ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Վեհաժողովի ընթացակարգերի կոմիտեն մայիսի 5-ին պատմական որոշում է կայացրել Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին և կոչ արել ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին սատարել ինքնորոշման իրավունքին, հայտնում է Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA-WR): Կոնգրեսական Մայք Գատտոյի ներկայացրած AJR 32 բանաձևի օգտին է քվեարկել 9 օրենսդիր, 1-ը դեմ է եղել, ևս 1-ը չի մասնակցել քվեարկությանը: Վեհաժողովի երկու պալատներում կքվեարկեն մայիսի 8-ին:
«Շնորհակալ ենք Մայք Գատտոյին այդ կարևոր բանաձևի համար, որով կոչ է արվում Կալիֆորնիայի նահանգին բարոյական դիրքորոշում որդեգրել ըստ ԱՄՆ ինքնորոշման ու ազատության գաղափարների՝ ճանաչելով Արցախի անկախությունը: Անհամբեր սպասում ենք, որ Կալիֆորնիան, Ռոդ Այլենդի, Մենի, Մասաչուսեթսի և Լուիզիանայի նահանգների օրինակին հետևելով, կսատարի մեր եղբայրների արդար պայքարին Արցախում հանուն խաղաղության ու բարգավաճման իրենց հողում»,- ասել է ANCA-WR նախագահ Նորա Հովսեփյանը:
ANCA-WR կարևոր դեր ունի բանաձևի մշակման գործում, սերտ շփման մեջ աշխատելով Մայք Գատտոյի ու նրա կոմիտեի անդամների հետ: «Ինձ համար պատիվ էր աշխատելը հայ համայնքի առաջնորդների ու նրանց ականավոր ներկայացուցիչների հետ այդ կարևոր բանաձևի վրա»,- ասել է Գատտոն:
ANCA- WR քվեարկությունից առաջ դիմել էր նահանգի հայ համայնքին՝ հորդորելով նամակներ ուղարկել կամ հեռաձայնել նահանգի օրենսդիրներին, կոչ անելով ընդունել բանաձևը: Կոմիտեի անդամներին մոտ 2500 նամակ է ուղարկվել:
Կալիֆորնիան տասնյակ հազարավոր ամերիկահայերի համար տուն է դարձել, որոնք փախստական դարձան 1988-ին՝ սումգայիթյան, ինչպես նաև 1988-ին Կիրովաբադի ու 1990-ին Բաքվի հայկական ջարդերի հետևանքով: Այդ էթնիկ զտումները հող նախապատրաստեցին Ադրբեջանի կողմից արդեն մոտ երկու տասնամյակ տևող ագրեսիայի համար, որի ընթացքում նա պարտվեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում, իսկ հետո օգտագործեց իր նավթային հարստությունը հզոր ռազմական արսենալ գնելու համար: Ադրբեջանի առաջնորդները փորձում են վերսկսել պատերազմը քրիստոնյա ժողովրդի դեմ, որն ապրել է այդ հողում հազարավոր տարիներ:
«Սատարում եմ Արցախի ազատությանը, և շարունակելու ենք խոսել այդ մասին՝ մերժելով ճնշումներն ու ադրբեջանական լոբբիի հորինվածքները»,- հայտարարել է Վեհաժողովի անդամ Սքոթ Վիլկը:
1991-ից անկախություն հռչակելուն պես Արցախը հաջողությամբ 5 խորհրդարանական ու 5 նախագահական ընտրություն է անցկացրել, որոնք միջազգային դիտորդները գնահատել են որպես ազատ, արդար ու թափանցիկ: Վերջին նախագահական ընտրությունները, որ կայացան 2012-ի հուլիսին, ստացան մոտ 20 երկրի, այդ թվում ԱՄՆ-ի մոտ 80 միջազգային դիտորդի դրական գնահատականը:
2014-ի հունվարի 7-ին Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի անդամ Մայք Գատտոն բանաձև ներկայացրեց ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին: AJR 32 բանաձևը հիշեցնում է մարդկանց ինքնորոշման ու ժողովրդավարական զարգացման իրավունքի մասին: Ըստ Գատտոյի, Կալիֆորնիայի ժողովուրդն ու հայ համայնքը միասնական են ԼՂՀ անկախության ճանաչմանն աջակցելու գործում: Գատտոն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի համահեղինակներից մեկն է, ինչպես նաև մասնակցել է դրամահավաքին հօգուտ սիրիահայերի:
ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու կոչերը ու ճանաչման բուն գործընթացը գնալով ավելի մեծ տարածում են ստանում տարբեր երկրներում: Փետրվարի 27-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ռենե Ռուկեն ու Գի Տեսիեն կոչ արեցին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
2013-ի ապրիլի 23-ին Ֆրեսնոն դարձավ Կալիֆորնիայի առաջին շրջանը, որը ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը: Շրջանի հոգաբարձուների խորհուրդը բանաձև ընդունեց, որի հեղինական էր Խորհրդի ղեկավար Անդրեաս Բորգեսը, որով պաշտոնապես ճանաչվեց, որ ԼՂՀ-ն պատմականորեն և ազգաբնակչությամբ բուն հայկական տարածաշրջան է, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևը կոչ է անում Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: 2013-ի ապրիլի 10-ին ԱՄՆ Մեն նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը համատեղ բանաձև ընդունեցին ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին՝ կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին աջակցել, որպեսզի ԼՂՀ-ն մասնակից դառնա ռազմավարական կարևորության տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին:

6 Май 2014 - 03:12 AMT
Комитет по процедурным вопросам Ассамблеи штата Калифорния принял 5 мая историческое решение о признании независимости Арцаха и призвал президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическое развитие независимой Нагорно-Карабахской республики, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки Западного региона (ANCA-WR). За резолюцию AJR 32, представленную конгрессменом Майком Гатто проголосовало 9 законодателей, 1 был против и 1 не участвовал в голосовании. Голосование в обеих палатах Ассамблеи назначено на 8 мая 2014 года.
