10 Մայիս 2014 - 11:44 AMT
Կալիֆորնիայի Վեհաժողովն ու Սենատը կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին ճանաչել Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը
Կալիֆորնիայի Վեհաժողովն ու Սենատը համատեղ բանաձև են ընդունել՝ կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին սատարել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման և ժողովրդավարական անկախության իրավունքին: Համատեղ բանաձևում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը նաև հայտնի է որպես Արցախ, պատմականորեն հայկական տարածք է, բնակեցված առավելապես հայերով, որն ապօրինաբար անջատվել է Հայաստանից Խորհրդային Միության օրոք 1921 թվականին և հանձնվել նոր կազմավորված Խորհրդային Ադրբեջանի կառավարմանը, ինչպես նաև
Նկատի ունենալով, որ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում ազգային-ազատագրական շարժում սկսվեց, որը ոգեշնչեց Խորհրդային Միության ամբողջ տարածքի մարդկանց բռնատիրության դեմ ու սեփական իրավունքների ու ազատության համար պայքարի, նպաստելով ժողովրդավարության առաջխաղացմանը միլիոնավոր մարդկաց համար ու խաղաղության հաստատմանը ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը բազմիցս է աջակցություն հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ազատության օրինական ձգտումներին, և 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին այն ժամանակ գործող օրենսդրության համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդիր մարմինը հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ստեղծման մասին, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԼՂՀ ժողովուրդը քվեարկեց անկախության օգտին, իսկ 1992 թ. հունվարի 6-ին Հանրապետության ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես անկախություն հռչակեց, ինչպես նաև
Նկատի ունենալով, որ անկախություն հռչակելուց ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը զգալի առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության կառուցման գործում, ինչը վերջերս ի ցույց դրվեց 2012 թվականի հուլիսի 19-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, որոնք, ըստ միջազգային դիտորդների, ազատ էին ու թափանցիկ
Կալիֆորնիա նահանգի Վեհաժողովն ու Սենատը համատեղ որոշում են, որ Կալիֆորնիայի Օրենսդիր մարմինը այսպիսով աջակցում ու սատարում է ԼՂՀ տևական ջանքերին, ուղղված նրա զարգացմանը որպես ազատ ու անկախ պետություն՝ երաշխավորելու համար իր քաղաքացիների այն իրավունքները, որոնք հատուկ են ազատ ու անկախ հանրությանը, Որոշում է նաև, որ Կալիֆորնիայի նահանգի օրենսդիր մարմինը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին ու Սենատին սատարել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման և ժողովրդավարական անկախության իրավունքին, և նրա կառուցողական մասնակցությանն ռամավարական տեսակետից այդ կարևոր տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդարացի ու երկարաժամկետ լուծմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին»:
Հայկական ամենամեծ համայնքն ունեցող նահանգի օրենսդիր իշխանությունը պատմական քայլ է արել՝ Կալիֆորնիայի պետական օրենսդիր ժողովը մայիսի 8-ին ձայների մեծամասնությամբ Արցախի անկախությունը ճանաչող AJR 32 բանաձև է ընդունել, որը ներկայացրել էր կոնգրեսական Մայք Գատտոն: Կոնգրեսական Մայք Գատտոյի ներկայացրած AJR 32 բանաձևի օգտին էր քվեարկել 70 օրենսդիր, 1-ը դեմ է եղել:
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխատել այս բանաձևի վրատեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ու հպարտությամբ հայտնում եմ՝ այն ընդունվել է»,- իր խոսքում նշել է Գատտոն։
