այլընտրանք չի թողնում ադրբեջանական կողմին: Մնում է մտածել միայն ԱՄՆ համանախագահի իրական նպատակների մասին, քանի որ ԱՄՆ-ն իրեն անվանում է Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկեր, ասել է Արազ Ազիմովը, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ապրիլի 28-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը գրել էր Twitter-ի միկրոբլոգում, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները բանակցային հերթական փուլի համար կհանդիպեն Վարշավայում հակամարտության կողմերի հետ: Նա գրել է նաև, որ մայիսին կհանդիպի Լոս Անջելեսում հայ և ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ քննարկելու համար ղարաբաղյան խնդիրը:

«В Баку не остались незамеченными высказывания господина Уорлика. Помимо тех высказываний, мы получаем информацию и из других источников, в том числе из Вашингтона. Нам известно, что американский сопредседатель поддерживает тесные связи с представителями армянской диаспоры США, которая, как известно, выступает с непримиримых позиций в отношении урегулирования конфликта. Даже при беглом просмотре записей в социальных сетях видно, что американский сопредседатель предпочитает общаться больше с армянской общиной США, а не с представителями азербайджанской диаспоры. К тому же, почему-то Дж. Уорлик охотно делится ссылками только на свои интервью армянским СМИ, умалчивая при этом о своем общении с азербайджанскими журналистами», – заявил замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов.
По его словам, в заявлениях Уорлика прослеживается однобокий, ангажированный подход, который проявляется в искажении как истории конфликта, так и сути и хода переговоров в рамках Минской группы. «Господин Уорлик позволяет себе вольно интерпретировать нормы и принципы международного права, которые лежат в основе урегулирования и, кстати, определяют мандат и четкие рамки деятельности посредников. Все это позволяет нам сделать определенные выводы о позиции и целях, которые преследует американский сопредседатель. Несмотря на высказывания Дж. Уорлика о необходимости сохранения сопредседателями нейтралитета, деятельность американского сопредседателя свидетельствует об обратном. Заказной характер высказываний господина Уорлика очевиден», – считает Азимов.
1 мая американский сопредседатель намерен выступить в Калифорнии на мероприятии под названием «Путь вперед и самоопределение для Нагорно-Карабахской Республики», организованном армянской диаспорой. Само участие в таком мероприятии недопустимо для посредника, считает дипломат.
«Мы не раз высказывали недовольство как деятельностью Минской группы, так и высказываниями посредника из США. Мы не можем закрывать глаза на такого рода выпады господина Уорлика, которые противоречат мандату сопредседателей, подрывают доверие к работе Минской группы и в целом наносят вред ходу переговорного процесса. Все вышесказанное дает основания азербайджанской стороне для выражения недоверия американскому представителю в Минской группе, отказа работать с ним и обращения к действующему председателю ОБСЕ об отзыве господина Уорлика с поста сопредседателя. Дж.Уорлик не оставляет азербайджанской стороне иного выбора. Остается подумать об истинных целях сопредседателя от США, страны, которая называет себя стратегическим партнером Азербайджана, подчеркнул Араз Азимов, передает АПА.
28 апреля сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик написал в своем микроблоге Twitter, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ в целях проведения очередного этапа переговоров по карабахской проблеме встретятся в Варшаве со сторонами конфликта. Он также написал, что в мае встретится в Лос-Анджелесе с представителями армянской и азербайджанской общины для обсуждения карабахской проблемы.