ԱՄՆ Մասաչուսեթսի նահանգի Բոստոնի Սաֆֆոլկի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի ղեկավարությունը որպես խոսնակ հրավիրել է Հակադիֆամացիոն լիգայի ղեկավար Աբրահամ Ֆոքսմանին՝ հարուցելով ուսանողների զարմանքն ու դժկամությունը: «Քչերն էին սպասում, որ Հոլոքոսթը վերապրած մարդը կժխտի Հայոց ցեղասպանությունը և հենց ինքը հանդես կգա այդ հարցի շուրջ: Աբրահամ Ֆոքսմանը, լինելով մի կազմակերպության ղեկավար, որը հանդես է գալիս հակասեմիթականության ու ֆանատիզմի դեմ, առաջին հայացքից անթերի մարդ է թվում: Սակայն, 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու նրա ձգտումը, երբ 1,5 մլն հայ է սպանվել, և Կոնգրեսի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման դեմ ծավալած նրա քարոզարշավը զարմանալի է»,-գրում է Asbarez-ը: Ֆոքսմանի հասցեին հնչած քննադատությունը պայմանավորված է նրանով, որ Հոլոքոսթը վերապրած մարդն այժմ ժխտում է մեկ այլ ժողովրդի հանդեպ կատարված նույնանման հանցագործությունը: Շատերը Սաֆֆոլքում չեն ցանկանում մասնակցել այս երեսպաշտությանը:
Ֆոքսմանի նշանակումից հետո ուսանողները դեմ եղան այդ որոշմանը: Ըստ համալսարանի Փաստաբանների ազգային գիլդիայի նախագահ Էմի Ուիլլիսի, «Սաֆֆոլկը կողմ է բազմակարծությանը, սակայն, անկասկած, նոր խոսնակը չի մարմնավորում է այդ արժեքները», հայտնում է Boston Globe-ը:
Այդ դիրքորոշումն իր արտացոլումը գտավ միջնորդության մեջ, որով առաջարկվում է հեռացնել Ֆոքսմանին հիմնական զեկուցողի պաշտոնից և զրկել նրան արդարադատության պատվավոր դոկտորի կոչումից, որը նա մտադիր է ստանալ: Որպես միջնորդության փաստարակ բերվում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Ֆոքսմանի կողմից ու աջակցությունը մահմեդական ամերիկացիներին, ելնելով «ազգային անվտանգության շահերից»:
Asbarez-ը նշում է նաև, որ Թուրքիան առաջին երկիրն էր Մերձավոր Արևելքում, որը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց Իսրայելի հետ և մնում է Արևմուտքի ռազմավարական դաշնակիցը: Ուստի ԱՄՆ-ն չի ցանկանում բեկել քաղաքականության նավը: Հեղինակը հիշեցնում է, որ երբ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևն ընդգրկվեց 110-րդ գումարման Կոնգրեսի օրակարգում, նախագահ Բուշը հրապարակավ դեմ հանդես եկավ: Նա առաջինը չէր և նախագահ Օբամայի լռությունն այս հարցում ենթադրում է, որ վերջինն էլ չի լինի:
Ինչ վերաբերում է Աբրահամ Ֆոքսմանին, ապա նրա ընդդիմությունը Հայաստանին, իր իսկ խոսքերով, բխում է Իսրայելի դիրքորոշումից: «Մեր նպատակն է Իսրայելը: Եթե օգնելով Թուրքիային, մենք օգնում ենք Իսրայելին, ուրեմն դա այն է, ինչ պետք է անենք»,-միշտ կրկնում է Ֆոքսմանը: Ցավոք, Սաֆֆոլկի իրավաբանական դպրոցի համար Ֆոքսմանն ու ADL-ն առաջնորդվում են սեփական բարոյականությամբ: Ֆոքսմանը միտումնավոր կուրություն է դրսևորում հանուն քաղաքական նպատակահարմարության:
Ըստ Սաֆֆոլկի համալսարանի նախագահ Ջեյմս Մաքքարթիի, Ֆոքսմանն, անկախ ուսանողների բողոքներից, «արժանի է ճանաչման»: «Բացի այդ, համալսարանը հուսով է, որ Ֆոքսմանի կյանքը պետական ծառայության ասպարեզում կոգևորի մեր շրջանավարտներին պրոֆեսիոնալ կարիերայի հարցում»,-ասել է Մաքքարթին: «Սիրիական անապատում հանգչող մեռյալներն արժանի չեն մոռացության, սակայն հազիվ թե նրանց մասին հիշատակում գտնենք Ֆոքսմանի ելույթում: Ստացվում է, որ քաղաքականությունը մարդկայնության դեմ գործած ոճրագործության ճանաչումից կարևոր է»,-գրում է պարբերականը:
2007 թվականին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդիպեց ԱՄՆ հրեական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնց հետ քննարկեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման հարցը: «Ժամանակ առ ժամանակ կարող են տարաձայնություններ լինել բարեկամների միջև, ինչպես, օրինակ, Հակադիֆամացիոն լիգայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը: Սակայն այդ հարցը չպետք է հիմք ծառայի Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 106 բանաձևի ընդունման համար: Մենք կարծում ենք, որ Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև առկա հարցերը, կապված պատմության հետ, պետք է լուծեն երկու կողմերը, ոչ թե ԱՄՆ Կոնգրեսը կամ այլ երկրների խորհդարանները: Դա քաղաքական հարց չէ, իսկ կոնգրեսականները պատմաբաններ չեն: Եթե հրեական համայնքը, ԱՄՆ ու Կոնգրեսը ցանկանում են օգնել, ապա պետք է հաշտեցնեն Թուրքիային ու Հայաստանին ապագա սերունդների համար»,-ասել է հանդիպումից հետո ADL տնօրեն Աբրահամ Ֆոքսմանը:
