7 Մայիս 2014 - 09:53 AMT
ANCA. ԼՂՀ անկախությունը, ինչպես և ԱՄՆ դեպքում, օտարերկրյա բռնատիրության հանդեպ ինքնորոշման հաղթանակն է
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը պետք է համընկնի ամերիկյան արժեքների հետ`հավելելով, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում պետք է համահունչ լինի ազատության ու ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքներին: «Անկախացման օրվանից ի վեր ամերիկացիները հավատարիմ են ազատության գաղափարին, դեմ են իր և այլ ժողովրդների վրա արտաքին ճնշումներին»,-ասել է նա:
«ԼՂՀ անկախությունը, ինչպես և մեր անկախությունը, ժողովրդավարական ինքնորոշման հաղթանակն է օտարերկրյա բռնատիրության ու ագրեսիայի հանդեպ: Մենք պետք է աջակցենք մարդկային ոգու այդ մեծ հաղթանակին: Լինելով ամերիկացիներ, մենք չպետք է այլ ժողովրդներից պահանջենք, որ նրանք ապրեն պակաս ազատության պայմաններում»,-ասել է Արամ Համբարյանը:
Ինչպես ասվում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը մայիսի 7-ին հայտարարությամբ հանդես կգա Ղարաբաղի վերաբերյալ Քարնեգի հիմնադրամի կազմակերպած կլոր սեղանի շրջանակում:
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանը մշտապես քննադատության է ենթարկում Ջեյմս Ուորլիքին ղարաբաղյան հարցում նրա օբյեկտիվ մոտեցման համար: Այդպես, Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարեց. «Բաքվում աննկատ չեն մնացել պարոն Ուորլիքի արտահայտությունները: Մենք նաև տեղեկություն ենք ստանում այլ աղբյուրներից, այդ թվում Վաշինգտոնից: Մեզ հայտնի է, որ ամերիկացի համանախագահը սերտ կապեր ունի ԱՄՆ հայ համայնքի հետ, որն, ինչպես հայտնի է, կոշտ դիրքորոշում ունի հակամարտության կարգավորման հարցում: Սոցցանցերում գրառումների նույնիսկ հպանցիկ ընթերցումը ցույց է տալիս, որ ամերիկացի համանախագահը գերադասում է շփվել ԱՄՆ հայ համայնքի հետ, ոչ թե ադրբեջանական: Ընդ որում Ուորլիքը չգիտես ինչու հաճույքով զետեղում է հղումներն իր հարցազրույցներին, որ տալիս է հայկական ԶԼՄ-ներին՝ լռության մատնելով իր շփումն ադրբեջանցի լրագրողների հետ»,
Ըստ նրա, Ուորլիքի հայտարարություններում նկատելի է միակողմանի մոտեցում, որը դրսևորվում է ինչպես հակամարտության պատմության, այնպես էլ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունների էության ու ընթացքի խեղաթյուրման մեջ: «Պարոն Ուորլիքը թույլ է տալիս իրեն կամայական ձևով մեկնաբանել միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որոնք կարգավորման հիմքում են, և, ի դեպ, որոշում են միջնորդների մանդատն ու հստակ շրջանակները: Այս ամենը թույլ է տալիս մեզ որոշակի եզրակացություններ անել ամերիկացի համանախագահի դիրքորոշման ու նպատակների մասին: Չնայած Ուորլիքի այն հայտարարություններին, որ համանախագահները պետք է չեզոքություն պահպանեն, իր իսկ գործունեությունը հակառակն է փաստում: Ակնհայտ է, որ պարոն Ուորլիքի արտահայտությունները պատվիրված բնույթ են կրում», -գտնում է Ազիմովը:
Ի պատասխան Ազիմովին, ինչպես հայտնեց «Ազատություն» ռադիոկայանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը հայտարարեցին, որ «ԱՄՆ կառավարությունը համաձայն չէ այն գնահատականի հետ, որը հնչեցրել է Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարարը և հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան կարգավորման հարցում ստանձնած պարտավորություններին: ԱՄՆ-ն հորդորում է երկու կողմերին լուրջ քայլեր ձեռնարկել հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար»:

7 Май 2014 - 09:19 AMT
ANCA: Независимость НКР, как и независимость США, – победа демократического самоопределения над иностранной тиранией
Исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян заявил, что политика США должна совпадать с американскими ценностями, добавив, в частности, что политика Госдепартамента США в вопросе Нагорного Карабаха должна совпадать с общечеловеческими ценностями свободы и демократии. «С момента обретения независимости американцы поддерживают идею свободы, выступают против внешнего давления на свой народ и на другие народы», – отметил он.
«Независимость Нагорно-Карабахской Республики, как и наша независимость, является победой демократического самоопределения над иностранной тиранией и агрессией. Мы должны содействовать этому великому триумфу человеческого духа. Будучи американцами, мы не должны требовать от других народов жить в условиях меньшей свободы, чем мы сами», – сказал Арам Амбарян.
Как отмечается в сообщении ANCA, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик 7 мая выступит с заявлением по поводу Карабаха в рамках круглого стола, организованного Фондом Карнеги.
Стоит отметить, что Азербайджан постоянно подвергает Джеймса Уорлика критике за его объективную позицию в карабахском вопросе. Так, на днях заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что «в заявлениях Уорлика прослеживается «однобокий, ангажированный подход, который проявляется в искажении как истории конфликта, так и сути и хода переговоров в рамках Минской группы». «Господин Уорлик позволяет себе вольно интерпретировать нормы и принципы международного права, которые лежат в основе урегулирования и, кстати, определяют мандат и четкие рамки деятельности посредников. Все это позволяет нам сделать определенные выводы о позиции и целях, которые преследует американский сопредседатель. Несмотря на высказывания Дж. Уорлика о необходимости сохранения сопредседателями нейтралитета, деятельность американского сопредседателя свидетельствует об обратном. Заказной характер высказываний господина Уорлика очевиден», – считает Азимов.
«Мы не раз высказывали недовольство как деятельностью Минской группы, так и высказываниями посредника из США. Мы не можем закрывать глаза на такого рода выпады господина Уорлика, которые противоречат мандату сопредседателей, подрывают доверие к работе Минской группы и в целом наносят вред ходу переговорного процесса. Все вышесказанное дает основания азербайджанской стороне для выражения недоверия американскому представителю в Минской группе, отказа работать с ним и обращения к действующему председателю ОБСЕ об отзыве господина Уорлика с поста сопредседателя. Дж.Уорлик не оставляет азербайджанской стороне иного выбора. Остается подумать об истинных целях сопредседателя от США, страны, которая называет себя стратегическим партнером Азербайджана, подчеркнул Араз Азимов.
В ответ на это высказывание Азимова, как сообщала армянская служба Радио Свобода, в посольстве США в Армении заявили, что «правительство Соединенных Штатов Америки не согласно с оценкой, озвученной заместителем министра иностранных дел Азербайджана Аразом Азимовым, и остается приверженным своим обязательствам по урегулированию карабахского конфликта. США призывают обе стороны предпринять серьезные шаги, направленные на мирное урегулирование конфликта».