15 Մայիս 2014 - 09:14 AMT
2005-ի հունիս-հուլիսին Շուշիում ու արվարձաններում աշխատել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության ու ազգագրության ինստիտուտի գիտարշավը: Արշավախումբը գլխավորում էր պատմական գիտությունների դոկտոր, հնագետ Համլետ Պետրոսյանը: Հետազոտություններն անցկացվել են երկու հիմնական ուղղություններով.
1. Հնագույն դամբարանների պեղումներ, որոնք կոչված էին կանոնակարգելու այս տարածքում հայ ազգի ձևավորման մասին տվյալները, միջնադարի հուշարձանների պեղում, որոնք ապացուցում են հայկական մշակութային շերտի առկայությունը Շուշիի սարահարթում մինչև այնտեղ Փանահ խանի հայտնվելը:
2. Տարածաշրջանում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման նախադրյալների ստեղծում:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին պատմեց Համլետ Պետրոսյանը, պեղվել են երկաթե դարի դամբարաններ: Քաղաքային պարսպապատից դեպի հյուսիս ու հյուսիս-արևելք ընկած տարածքներում հայտնաբերվել են մեկուսի դամբարաններ, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա. առաջին հազարամյակով: Նույն վայրում հայտնաբերվել են կենցաղային իրեր, բրոնզից զարդեր, երկաթից պատրաստված զենք, խեցեղեն իրեր: Հայտնաբերվել են նաև տասնյակ անոթներ, պատրաստված կենդանիների կերպարների տեսքով, ինչն արտացոլում է մեր նախնիների պատկերացումներն ու հավատալիքները և վկայում բարձր վարպետության ու գեղարվեստական ճաշակի մասին:
Պեղումները Շուշիի արևելյան պարսպի մոտ գտնվող Հայ-հունական գերեզմանոցի հին հատվածում վկայում են, որ XII-XIII դարերում այստեղ հայկական գերեզմանոց է եղել, որի խաչքարերը XIX դարում օգտագործվել են նոր հուղարկավորությունների ժամանակ: Այստեղ հայտնաբերված XII-XIIIդարերի հինգ խաչքարերը հաստատեցին, որ Շուշիի սարահարթը Խաչենի իշխանության ծաղկուն շրջանում բնակեցված էր հայերով:
Սակայն ամենակարևորը Քառքառ կամ Կարկառ բերդաքաղաքի հայտնաբերումն էր: Հատուկ հետաքրքրություն է առաջացնում մոնղոլական տիպի նետասլաքի ծայրակալն ու չինական սելադոնի բեկորը: Այդ գտածոները վկայում են, որ Շուշիի սարահարթի արևելյան մասը ոչ միայն բնակեցված է եղել, այլ այստեղով անցել է առևտրային ճանապարհ, որի պաշտպանության համար էր Խաչենի իշխանները կառուցել են ամրոցը: Այս նոր տվյալները թույլ են տալիս ենթադրել, որ Հունոտի կիրճի ամրոցը հենց պատմաբանների հիշատակած Քառքառի բերդաքաղաքն է: XVII դարեսկզբում ազատագրական շարժման ընթացքում ամրոցը վերակառուցվեց ու ստացավ նոր անվանում՝ Ավանի կամ Փոքր Սղնախ:
Շուշիի պարսպի ու համապատասխան մասնագիտական գրականության մանրակրկիտ ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Շուշիի ներկա տարածքում Փանահի կողմից պարիսպների կառուցումը XVIII դարի 50-ականներին եղած ամրոցներից մեկի ավերակները համընկնում են Մխիթարաշենի դարպասների մոտ գտնվող պարսպահատվածին: Այստեղ ձեռնարկած լայնածավալ պեղումները թեև դեռ հեռու են ավարտից, բայց արդեն տվել են լուրջ տվյալներ, որոնք վկայում են, որ պարսպապատերից ներս գտնվող այս հատվածը բնակեցված է եղել գոնե մ․ թ․ ա 1-ին հազարամյակի սկզբից: Սա մի լուրջ տվյալ է վերջ դնելու Շուշիի սարահարթն առաջին անգամ Փանահի կողմից բնակեցված լինելու ադրբեջանական պնդումներին: Հայտնաբերված մոտ 2000 հնագիտական գտածոն (իրեր, կավե սպասքի բեկորներ) ժամանակավորապես տեղափոխվել են Երևան, որտեղ ուսումնասիրվում են ու վերականգնվում: Աշխատանքների ավարտին 71-րդ դամբարանի նյութերը կփոխանցվեն Շուշիի պատմաերկրագիտական թանգարանին: Պեղումները Շուշիում կարևոր քայլ են հայ պատմության ու մշակույթի ուսումնասիրման, վերականգնման ու քարոզման գործում: Պետության աջակցությունն ու հովանավորությունն այս հարցում շատ կարևոր է:
Ըստ Շուշիի պատմության թանգարանի տնօրեն Աշոտ Հարությունյանի, Շուշիի արվարձաններում մոտ 2000 դամբարան կա, որոնց 90 տոկոսը թալանվել է դեռ նախախորհրդային շրջանում: 2005 թվականին Շուշիի արշավախումբը քարտեզագրեց դամբարանները: Մոտ մեկ ամիս տևած պեղումների արդյունքում արշավախումբը հայտնաբերեց Կուր-արաքսյան մշակույթին պատկանող երկու դամբարան, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա X-VIII դարերով: Այնտեղ հայտնաբերվել է օբսիդիանից շեղբ, զարդեր ու այլ իրեր: Այժմ այդ ցուցանմուշները ներկայացված են Շուշիի թանգարանում և ամենահինն են:
