Ղրիմի իրադարձություններից հետո ցանկացած վիճելի տարածք, որը Ռուսաստանի շահերի շրջանակում է, մեծ աժիոտաժ է առաջացնում, ուշադրություն սևեռում իր վրա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել ռուս փորձագետ Դենիս Դվորնիկովը: Սակայն, ըստ նրա, Ղարաբաղը հատուկ իրավիճակ է միջազգային քաղաքականության մեջ: «Ես գտնում եմ, որ դա Ադրբեջանի և նրա աջակիցների կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտման վառ օրինակ է: Բայց քանի որ շատ ծանրակշիռ միջազգային քաղաքական գործիչներ են մասնակցում միջազգային իրավունքի այդ խախտմանը, իրավիճակը շատ դժվար է հանգուցալուծել: Ուստի ես կարծում եմ, որ բոլոր այդ քաղաքական «սելեբրիթիները» պտույտ կանեն Կասպից ծովի ու Արարատի միջև և տուն կվերադառնան: Ուղղակի այն պատճառով, որ հակամարտությունը հանգուցալուծելու ոչ ուժ ունեն, ոչ հնար:
Ելքը մեկն է՝ ռեժիմի փոփոխությունն Ադրբեջանում, քանի որ այդ երկրի ներկա ղեկավարությունը ադեկվատ վարքագիծ չի դրսևորում: Աստիճանաբար Ադրբեջանը պետք է հաշտվի այսօր առկա իրավիճակի հետ: Դա երկար գործընթաց է լինելու, մի քանի տասնյակ տարիներ կպահանջվեն, կփոխվի սերունդը, կփոխվի անհեռատես կրթական համակարգը, որը տրամադրում է մարդկանց հայերի դեմ և որն արդեն աշակերտական նստարանից ադրբեջանցիներին պատերազմի է պատրաստում: Ինչ-որ կորսված տարածքների համար, «Թբիլիսին վերադարձնելու» համար օրինակ, որը վրացիներն իբր խլել են խեղճ հին Ադրբեջանից: Այսինքն բոլոր այդ ծայրահեղական ու շատ հիմար կարծրատիպերից, որոնցով համակված է ադրբեջանական երիտասարդությունը, պետք է հրաժարվել: Այդ թվում նաև միջազգային հանրության մասնակցությամբ, քանի որ նման կրթությունը կարելի է որակել որպես կրթական ահաբեկչություն: Ադրբեջանի դեպքում նման եզրույթը միանգամայն իրավացի է: Բայց երբ ռեժիմը փոխվի, մի փոքր ավելի հեշտ կլինի, քանի որ ոչ ադեկվատ պահվածքի այն մակարդակին, որ որդեգրել է Ադրբեջանը, դժվար է հասնել: Կարծում եմ, ամեն դեպքում երկրի հաջորդ ղեկավարը պետք է ավելի խելացի գտնվի, հակառակ դեպքում «Ադրբեջան» անվանումը կրող նախագիծը չի կարողանա գոյատևել»,-ասել է Դվորնիկովը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա այստեղ իրադարձությունների զարգացման երկու տարբերակ կա: Փորձագետը գտնում է, որ կամ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, կամ Թուրքիան կփլուզվի՝ դա բարոյական հարց է: «Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, քանի որ կառուցվել էր եկեղեցականների, գյուղացիների արյան, մեծ ստի վրա: Սուտը շատ վատ հիմք է, այդ թվում ժամանակակից թուրքական պետության համար, որը կազմավորվել է հայերի գերեզմանների վրա: Քաղաքական իրավիճակը հաստատում է այդ թեզը: Չէ որ ոչ ոք դեռ չի հանել օրակարգից Քրդստանի ստեղծման նախագիծը, ոչ ոք ներքին հակասությունները Թուրքիայի քաղաքական վերնախավում չի հարթել: Այստեղ, կարծում եմ, Ռուսաստանի հայերը ևս պետք է շատ ուշադիր հետևեն այն ամենին, ինչ կատարվում է Անկարայում ու Կոստանդնուպոլսում: Թուրքիայի բնակչության մեծ մասն այնուամենայնիվ ժամանակի հետ պետք է ընդունի ակնհայտը: Ճշմարտությունը հայերի կողմն է և համաշխարհային հանրության այն մասի, որը ճանաչում է ու աշխատում է պահպանել հիշողությունն այդ հրեշավոր հանցագործության մասին»,-ասել է Դենիս Դվորնիկովը:

16 Май 2014 - 09:52 AMT
После крымских событий любая спорная территория, которая затрагивает интересы России, вызывает большой ажиотаж, повышенное внимание. Об этом PanARMENIAN.Net заявил российский эксперт Денис Дворников. Однако, по его мнению, Карабах – это особая ситуация в международной политике. «Я считаю, что это яркий пример грубого нарушения международного права со стороны Азербайджана и тех, кто его поддерживает. Но из-за того, что очень весомые международные политики участвуют в этом нарушении международных прав, ситуация очень трудно распутываемая. Поэтому я думаю, что все эти политические «селебрити» покружатся между Каспием и Араратом и потом уедут к себе домой. Просто потому, что у них нет ни сил, ни методов как решить этот конфликт.
Выход – это смена режима в Азербайджане, поскольку нынешние руководители этого государства явно не проявляют адекватного поведения. Постепенно Азербайджан должен смириться с той ситуацией, которая существует сегодня. Это будет процесс долгий, на него уйдет несколько десятилетий, сменится поколение, уйдет неумная образовательная система, которая настраивает людей против армян и которая уже со школьной скамьи готовит азербайджанцев к какой-то войне. За какие-то потерянные территории, за «возвращение Тбилиси», например, который грузины якобы отобрали у бедного древнего Азербайджана. Т.е все эти запредельные и очень неумные установки, которые получает азербайджанская молодежь, должны быть ликвидированы. В том числе и при участии международного сообщества, поскольку такое обучение можно трактовать как образовательный терроризм. В случае Азербайджана такой термин имеет право на жизнь. Но когда режим сменится, уже будет немного проще, потому что до того уровня неадекватности, которое демонстрирует Азербайджан сегодня уже трудно опуститься. Полагаю, что в любом случае следующий руководитель страны должен быть умнее иначе проект под названием «Азербайджан» не сможет существовать», – сказал Дворников.
Что касается Турции, то здесь есть два варианта развития событий. Эксперт считает, что либо Турция признает Геноцид армян, либо Турция развалится, это вопрос нравственного измерения. «Советский Союз развалился, потому что был построен на крови священников, крестьян, на огромной лжи. Ложь очень плохой фундамент, в том числе и для современного турецкого государства, которое сформировалось на армянских гробах. И политическая ситуация подтверждает этот тезис. Ведь никто еще не снял с повестки проект по созданию Курдистана, никто не отменял внутренних противоречий в политических элитах Турции. И здесь думаю, что и армянам в России, нужно очень внимательно следить за тем, что происходит в Анкаре и Константинополе. Большая часть населения Турции все-таки со временем должна признать очевидное. Правда на стороне армян и той части мирового сообщества, которое признает и старается сохранить память об этом чудовищном преступлении», – подчеркнул Денис Дворников.