Վերջին 50 տարում առաջին անգամ Կիպրոսի Սբ Մարիամ եկեղեցում արքեպիսկոպոս Վարուժան Հերհելյանը կիրակնօրյա պատարագ է մատուցել: Եկեղեցին գտնվում է Նիկոսիայի հյուսիսային մասում, որը գրավել են թուրքական զորքերը, գրում է Asbarez-ը Gibrahayer Magazine-ի վրա հղումով:
Պատարագի ժամանակ ընթերցվել է Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի ուղերձը: Եկեղեցին գտնվում է Նիկոսիայի գրավյալ տարածքում, որը միջազգային հանրությունը ճանաչում է որպես Կիպրոսի մաս: Սբ Մարիամ եկեղեցին ապաստան դարձավ շատ հայերի համար Ցեղասպանության տարիներին, 1915-1923 թթ.:
2014 թվականի մարտին եկեղեցուց ու վանքից բաղկացած համալիրը վերականգնվեց: Բացմանը մարտի 17-ին ելույթ ունեցավ Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քենիգը: Ըստ նրա, համալիրի բացմանը ներկա էին կղզու բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները՝ հայեր, հույներ, թուրքեր: Նա նշեց նաև, որ բոլոր համայնքները մասնակցել են վանական համալիրի վերականգնմանը:
«Պատմական ժառանգության պահպանումը այլ ազգերի հանդեպ հարգանքի ամենակարևոր դրսևորումն է»,-ասել է Քենիգը: Սբ Աստվածածին վանական համալիրը կառուցվել է VIII դարում: Այն գործել է մինչև 1963 թվականը, սակայն Կիպրոսում հակամարտության սկսվելուց ու թուրքերի կողմից հյուսիսային մասի գրավումից հետո հայ բնակչությունը ստիպված եղավ հեռանալ Կիպրոսի հունական մասը: Վանական համալիրը վերականգնվել է ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ: Վերականգնողական աշխատանքները տևել են 2006-2013 թթ.:
Երկար ժամանակ վերականգնումը հարցականի տակ էր: 2012 թվականին ՄԱԿ Զարգացման ծրագիրն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) հայտարարեցին համալիրի վերականգնման համար անցկացված թենդերի ապօրինի լինելու մասին, քանի որ այն անցկացրել էր թուրքական կողմը խախտումներով: Ըստ այդ թենդերի, վերականգնումից հետո, հայկական վանական համալիրը, որը գտնվում է Հյուսիսային Կիպրոսի տարածքում, կպատկաներ Թուրքիայի Միջին Արևելքի ինստիտուտին: Ինստիտուտն էլ իր հերթին մտադիր էր եկեղեցին վերածել Արևելքի մշակույթի ու թրքագիտության կենտրոնի: Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական իշխանությունների այս որոշումից հետո ՄԱԿ Զարգացման ծրագիրն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) մտադիր էին չեղյալ համարել միջոցների տրամադրման վերաբերյալ որոշումը: Մինչդեռ, ըստ վանական համալիրի վերականգնման ծրագրի, եկեղեցին պետք է հանձնվեր Կիպրոսի հայ համայնքին, ինչը թուրքական կողմը բացառում էր:
1981 թվականին Նիկոսիայի հունական մասում հայերը նոր եկեղեցի կառուցեցին: Այն անվանակոչվեց կղզու հյուսիսային մասում մնացած միջնադարի եկեղեցու պատվին՝ Սբ Աստվածածին: Նոր եկեղեցին կառուցվեց Կիպրոսի Հանրապետության կառավարության, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի, մի շարք եվրոպական եկեղեցիների աջակցությամբ ու մասնավոր նվիրատվություններով:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Կիպրոսում շուրջ 3 հազար հայ է բնակվում: Հիմնականում նրանք Ցեղասպանությունից փրկված հայերի ժառանգներն են: Կիպրոսի հայերը, ըստ բուն կիպրոսցիների, մեծ ավանդ են ունեցել և ունեն երկրի պատմամշակութային զարգացման մեջ:

Впервые за 50 лет в армянской церкви Св.Марии на Кипре прошла воскресная литургия, которую вел архиепископ Варужан Гергелян. Церковь находится в северной части Никосии, оккупированной турецкими войсками, пишет Asbarez с ссылкой на Gibrahayer Magazine.
На литургии было зачитано приветствие депутата парламента Кипра Вардгеса Махдесяна.
Церковь находится в оккупированной части Никосии, которая признана международным сообществом как часть Кипра. Храм Св.Марии стал убежищем для многих армян, спасшихся от Геноцида между 1915 и 1923 гг.
В марте 2014 года комплекс, включающий себя храм и монастырь был восстановлен. На открытии комплекса 17 марта выступил посол США на Кипре Джон Кениг. По его словам, на открытии комплекса присутствовали представители всех общин острова: армяне, греки и турки. Он также подчеркнул, что все общины участвовали в реставрации монастыря. «Охрана исторического наследия – самое важное проявление уважения к другим нациям», – сказал Кениг.
Монастырский комплекс Св. Богородицы построен в VIII веке. Он действовал до 1963 года, однако после начала конфликта на Кипре и оккупации Турцией северной части острова, армянское население было вынуждено уйти в греческую часть Кипра. Монастырь был восстановлен при содействии Программы развития ООН и Агентства международного развития США (USAID). Реставрационные работы проводились с 2006 по 2013 гг.
Долгое время реставрация монастыря была под вопросом. В 2012 году Программа развития ООН и Агентство США по международному развитию (USAID) заявили о незаконности проведения тендера на получение права реставрации армянского монастыря Св. Богородицы в северной части острова Кипр.
Тендер был проведен турецкой стороной острова с нарушениями. Согласно этому тендеру, после реставрации армянский монастырь, находящийся на территории Северного Кипра, будет отведен во владения Института Среднего Востока Турции. Институт в свою очередь намерен превратить церковь в центр культуры Востока и тюркологии.
После подобного решения турецких властей Северного Кипра, ПРООН и USAID намерены отозвать свое решение о предоставлении средств на реставрацию армянского храма XIV века. Между тем, по программе финансирования реставрации армянского храма ПРООН и USAID, после восстановления церковь должна была быть передана армянской общине Кипра, что турецкая сторона исключала.
По данным ООН, на Кипре живут более 3 тысяч армян. В основном это потомки спасшихся в годы Геноцида армян в Османской империи 1915-1923гг. Армяне Кипра, по мнению самих киприотов, вносили и вносят огромную лепту в культурно-историческое развитие страны.