5 Մայիս 2014 - 10:35 AMT
Մոտակա երկու տարիներին պատերազմ հաստատ չի լինի: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ռազմական կանխատեսումների կենտրոնի ղեկավար Անատոլի Ցիգանոկը: Ըստ նրա, պետք է հստակ հասկանալ, որ Արևմուտքը շատ է մտահոգված ուկրաինական ճգնաժամի զարգացումներով և այնտեղ մտավախություն ունեն, որ կարող են զրկվել գազից:
«Եվրոպան ռուսական գազին այլընտրանքային աղբյուրների կարիք ունի, որոնցից մեկն Ադրբեջանն է: Ուստի ղարաբաղյան պատերազմն եվրոպացիներին ձեռնտու չէ, քանի որ կխախտի նրանց գազամատակարարումը: Երկրորդը, առաջիկայում կսկսվի ամերիկյան զորքերի տարհանումն Աֆղանստանից: Անկասկած, դրանց մեծ մասը դուրս կբերվի հյուսիսային երթուղով՝ Ղրղզստանով, Ուզբեկստանով ու Ռուսաստանով դեպի Գերմանիայում գտնվող Ռամշտայն ռազմակայանը: Սակայն զորակազմի մոտ 30 տոկոսը կտեղափոխվի Ադրբեջանի ու Հայաստանի տարածքներով՝ որպես մոտակա օդակայաններ դեպի թուրքական «Ինջիրլիկ» կայանը: Ամերիկացիներն իրենց զորքերի մեծ մասն անկասկած կաշխատեն թողնել Կենտրոնական Ասիայի ու Վրաստանի տարածքում: Ուստի ԱՄՆ-ի համար ևս ձեռնատու չէ ռազմական գործողությունների վերսկսումն այն երկրների միջև, որոնց տարածքով նա մտադիր է տարհանել իր զորքերը: Այդպիսով, առաջիկա երկու տարիներին, մինչև որ ԱՄՆ չի հանել զորքերն Աֆղանստանից, ռազմական գործողությունները չեն վերսկսվի»,-ասել է փորձագետը:
Նա նաև գտնում է, որ 2008 թվականի վրաց-օսական պատերազմը ցույց տվեց Արևմուտքի ռազմական բաղադրիչի ուժեղ ու թույլ կողմերը: Վրացական բանակը զինված էր ու վարժված ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով: Սակայն Ցխինվալում նա բախվեց ռուսական բանակի հետ, որը վերջին 15 տարում անհրաժեշտ մարտական փորձը ձեռք էր բերել Չեչնիայում, և պարտվեց: Համեմատության համար, ադրբեջանական բանակը ևս պատրաստվում է ՆԱՏՕ-ի համակարգով, ի տարբերություն հայկականի: Ադրբեջանական բանակի գերակայության դեպքում, Ղարաբաղի հայերը կարող են անցնել պարտիզանական գործողությունների, գրում է « Каспiй» թերթը:
«Անվտանգության գոտին Ադրբեջանը կկարողանա վերցնել միայն ճանաչելով ԼՂՀ անկախությունը: Իսկ ռազմական ճանապարհով դա չի ստացվի: Հայաստանը պաշտպանված կլինի ՀԱՊԿ շրջանակում: Բանն այն է, որ թեև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը չի ընդգրկվում ՀԱՊԿ գործողությունների շրջանակում, սակայն զինծառայողների 30 տոկոսը Հայաստանի քաղաքացիներ են: Այսինքն, ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում, կարող են զոհվել նաև ՀԱՊԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի քաղաքացիներ և դրա հիման վրա հնարավոր կլինի այդ կազմակերպության օգնությունը Երևանին»,-ասել է Անատոլի Ցիգանոկը:

Войны в ближайшие два года точно не будет. Об этом заявил руководитель Центра военного прогнозирования России Анатолий Цыганок. По его словам, следует четко понимать, что Запад очень обеспокоен развитием украинского кризиса и там опасаются, что могут остаться без газа. «Европа нуждается в альтернативных российским источниках газа, одним из которых является Азербайджан. Потому карабахская война европейцам совсем невыгодна, ибо прервет их газоснабжение. Во-вторых, в ближайшее время начнется вывод американских войск из Афганистана. Безусловно, большая их часть будет выводиться северным маршрутом – через Кыргызстан, Узбекистан и Россию на базу Рамштайн в Германии. Но порядка 30% контингента будет перебрасываться посредством территорий Азербайджана и Армении в качестве аэродромов подскока по пути на базу Инджирлик в Турции. Часть своих войск американцы, несомненно, постараются оставить в странах Центральной Азии и Грузии. Поэтому и США также невыгодно возобновление боевых действий между странами, через которые они собираются эвакуировать свои войска. Таким образом, пока американцы в ближайшие два года будут выводить свои войска из Афганистана, возобновления боевых действий не будет», – отметил эксперт.
Он также считает, что грузино-осетинская война 2008 года показала сильные и слабые стороны военной составляющей Запада. Грузинская армия была вооружена и обучена по натовским стандартам. Но в Цхинвали она столкнулась с российской армией, которая за последние 15 лет приобрела необходимый боевой опыт в Чечне и потерпела поражение. Для сравнения, азербайджанская армия также подготавливается по натовской системе, в отличие от армянской. Тем более что при наличии нынешнего превосходства азербайджанской армии карабахские армяне перейдут к партизанским действиям пишет газета «Каспiй».
«Пояс безопасности Азербайджан сможет взять только в случае признания независимости НКР. А военным путем не получится. Армения будет защищена в рамках ОДКБ. Дело в том, что хотя территория Нагорного Карабаха не подпадает под действие ОДКБ, но порядка 30% военнослужащих там являются армянскими гражданами. То есть, в случае возобновления боевых действий будет иметь место гибель граждан Армении – государства-члена ОДКБ и на этом основании возможно оказание помощи Еревану со стороны данной организации», – подчеркнул Анатолий Цыганок.