«Որպես հրեաներ մենք պետք է ճանաչենք հայ ժողովրդի տառապանքները, նույնիսկ եթե մենք ոչ ոքի չենք մեղադրում»,-հայտարարել է Քնեսեթում քննարկման ժամանակ խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը: Հարցն օրակարգում ընդգրկելու համար ներկայացրել է պատգամավոր Զախավա Գալյոնը «Մերեց» կուսակցությունից: Էդելշտեյնն ասել է, որ «քննարկումը չի մեղադրում որևէ երկրի, այլ ցույց է տալիս, որ մենք նույնացնում ենք մեզ կոտորածի զոհերի հետ»,-գրում է The Jerusalem Post-ը: «Մենք վարվում ենք որպես հրեաներ և հավատարիմ ենք արդարությանն ու մի այլ ժողովրդի տառապանքներին: Մենք չենք կարող ժխտել պատմությունն ու շրջանցել մարդկային արժեքները դիվանագիտական կամ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով»,-ասել է Քնեսեթի խոսնակը:
Զախավա Գալյոնը կոչ է արել Իսրայելի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը մինչև 100-ամյա տարելիցը: «Կառավարությունը չպետք է ճանաչումը զոհաբերի ժամանակավոր շահերին: Ամեն անգամ, երբ փոխվում է դիվանագիտական իրավիճակն ու մենք հանուն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների չենք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, հետո հայտնվում է Mavi Marmara-ն ու մենք պատրաստվում ենք փոխել դիրքորոշումը: Քնեսեթի անդամներից շատերը Հոլոքոսթը վերապրածների զավակներն են: Որպես ազգ, որը վերապրել է Հոլոքոսթը, մենք չենք կարող շարունակել անտեսել Հայոց ցեղասպանությունը հարցին չվերաբերող նկատառումներով»,-հայտարարել է «Մերեց» կուսակցության առաջնորդը: Քնեսեթի նախկին խոսնակ Ռեուվեն Ռիվլին իր հերթին հիշեցրել է, որ հայերի սպանություններից հետո եկավ հրեաների հերթը: «Նա, ով մտածում էր հարցերը վերջնականապես լուծելու մասին, հուսով էր, որ աշխարհը կլռի, ինչպես դա եղավ հայերի հետ: Ինձ համար դժվար է ներել մյուս երկրներին մեր ողբերգության անտեսումը, մենք էլ չենք կարող անտեսել այլ ժողովրդի ողբերգությունը: Դա մեր բարոյական պարտքն է՝ որպես մարդու ու հրեայի»,-ասել է Ռիվլինը:
Ըստ զբոսաշրջության նախարար Ուզի Լանդաուի, հրեաները բարոյական պարտավորություն ունեն ճանաչելու մարդկային ողբերգությունները, այդ թվում Հայոց ցեղասպանությունը:
Երբ քննարկումն ավարտվեց, հարցը փոխանցվեց Քնեսեթի արտաքին գործերի ու պաշտպանության կոմիտեի քննարկմանը, ոչ թե կրթության: Գալյոնը մեղադրեց ԱԳՆ ղեկավար Ավիգդոր Լիբերմանին հարցը մեկ այլ կոմիտեի փոխանցելու համար՝ նկատի ունենալով, որ նպատակը հարցն այնտեղ «թաղելն է»:
Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հարցը ներկայացվեց Քնեսեթում 2011 թվականին Մերեց կուսակցության կողմից և հանձնվեց կրթության, մշակույթի ու սպորտի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը բազմիցս է ընդգրկվել Քնեսեթի օրակարգում Մերեց կուսակցության առաջնորդ Հաիմ Օրոնի ներկայացմամբ, որը 23 տարի շարունակ եղել է Քնեսեթի պատգամավոր: Նա սերտ կապեր ունի Երուսաղեմի ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբի հետ, ինչպես նաև Երուսաղեմում հայ հյուպատոսության հետ: Չնայած, որ Ցեղասպանությունը ճանաչելու նրա բոլոր կոչերն ու հորդորները ձախողվում էին, նա համառորեն բարձրացնում էր այդ հարցը կրկին ու կրկին: Օրոնը թոշակի անցավ 2011 թվականին: Կուսակցության ներկայիս առաջնորդ Զախավա Գալյոնը ձախ ճամբարի ամենավառ ներկայացուցիչներից է վերջին տարիներին: Նրան դասում են ձախ սիոնիստների առավել ծայրահեղական թևին: Քնեսեթի արտաքին գործերի ու պաշտպանության կոմիտեն գլխավորում է Զեև Էլկինը:

14 Май 2014 - 07:32 AMT
«Как евреи, мы должны признать страдания армянского народа, даже если мы никого не обвиняем», – заявил на обсуждении в Кнессете спикер Юлий Эдельштейн. В ответ на внесении в повестку дня депутат Захавы Гальон от партии МЕРЕЦ, Эдельштейн сказал, что «обсуждение не обвиняет какую-либо страну, а показывает, что мы отождествляем себя с жертвами резни и ее страшной исходом», – пишет The Jerusalem Post.
«Мы поступаем, как евреи и верны истине и страданиям другого народа. Мы не можем отрицать историю и обходить человеческие ценности из дипломатической или политической целесообразности», – подчеркнул спикер Кнессета.
Захава Гальон призвала правительство Израиля признать Геноцид армян до 100-летия. «Правительство не должно жертвовать признанием во имя временных интересов. Каждый раз, когда меняется дипломатическая ситуация и мы во имя отношений с Турцией не признаем Геноцид армян, потом появляется Mavi Marmara, и мы собираемся изменить свою позицию. Многие члены Кнессета -дети переживших Холокост. Как нация, которая пережила Холокост, мы не можем продолжать игнорировать Геноцид армян из не относящихся к делу соображений», – заявила лидер партии МЕРЕЦ. Экс-спикер Кнессета Реувен Ривлин в свою очередь напомнил, что после убийства армян на очереди были евреи. «Тот, кто думал об окончательном решении вопросов, надеялся, что когда придет день, мир будет молчать, как это было с армянами. Мне трудно простить другим странам за игнорирование нашей трагедии, и мы не можем игнорировать трагедию другого народа. Это наш моральный долг, как людей и евреев», -сказал Ривлин.
По словам министра туризма Узи Ландау, у евреев есть моральное обязательство признать человеческие трагедии, в том числе Геноцид армян.
Когда обсуждение закончилось, вопрос был передан в комитет по иностранным делам и обороне Кнессета, а не в комитет по образованию. Гальон обвинила главу МИД Авигдора Либермана в том, что вопрос передан в другой комитет, чтобы «похоронить» его там.
Вопрос о признании Израилем Геноцида армян был внесен в Кнессет в 2011 году партией МЕРЕЦ и был передан на рассмотрение комиссии по образованию, культуре и спорту.
Вопрос о признании Геноцида армян Израилем неоднократно вносился на обсуждение Кнессета лидером партии МЕРЕЦ Хаимом Ороном, который был депутатом Кнессета на протяжении 23 лет. Он поддерживает тесные отношения с представителями иерусалимского комитета "Ай-Дат" Армянской революционной федерации Дашнакцутюн, а также с армянским консульством в Иерусалиме. Несмотря на то, что все его попытки убедить Кнессет признать Геноцид армян провалились, он упорно поднимал этот вопрос вновь и вновь. Орон ушел на пенсию в 2011 году. Нынешний лидер партии Захава Гальон– одна из наиболее ярких представительниц левого лагеря на протяжении последних лет. Она относится к наиболее радикальному крылу левых сионистов.