1906 թվականին հիմնված Սաֆֆոլկի համալսարանը մասնավոր ուսումնական հաստատություն է, որն ուսումնասիրության շուրջ 70 ոլորտ է առաջարկում:

2 Май 2014 - 05:37 AMT
Администрация юридического факультета университета Саффолка (Бостон, Массачусетс) пригласила спикером главу Антидиффамационной Лиги (ADL) Абрахама Фоксмана, чем вызвала удивление и неприязнь студентов. «Мало кто ожидал, что переживший Холокост будет отрицать Геноцид армян и именно он будет выступать по этому вопросу. Абрахам Фоксман, глава организации, занимающейся искоренением антисемитизма и фанатизма и защиты гражданских прав на первый взгляд кажется безупречным. Но его нежелание признать Геноцид 1915 года, когда было убито полтора миллиона армян в Османской империи и кампания против признания Конгрессом геноцида, вызывает удивление», – пишет Asbarez. Критика в адрес Фоксмана направлена на то, что человек, переживший Холокост, теперь отрицает то же самое, совершенное в отношении другого народа. Многие в Саффолке не желают участвовать в этом лицемерии.
После назначения Фоксмана, студенты выступили против этого решения. По словам президента Национальной гильдии адвокатов университета Эми Уиллис сказала Boston Globe, что «Саффолк выступает за разнообразие мнений, но безусловно, новый спикер не воплощает эти ценности».
Эта позиция нашла свое отражение в ходатайстве, в котором предлагается удалить Фоксмана в качестве основного лектора и не присуждать ему звание почетного доктора юриспруденции, которое он намерен получить. В качестве аргументов ходатайство приводит отказ Фоксмана признать Геноцид армян и поддержку американцев-мусульман в «интересах национальной безопасности».
Asbarez также отмечает, что Турция была первой страной на Ближнем Востоке, которая установила дипломатические отношения с Израилем и остается стратегическим союзником Запада. Поэтому США не хотят раскачивать политическую лодку. Автор напоминает, что когда резолюция о признании Геноцида армян была внесена в 110-й Конгресс, президент Джордж Буш публично выступил против этого. Он не был первым, и молчание президента Обамы по этому вопросу предполагает, что он не будет последним.
Что касается Абрахама Фоксмана, то его оппозиция Армении, по его же словам, исходит из лояльности Израилю. «Наша цель – Израиль. Если помогая Турции, мы помогаем Израилю, то это то, что мы должны делать», – всегда повторяет Фоксман. К сожалению, для юридической школы Саффолка, Фоксман и ADL поддерживают ее собственную мораль. Абрахам Фоксман представляет собой умышленную слепоту ради политической целесообразности.
По мнению президента университета Саффолка Джеймса Маккарти, Фоксман, несмотря на протесты студентов, «заслуживает признания». «Кроме того, университет надеется, что опыт Фоксмана на государственной службе будет вдохновлять наших выпускников в выборе профессиональной карьеры», – отметил Маккарти.«Мертвые в Сирийской пустыне не заслуживают забвения, но вряд ли о них можно найти упоминание в речи Фоксмана в университете. Получается, что политика важнее признания преступления против человечности», – пишет издание.
В 2007 году премьер Эрдоган встретился с представителями еврейской общины США, с которыми обсудил вопросы отрицания Геноцида армян в Османской империи 1915 года. «Время от времени могут быть разногласия между друзьями, как, к примеру, признание Антидиффамационной лигой (ADL) геноцида. Однако этот вопрос не должен быть предметом для принятия 106-й резолюции Конгресса о Геноциде армян. Мы полагаем, что вопросы между Турцией и Арменией, связанные с историей, должны решаться двумя сторонами, а не Конгрессом США или парламентами любых других стран. Это не политический вопрос, и конгрессмены – не историки. Я полагаю, что мы должны сосредоточиться на будущем, а не на прошлом. Если еврейская община, Соединенные Штаты и Конгресс хотят помочь, то они должны примирить Турцию и Армению для будущих поколений», – сказал после встречи национальный директор ADL Абрахам Фоксман.
Университет Саффолка, основанный в 1906 году, является частным учебным заведением, предлагающим свыше 70 областей знаний для изучения.