Եվրախորհրդարանի անդամներ Էլենի Թեոհարուսը, Ֆրանկ Էնգելը, Տատյանա Ժդանոկը, Էվալդ Շտադլերը, Ինակի Իրազաբալբեյտան, Միշել Ռիվազին, ինչպես նաև Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինարիտուն հանդես են եկել հայտարարությամբ հրադադարի 20-ամյակի կապակցությամբ: Պատգամավորները, մասնավորապես, նշել են, որ հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման արդյունքում հաստատված փխրուն խաղաղությունը ոչ միայն թույլ տվեց խուսափել հակամարտության սրացումից և հետագա զոհերից, այլ նաև հնարավորություն տվեց խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնել:
«Չնայած բոլոր ջանքերին, հրադադարի 20-ամյա ռեժիմը, ցավոք, չվերաճեց կայուն խաղաղության: Պարբերաբար շարունակվում են ստացվել տագնապալի լուրեր շփման գծում միջադեպերի մասին, որոնք դառնում են երկու կողմերում երիտասարդ զինվորների մահվան պատճառ և կարող են նպաստել մարտական գործողությունների վերսկսմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ գիտակցելով Հարավային Կովկասի ռազմավարական կարևորությունը ԵՄ համար ու այնտեղ կայուն խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը, Եվրամիությունն իր բանաձևերում կոչ է արել համապատասխան իշխանություններին ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից, հրաժարվել սադրիչ քաղաքականությունից ու հռետորաբանությունից, ռազմատենչ հայտարարություններից ու պատմության մանիպուլյացիայից:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը բազմիցս են հաստատել հավատարմությունը հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով ԵԱՀԿ բանակցային գործընթացի շրջանակում: Նրանք բազմիցս են հայտարարել դիպուկահարներին շփման գծից ետ քաշելու պատրաստակամության մասին:
«Մենք կցանկանայինք օգտվել առիթից ու կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին հետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից ու հայ-ադրբեջանական սահմանից՝ խուսափելու համար հակամարտության հետագա թեժացումից: Կարևոր է նաև, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պարտավորվի լուծել հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Պատգամավորները կոչ են արել ԵՄ-ին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին խաղաղաության ու երկու կողմերի միջև փոխըմբնռման հաստատման գործընթացին՝ հասնելու համար հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որպեսզի Եվրոպային հատուկ մարդու իրավունքներն ու ազատությունները հասանելի լինեն նաև հարևան երկրներում:
Բիշքեկի արձանագրությունը ստորագրվել է 1994-ի մայիսի 5-ին, բայց ուժի մեջ է մտել մայիսի 12-ին: Արձանագրությունը ստորագրել են բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ Հայաստանը, ԼՂՀ-ն, Ադրբեջանը, ՌԴ-ն ու Ղրղզստանը: Արձանագրությունով կոչ էր արվում 1994-ի մայիսի լույս 9-ի գիշերը դադարեցնել կրակը: Անժամկետ հրադադարի մասին համաձայնագիրը մայիսի 9-ին ստորագրել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Մամեդրաֆի Մամեդովը: 1994-ի մայիսի 10-ին Երևանում համաձայնագիրը ստորագրել էր այն ժամանակ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանը, իսկ մայիսի 11-ին՝ ԼՂ բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը: Հրադադարն ուժի մեջ մտավ նույն տարվա մայիսի 12-ի կեսգիշերին:

Члены Европарламента Элени Теохарус, Франк Энгель, Татьяна Жданок, Эвальд Штадлер, Инаки Иразабалбейта, Мишель Ривази, а также депутат парламента Испании Джон Инариту выступили с заявлением по случаю двадцатой годовщины соглашения о прекращении огня. Депутаты, в частности, отметили, что хрупкий мир, установленный в результате подписания соглашения, не только позволил избежать эскалации конфликта и дальнейших человеческих жертв, но и предоставил возможность поиска путей мирного урегулирования конфликта.
«Несмотря на все усилия, 20-летний режим перемирия, к сожалению, не трансформировался в прочный и стабильный мир. Периодически продолжают поступать тревожные новости об инцидентах на линии соприкосновения, которые становятся причиной гибели молодых солдат по обе стороны и могут привести к возобновлению боевых действий», – говорится в заявлении.
Депутаты напомнили, что, осознавая стратегическую важность Южного Кавказа для ЕС и необходимость превращения его в регион устойчивого мира, стабильности и процветания, Евросоюз в своих резолюциях призвал соответствующие власти воздержаться от применения силы, а также отказаться от провокационной политики и риторики, воинственных заявлений и манипуляции историей.
Депутаты высоко оценили тот факт, что Нагорный Карабах и Армения неоднократно подтверждали свою приверженность урегулированию конфликта исключительно мирным путем в рамках переговорного процесса ОБСЕ. Они неоднократно заявляли о своей готовности отвести снайперов с линии соприкосновения в качестве меры по укреплению доверия и безопасности.
«Мы хотели бы воспользоваться случаем годовщины и призвать власти Азербайджана отвести снайперов с линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границы во избежание дальнейшей эскалации конфликта. Важно также, чтобы руководство Азербайджана приняло на себя обязательство решить конфликт исключительно мирным путем», – говорится в заявлении.
Депутаты призвали ЕС оказать содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе укрепления мира и установления взаимопонимания между сторонами конфликта для достижения мирного урегулирования конфликта с тем, чтобы права и свободы человека, которые присущи Европе, стали также доступны в соседних странах.
5 мая 1994 по инициативе Межпарламентской Ассамблеи СНГ, парламента Кыргызской Республики, Федерального Собрания и Министерства иностранных дел Российской Федерации проведена встреча, по итогам которой представители Милли Меджлиса Азербайджана, Верховного Совета Армении и Нагорного Карабаха подписали Бишкекский протокол с призывом прекратить огонь в ночь с 8 на 9 мая 1994 года. 9 мая полномочный представитель президента России в Нагорном Карабахе Владимир Казимиров подготовил Соглашение о бессрочном прекращении огня, которое в этот же день в Баку подписал от Азербайджана министр обороны Мамедрафи Мамедов. 10 мая 1994 Соглашение в Ереване подписал от Армении министр обороны Серж Саргсян, а 11 мая – Командующий армией Нагорного Карабаха Самвел Бабаян. Соглашение вступило в силу в полночь 12 мая 1994 года.