Իր հերթին Ամերիկայի հայկական խորհրդի ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը նշել է, որ AJR 32 բանաձևի ընդունմամբ Կալիֆորնիան կանգնում է Արցախի ժողովրդի կողքին, որը ժողովրդավարության կողմնակից է, գրում է Massispost-ը։ Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայ Դատի հանձնախումբը նույնպես ողջունեց Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի որոշումը: «Այս քվերակությունը հայ ժողովրդի բազմամյա տառապանքների խորհրդանիշն է. այն կարևորում է սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու ու ժողովրդավարական նորմերին հետևելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարը: Չնայած ադրբեջանական խիստ դիմադրությանը, Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմինը արեց այդ հերոսական քայլը»,-ասվում է հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 5-ին Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին որոշում էր կայացրել Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի ընթացակարգերի կոմիտեն՝ կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին սատարել ինքնորոշման իրավունքին։ Կոնգրեսական Մայք Գատտոյի ներկայացրած AJR 32 բանաձևի օգտին էր քվեարկել 9 օրենսդիր, 1-ը դեմ էր, ևս 1-ը չէր մասնակցել քվեարկությանը: Ամերիկացի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ողջունել էր Մայք Գատտոյի AJR 32 բանաձևի ընդունումը Կալիֆորնիայի նահանգի ընթացակարգային հարցերի կոմիտեում և կոչ արել Վեհաժողովին ընդունել բանաձևը:
«Տարիներ շարունակ սատարում եմ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին և ողջունում բանաձևի ընդունումը Վեհաժողովի կոմիտեում: Ողջունում եմ նաև աջակցությունն Արցախի ժողովրդի սեփական ճակատագիրն ընտրելու իրավունքին, անկախ Ադրբեջանի ճնշումից, և կոչ անում Վեհաժողովին անհապաղ ընդունել բանաձևը»,- ասել էր կոնգրեսական Շիֆը։
Կալիֆորնիան տասնյակ հազարավոր ամերիկահայերի համար տուն է դարձել, որոնք փախստական դարձան 1988-ին՝ սումգայիթյան, ինչպես նաև 1988-ին Կիրովաբադի ու 1990-ին Բաքվի հայկական ջարդերի հետևանքով: Այդ էթնիկ զտումները հող նախապատրաստեցին Ադրբեջանի կողմից արդեն մոտ երկու տասնամյակ տևող ագրեսիայի համար, որի ընթացքում նա պարտվեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում, իսկ հետո օգտագործեց իր նավթային հարստությունը հզոր ռազմական արսենալ գնելու համար: Ադրբեջանի առաջնորդները փորձում են վերսկսել պատերազմը քրիստոնյա ժողովրդի դեմ, որն ապրել է այդ հողում հազարավոր տարիներ: Հունվարի 28-ին Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը հավանություն տվեց ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի մասին բանաձևին ու ճանաչեց Արցախի անկախությունը: Բանաձևը ներկայացրել էր Խորհրդի անդամ Փոլ Քրեքորյանը: Քաղխորհուրդը բանաձևում հաստատեց իր հավատարմությունը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը:
2013-ի ապրիլի 23-ին Ֆրեսնոն դարձավ Կալիֆորնիայի առաջին շրջանը, որը ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը: Շրջանի հոգաբարձուների խորհուրդը բանաձև ընդունեց, որի հեղինական էր Խորհրդի ղեկավար Անդրեաս Բորգեսը, որով պաշտոնապես ճանաչվեց, որ ԼՂՀ-ն պատմականորեն և ազգաբնակչությամբ բուն հայկական տարածաշրջան է, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևը կոչ է անում Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: 2013-ի ապրիլի 10-ին ԱՄՆ Մեն նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը համատեղ բանաձև ընդունեցին ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին՝ կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին աջակցել, որպեսզի ԼՂՀ-ն մասնակից դառնա ռազմավարական կարևորության տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին:

10 Май 2014 - 10:52 AMT
Ассамблея и Сенат Калифорнии призвали президента и Конгресс США поддержать право Карабаха на демократическую независимость
В принятой 8 мая совместной резолюции Ассамблея и Сенат штата Калифорнии призвали президента и Конгресс США поддержать право на самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха.
