Վերջերս Հայաստան այցելած կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելը նամակ է գրել է The Riverdale Press-ին, որտեղ ասվում է. «Վերջերս եմ վերադարձել Հայաստանից, որտեղ հնարավորություն եմ ունեցել նշելու Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցը ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական պատվիրակության կազմում: Սա պատմության ամենասարսափելի գլուխն է, որը սկսվեց 1915 թվականին և հանգեցրեց մոտ 1,5 մլն անմեղ հայերի ոչնչացմանը:
Այդ կոտործը սարսափելի ողբերգություն էր հայ ժողովրդի համար: Նա նախկինի պես զգում է այդ սպիերը, իսկ հայերի հանդեպ բարբարոսությունը բացեց ցեղասպանությունների ու էթնիկ զտումների դարաշրջանը: Հիտլերը մեկ անգամ ասել է. «Ո՞վ է ի վերջո այսօր խոսում հայերի բնաջնջման մասին»,-և մենք տեսնում ենք կապը հայերի հանդեպ անտարբերության ու վեց միլիոն հրեաների սպանության միջև: Այդ իսկ մտածելակերպն ազդեց նաև անցյալ դարի մյուս հանցավոր առաջնորնդերի վրա, որոնք վստահ են, որ կարող են անպատիժ սպանել ու դաժանորեն վերաբերվել իր ժողովրդի հետ: Մենք պարտական ենք պատմությանն ու մարդկությանը, մենք պետք է հիշենք Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ հանուն նրանց և հանուն մեզ բոլորիս:
Թուրքիան պետք է առնվազն ներողություն խնդրի հայերից ու ճանաչի իր նախնիների գործած ոճիրը: Ցավակցություն հայտնելով մարդկանց մահվան կապակցությամբ, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը երկար սպասված քայլ կատարեց առաջ, սակայն նրա խոսքերը հեռու են պաշտոնական ներողություններից: Թուրքիան պարտավոր է դա անել իր համար, քանի որ թուրքական հանրությունն ավելի ուժեղ կլինի, եթե ճանաչի ճշմարտությունը: Ես ուզում եմ իմ մեծ վիշտն ու խորը ցավակցությունները հայտնել հայ ժողովրդին: Ես ասում եմ նրանց, ինչպես մենք ասում ենք Հոլոքոսթի մասին՝ այլևս երբեք»:
Ապրիլի 23-ին Հայաստան ժամանեցին կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսը, Էլիոթ Էնգելը, Դևիդ Սիսելին և Լոիս Ֆրենկելը: Ապրիլի 24-ին կոնգրեսականները ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում:
«Կարևորում ենք Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի վերաբերյալ գնահատականը: Դա նախորդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, երբ Հիտլերը ծրագրում էր իր ցեղասպանությունը, նա հիմնվում էր հենց հայերի բնաջնջման փաստի վրա»,- նկատել է Ռոյսը: ԱՄՆ Կոնգրեսականների պատվիրակության անդամ Էլիոթ Լանս Էնգելն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում է` համերաշխության ձայն բարձրացնելու համար: «Մեր համերաշխության ձայնն ենք բարձրացնում` կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Թուրքիային կոչ ենք անում անմիջապես ճանաչել այն»,- նշել է Էնգելը: կոնգրեսականների պատվիրակությանն ընդունել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որը ևս կարևորել է նրանց հետևողական ջանքերը Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների բարեկամական գործընկերության զարգացման գործում: Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության նախագահին՝ գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար և նշել, որ պատվիրակության կազմում գտնվող և՛ Դեմոկրատական, և՛ Հանրապետական կուսակցությունների ներկայացուցիչների համար ևս չափազանց կարևոր է հենց այսօր Հայաստանում գտնվելը՝ լավ հասկանալով օրվա խորհուրդը: Էդ Ռոյսի խոսքով, եթե պատմությունը ճիշտ ընթացք չի ունենում, եթե դասագրքերում այն ճիշտ չի ներկայացվում, ապա, միանշանակ, զարգացումները վտանգված են: Հանձնաժողովի նախագահի հավաստմամբ, նաև այդ նկատառումով, Միացյալ Նահանգներում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառված է պատմության դասագրքերում և դասավանդվում է:

2 Май 2014 - 06:03 AMT
Побывавший в Армении конгрессмен Элиот Энгел написал письмо в The Riverdale Press, в котором говорится: «Недавно я вернулся из Армении, где имел возможность отметить 99-ю годовщину Геноцида армян в составе двухпартийной делегации Конгресса США. Это самая ужасная глава в истории, которая началась в 1915 году и привела к уничтожению полутора миллиона невинных армян. Эта резня была ужасной трагедией для армянского народа. Он по-прежнему несет на себе шрамы, а варварство в отношении армян открыло столетие геноцида и этнических чисток. Гитлер однажды усмехнулся: «Кто, в конце концов, говорит сегодня об истреблении армян?» – и мы видим связь между безразличием к армянам и убийством шести миллионов евреев. Это же мышление повлияло и на слишком многих преступных лидеров прошлого века – лидеров, убежденных в том, что они безнаказанно могут убивать и жестоко обходиться со своим народом. Мы в долгу перед историей и человечеством, мы должны помнить жертв Геноцида армян – ради них и ради всех нас.
Турция должна как минимум извиниться перед армянами и признать преступления своих предков. Выразив свои соболезнования в связи с гибелью людей, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган сделал долгожданный шаг вперед, но его слова далеки от официальных извинений. Турция обязана сделать это также для себя, поскольку турецкое общество будет сильнее, признав правду. Я хочу выразить армянскому народу свое большое горе и глубочайшие соболезнования. И я говорю им, как мы говорим о Холокосте: «Больше никогда».
23 апреля в Армению прибыли конгрессмены Эд Ройс (Калифорния), Эллиот Энгел (Нью-Йорк), Дэвид Сиселин (Род-Айленд) и Лоис Френкель (Флорида). 24 апреля конгрессмены возложили цветы к Мемориалу жертв Геноцида армян. Как заявил председатель комиссии по внешним отношениям Палаты представителей США Эд Ройс, они приехали в Армению, чтобы отдать дань уважения памяти жертв Геноцида армян. По его словам, если событиям 1915 года не будет дана верная оценка, то невозможно ждать верных шагов в будущем. «Это был первый геноцид прошлого века. Когда Гитлер планировал геноцид евреев, он основывался на фактах уничтожения армян», – сказал Ройс.
В свою очередь, конгрессмен Энгел отметил, что приехал в Армению для того, чтобы заявить о своей солидарности в вопросе признания Геноцида армян. «Мы призываем Турцию немедленно признать Геноцид», – заявил он.
«Геноцид армян – трагическая страница мировой истории. Сегодня мы находимся здесь, чтобы почтить память 1,5 млн. жертв Геноцида и дать оценку произошедшему около 100 лет назад. Но мы также находимся тут и для того, чтобы отдать дань уважения армянскому народу, который проявил стойкость и волю и сумел преодолеть эту трагедию. Мы готовы всегда поддержать армянский народ», – заявил Дэвид Сиселин.
Конгрессмены встретились с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и президентом Армении Сержем Саргсяном.