«Իմ տվյալներով, 1974-1975 թթ. Ադրբեջանի Գիտությունների ակադեմիան պեղումներ է անցկացրել Շուշիից ոչ հեռու գտնվող քարանձավներից մեկում և գտածոների թվում եղել են ավելի հին նմուշներ, քան իմ հիշատակածները: Սակայն, այսօր այդ բոլոր ցուցանմուշները Բաքվում ներկայացված են որպես աղվանական մշակույթի նմուշներ: Այսինքն Շուշիում «աղվանական մշակույթ» են գտել»,-ասել է Աշոտ Հարությունյանը:

В июне-июле 2005 года в Шуши и его окрестностях работала экспедиция Института археологии и этнографии НАН РА. Возглавлял экспедицию доктор исторических наук, археолог Гамлет Петросян. Исследования проводились по двум основным направлениям:
1. Раскопки древних усыпальниц, призванные систематизировать данные о формировании армянского этноса на этой территории; раскопки памятников средневековья, доказывающих наличие армянского культурного пласта на шушинском плато до появления там Панах хана.
2. Создание предпосылок для развития культурного туризма в регионе.
Как рассказал PanARMENIAN.Net Гамлет Петросян, были раскопаны усыпальницы железного века. К северу и северо-востоку от городской стены были обнаружены одиночные усыпальницы, датируемые первым тысячелетием до н. э. Там же обнаружены предметы обихода, украшения из бронзы, оружие из железа, керамические изделия. Также найдены десятки сосудов, выполненных в образах животных, которые отражают представления и верования наших предков и свидетельствуют о наличии высокого мастерства и художественного вкуса.
Результаты раскопок на Старом участке Армяно-греческого кладбища у восточной стены Шуши свидетельствуют о том, что в 12 – 13 веках здесь было армянское кладбище, хачкары которого в 19 веке использовались при новых захоронениях. Обнаруженные здесь пять хачкаров 12 –13 веков подтвердили тот факт, что Шушинское плато в период расцвета Хаченского княжества было заселено армянами.
Но самым главным было обнаружение крепости Каркар. Особый интерес представляет монгольского типа наконечник стрелы и осколок китайского селадона. Эти находки свидетельствуют о том, что восточная часть Шушинского плато была не только заселена, но здесь проходил торговый путь, для охраны которого была князьями Хачена построена крепость. Эти новые данные позволяют предположить, что крепость в ущелье Унота и есть упоминаемая историками крепость Каркар. В конце 17 века в ходе освободительного движения крепость была перестроена и получила новое название – Авани или Малый Сигнах.
В результате детального изучения Шушинской ограды и соответствующей специальной литературы было выяснено, что фрагменты развалин ограды, построенной Панах – ханом в пятидесятые годы 18 века, совпадают с фрагментами ограды у Мхитарашенских ворот. И хотя полномасштабные археологические работы на этом участке не завершены, что эта огражденная территория была заселена не позже начала первого века до н. э.
Обнаруженные около 2000 археологических находок (изделия, осколки глиняной утвари) временно перевезены в Ереван, где они изучаются и реставрируются. По завершении работ материалы 71-ой усыпальницы будут переданы историко-краеведческому музею Шуши. Раскопки в Шуши – важный этап в изучении, восстановлении и пропагандированние армянской истории и культуры. Поддержка и содействие государства в этом деле крайне необходимы.
По словам директора музея истории Шуши Ашота Арутюняна, в окрестностях Шуши имеется около 2000 гробниц, 90 процентов которых было разграблено еще в досоветский период. В 2005 шушинская экспедиция составила карту этих гробниц. В ходе длившихся почти месяц раскопок экспедиция обнаружила две принадлежащие к куро-аракской культуре гробницы, которые датируются X-VIII вв. до н.э. В них были найдены обсидиановый клинок, украшения и другие предметы. Сейчас эти экспонаты выставлены в Шушинском музее и являются самыми древними.
“По моим сведениям, в 1974-75 гг. Академия наук Азербайджана проводила раскопки в одной из пещер недалеко от Шуши, и среди найденных предметов были экспонаты, принадлежащие к более раннему периоду, чем тот, о котором я упомянул. Однако сегодня все эти экспонаты представлены в Баку как образцы албанской культуры. То есть в Шуши нашли «албанскую культуру»,- сказал Ашот Арутюнян.