Կոնգրեսական Ադամ Շիֆն առանձնազրույցներ է ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի ու մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, լինելով Կոնգրեսի պատվիրակության կազմում, որը գտնվում էր Մերձավոր Արևելքում Սիրիայում ահաբեկչության սպառնալիքների ու պատերազմի առնչությամբ:
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հետ հանդիպմանը Շիֆը ուշադրություն է դարձրել Էրդողանի այն խոսքերին, որ «Թուրքիայում մինչ օրս հայեր են ապրում, հետևաբար, Ցեղասպանություն չի եղել»: «Նշանակում է, քանի որ Եվրոպայում որոշ հրեաներ խուսափել են մահից, Հոլոքոսթ չի՞ եղել: Ես նաև կասկածում եմ, որ դուք բացած լինեք արխիվները, քանի որ մինչ օրս թուրք պրոֆեսորները, պատմաբանները, լրագրողներն ու հասարակ քաղաքացիները նախկինի պես բախվում են ահաբեկման, հետապնդումների կամ բռնության հետ, երբ ասում են, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է»,-ասել է կոնգրեսականը:
Նախագահ Գյուլի հետ հանդիպմանը Շիֆը նշել է, որ նա խոսում է հայազգի իր տասնյակ հազարավոր ընտրողների անունից, որոնք, հավանաբար, երբեք հնարավորություն չեն ստանա անմիջապես դիմելու նախագահին, գրում է Asbarez-ը:
«Դուք երբեք չեք հանդիպի իմ 80 000 հայ ընտրողներից ոչ մեկի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրը կորցրել է ծնողներից կամ նախահայրերից մեկին, զարմիկների ու զարմուհիների, կամ էլ ամբողջ ընտանիքը: Նրանց ցավն իրական է, նրանց վերքերը բաց են և դա վաղեմի անցյալի ապրումներ չեն: Դուք և վարչապետն ասացիք, որ այո, հայերը տուժել են, բայց այնպես, ինչպես թուրքերն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին: Դա նույնն է, ինչ եթե հայտարարենք, որ գերմանացիներն էլ են տուժել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Դա ճիշտ է, որ Երկրորդ համաշխարհայինի ժամանակ զոհվել են գերմանացի խաղաղ բնակիչներ, բայց դա չի նշանակում, որ Հոլոքոսթ չի եղել: Դուք առաջարկում եք պատմական հանձնաժողով ստեղծել Ցեղասպանության փաստը հաստատելու համար: Սա նման է առաջարկին՝ պարզել եղել է Հոլոքոսթ, թե չի եղել»,-ասել է Շիֆը Աբդուլլահ Գյուլին:
Շիֆը նաև արծարծել է Քեսաբի հարցը և մտահոգություն հայտնել հայ համայնքի բռնի տարհանման ու այն բնակիչների վիճակի մասին, որոնք այժմ փախստական են դարձել Թուրքիայում: Նա նաև կոչ է արել Թուրքիային տարանջատել Հայաստանի շրջափակումը ղարաբաղյան հարցից ու վերջ դնել ՀՀ տնտեսական մեկուսացմանն ու կարգավորել առևտրային հարաբերությունները երկու երկրների միջև:
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Շիֆին Թուրքիայի առաջնորդներին ընդդիմանալու համար՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության հարցում ճշմարտության ու արդարության հաստատման: Մենք հատկապես գնահատում ենք նրա խոսքերն` ուղղված Էրդողանին ու Գյուլին իր հայ ընտրողների անունից»,-ասել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

14 Май 2014 - 08:43 AMT
В составе делегации Конгресса, которая находилась на Ближнем Востоке в связи с угрозами терроризма и войной в Сирии, конгрессмен Адам Шифф провел отдельные встречи с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, президентом Абдуллой Гюлем и рядом турецких высокопоставленных лиц.
На встрече с премьер-министром, Шифф обратил внимание на слова Эрдогана о том, что «в Турции до сих пор живут армяне и, следовательно, Геноцида не было». «Значит, поскольку некоторые евреи в Европе избежали смерти, то не было Холокоста? Я также сомневаюсь, чтобы вы открыли архивы, потому что до сих пор турецкие профессора, историки, журналисты и простые граждане по-прежнему сталкиваются с запугиванием, преследованием или насилием, когда говорят, что Геноцид армян является историческим фактом», – подчеркнул конгрессмен.
В ходе своей встречи с президентом Гюлем, Шифф отметил, что он говорит от лица многих десятков тысяч своих избирателей армянского происхождения, которые, скорее всего, никогда и получат возможность обратиться к президенту напрямую, пишет Asbarez.
«Вы не найдете ни одного из моих 80000 армянских избирателей, которых не коснулся геноцид. Каждый из них потерял одного из родителей или прародителей, двоюродных братьев или сестер, или всю свою семью. Их боль реальна, их раны открыты и это не далекий пережиток прошлого. Вы и премьер-министр сказали, что да, армяне пострадали, но так же как турки во время Первой мировой войны. Это то же самое, что заявить, что немцы также пострадал во время Второй мировой войны. Это правда, что во время Второй мировой войны погибло мирное немецкое население, но это не отрицает Холокост. Вы предложили историческую комиссию для установления фактов Геноцида. Не является это также предложением установить был Холокост или нет», – сказал Адам Шифф Абдулле Гюлю.
Шифф также поднял вопрос о Кесабе и выразил обеспокоенность в связи с принудительной эвакуацией армянской общины там и благополучием тех жителей, которые теперь стали беженцами в Турции. Он также призвал Турцию отделить блокаду Армении от решения карабахского вопроса и положить конец экономической изоляции Армении и нормализации торговых отношений между двумя странами.
«Мы хотим поблагодарить конгрессмена Шиффа в его противостоянии лидерам Турции за их отрицание истины и справедливости в деле признания Геноцида армян. Мы особенно ценим его слова премьеру Эрдогану и президенту Гюлю от своих избирателей в Калифорнии», – сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган выступил с заявлением в связи с 99-ой годовщиной Геноцида армян. В заявлении, в частности, отмечается: "События Первой мировой войны, являются общей болью для всех нас. Трагические события должны быть рассмотрены с позиции «справедливой памяти». Такие негуманные меры, как переселение людей, не должны становиться помехой для установления отношений между турками и армянами.
В связи с этим мы открыли доступ к нашим архивам для всех исследователей. Находящиеся сегодня в наших архивах сотни тысяч документов представлены для изучения историкам.Турция, будучи страной с уверенностью, смотрящей в будущее, всегда поддерживала научные и всеобъемлющие исследования для верного понимания истории.