В совместной резолюции, в частности, говорится:
«Принимая во внимание, что Нагорный Карабах, известный также как Арцах, исторически является армянской территорией, населенной в подавляющем большинстве армянами, которая была незаконно отделена от Армении Советским Союзом в 1921 г. и передана под управление новообразованного Советского Азербайджана, а также
Принимая во внимание, что 20 февраля 1988 года в Нагорном Карабахе началось национально-освободительное движение, которое вдохновило людей по всему Советскому Союзу на борьбу против тирании и за свои права и свободы, способствуя продвижению демократии для миллионов людей и установлению мира во всем мире, а также
Принимая во внимание, что Конгресс Соединенных Штатов неоднократно выражал поддержку законным устремлениям народа Нагорного Карабаха к свободе, и 2 сентября 1991 г., согласно действующему в то время законодательству, законодательный орган Нагорного Карабаха объявил о создании Нагорно-Карабахской Республики, а также
Принимая во внимание, что 10 декабря 1991 г. народ Нагорно-Карабахской Республики проголосовал за независимость, и 6 января 1992 г. законодательный орган Республики, избранный демократическим путем, официально объявил о независимости, а также
Принимая во внимание, что Нагорно-Карабахская Республика с момента провозглашения независимости достигла ощутимого прогресса в построении демократии, что было недавно продемонстрировано во время президентских выборов 19 июля 2012 года, которые, по оценкам международных наблюдателей, были свободными и прозрачными.
Ассамблея и Сенат штата Калифорния совместно постановляют, что Законодательный орган Калифорнии настоящим поощряет и поддерживает продолжительные усилия Нагорно-Карабахской Республики, направленные на развитие в качестве свободного и независимого государства с тем, чтобы гарантировать те права своих граждан, которые присущи свободному и независимому обществу;
Также постановляют, что Законодательный орган штата Калифорния призывает Президента и Конгресс Соединенных Штатов поддержать право на самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха, и его конструктивное вовлечение в усилия мирового сообщества, направленные на справедливое и долгосрочное решение вопросов безопасности в этом стратегически важном регионе».
Ассамблея американского штата Калифорния 8 мая приняла резолюцию, признающую независимость Нагорно-Карабахской Республики. За резолюцию AJR 32, представленную конгрессменом Майком Гатто, проголосовало 70 членов Ассамблеи, против – 1. В резолюции также содержится призыв к правительству США признать независимость Нагорно-Карабахской Республики.
«Для меня было большой честью работать над этой резолюцией вместе с представителями армянской общины и могу с гордостью сказать: она принята», – сказал позже Гатто.
В свою очередь, председатель Армянского Совета Америки Севак Хачатрян отметил, что принятием этой резолюции Калифорния встала за спиной народа Арцаха, который является сторонником демократии.
Центральный комитет «Ай Дат» Западной Америки также приветствовал решение Ассамблеи Калифорнии. «Это голосование стало символом многолетних стремлений армянского народа: оно подчеркивает важность борьбы народа Нагорного Карабаха за право самому решать свою судьбу и следовать демократическим нормам. Несмотря на категорическое противостояние Азербайджана, законодательная власть Калифорнии сделала этот героический шаг», – говорится в сообщении комитета.
Комитет по процедурным вопросам Ассамблеи штата Калифорния 5 мая принял историческое решение о признании независимости Арцаха и призвал президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическое развитие независимой Нагорно-Карабахской республики, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки Западного региона (ANCA-WR). За резолюцию AJR 32, представленную конгрессменом Майком Гатто проголосовало 9 законодателей, 1 был против и 1 не участвовал в голосовании.
Позже конгрессмен Адам Шифф приветствовал принятие Комитетом по процедурным вопросам Ассамблеи штата Калифорния резолюции AJR 32 и призвал всю Ассамблею принять эту резолюцию.
«Я на протяжении долгого времени поддерживаю право народа Нагорного Карабаха на самоопределение и приветствую принятие этой резолюции Комитетом Ассамблеи. Я также приветствую содействие праву народа Арцаха выбирать свою судьбу, независимо от оказываемого Азербайджаном давления, и призываю Ассамблею без промедления принять резолюцию», – заявил Адам Шифф, сообщает на официальной странице Армянского Национального Комитета Америки в социальной сети Facebook.