«Мы благодарны Майку Гатто за эту важную резолюцию, призывающую штат Калифорния занять моральную позицию в соответствии с американскими идеалами самоопределения и свободы, признав независимость Арцаха. Мы с нетерпением ждем, что Калифорния наряду с Род-Айлендом, Мэном, Массачусетсом и Луизианой поддержит праведную борьбу наших братьев в Арцахе за мирную жизнь и процветание на своих исконных землях», – сказала председатель ANCA- WR Нора Овсепян.
ANCA –WR играет важную роль в прохождении резолюции AJR 32, работая в тесном контакте с Майком Гатто и членами его комитета. «Для меня было честью работать с лидерами армянской общины и их выдающимися представителями по этой важной резолюции»,- сказал Гатто. ANCA WR перед голосованием обратился к армянской общине Калифорнии направить письма или позвонить законодателям штата с призывом принять резолюцию. Членам Комитета было послано более 2500 писем.
Калифорния является домом для десятков тысяч американцев армянского происхождения, которые являются беженцами после погромов армян в Сумгаите (1988), Кировабаде (1988), и Баку (1990), а также этнических чисток армянского населения Азербайджана. Эти погромы подготовили почву для двух десятилетий агрессии со стороны Азербайджана, в ходе которой он проиграл войну против Нагорного Карабаха, а затем использовал свое нефтяное богатство, чтобы купить мощный военный арсенал. Лидеры Азербайджана пытаются возобновить войну против христианского народа, который жил на этой земле тысячи лет. «Я поддерживаю свободу Арцаха и мы будем продолжать говорить это, отвергая давление и вымышленные утверждения азербайджанского лобби», – заявил член Ассамблеи Скотт Вилк.
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) – крупнейшая и наиболее влиятельная армяно-американская организация в США, занимающаяся общественной деятельностью и правительственными отношениями. ANCA является главным представителем армянского народа в США, защитником национальных интересов, представляя их на местном, региональном и федеральном уровнях. ANCA представляет партию АРФ Дашнакцутюн, являясь также офисом «Ай Дата».
ANCA был основан после Первой мировой войны Вааном Кардашяном, бывшим консулом Османской империи в Вашингтоне, в 1918 году под названием Американский Комитет в поддержку Независимости Армении (ANIA). Помимо штаб-квартир ANCA, расположенных в Вашингтоне, есть также два центральных региональных офиса в Нью-Йорке и Лос-Анджелесе, а также более пятидесяти местных представителей и тысячи активистов, сотрудничающих с огромнейшей сетью армянских национальных комитетов в Армении, России, Франции, на Ближнем Востоке, в Канаде и Австралии. Все армянские национальные комитеты в мире были созданы при участии ANCA.
Армянский Вопрос – совокупность всех проблем политической истории армян, связанных с национально-освободительным движением, начавшемся во второй половине XIX века и имеющего целью восстановление независимого Армянского государства на своей исторической родине и воссоединение армян всего мира. Армянский вопрос имеет следующие свои аспекты: политический, территориальный, экономический, военный, демографический, этнографический, юридический, научный, историко-культурологический, морально-психологический и другие. Главной частью Армянского Вопроса сегодня является вопрос признания Геноцида армян в Османской Империи Турцией и мировым сообществом, а также признание независимости Республики Арцах.