Մուշում մտադիր են վերականգնել հայկական Սբ Մարինե եկեղեցին, որը քաղաքի հայկական թաղամասում (Բերդ) է: Այժմ եկեղեցուց միայն փլատակներ են մնացել, չնայած այն գրանցված է եղել որպես պատմական հուշարձան: Ըստ քաղաքապետ Ֆելաթ Ասիայի, այժմ հատուկ աշխատանք են կատարում, հովանավորներ փնտրում:
Ըստ հայ-թուրքական «Ակոս»-ի, հայկական թաղամասի ոչնչացումը սկսվել էր դեռ նախորդ ամռանը, սակայն եկեղեցուց որոշ հատվածներ մնացել էին: Այն Մուշի Սբ Առաքելոց վանական համալիրի մասն էր, որն ամբողջությամբ ոչնչացվել է դեռ 1915 թվականին:
Իսկ մինչև այդ Թուրքիայի Շանլիուրֆա (պատմական Ուրֆա) քաղաքից 10 կմ հեռավորությամբ, Կերմուշում գտնվող հին հայկական եկեղեցին գրեթե ամբոջովին թալանված է: «Ակոս» թերթի համաձայն, եկեղեցուց գրեթե բան չի մնացել և եթե միջոցներ չձեռնարկվեն, այն վերջնականապես հողին կհավասարվի: Պատերի քարերն ու խաչքարերն օգտագործում են հարևանությամբ գտնվող տների կառուցման համար որպես շինանյութ:
Մինչ 1915 թվականը Կերմուշում մոտ հազար հայ է բնակվել: Եկեղեցին քանդվել է հենց այդ տարիներին: 2011-ի նախընտրական արշավի ժամանակ իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը (ԱԶԿ) հայտարարել էր «4 տարում 400 նախագիծ» ծրագրի մեկնարկի մասին, որով վերականգնվելու են պատմական հուշարձանները, սակայն եկեղեցու գմբեթն արդեն փլուզվել է: Այնուամենայնիվ, տեղի բնակչությունը կողմ է եկեղեցու վերանորոգմանը, քանի որ Կերմուշ կսկսեն զբոսաշրջիկներ այցելել:
Թուրքիայում երկու հայկական եկեղեցի է վերականգնվել՝ Վանում Աղթամարի Սբ Խաչ եկեղեցին և Դիարբեքիրում Սբ Կիրակոս եկեղեցին: Մի քանի տարի է վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում Բագրատունիների թագավորության մայրաքաղաք Անիում: Մինչ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում մոտ 2,5 հազար եկեղեցի կար, այժմ դրանք բոլորն ավիրված են:

17 Май 2014 - 06:30 AMT
В Муше собираются восстановить армянскую церковь Св.Марине, находящейся в армянском квартале города (Берд). В настоящее время от церкви остались одни руины, несмотря на то, что она была зарегистрирована в качестве исторического памятника. По словам мэра Муша Фелата Асиа, в настоящее время ведется специальная работа и поиск спонсоров.
Как пишет армяно-турецкая газета Agos, уничтожение армянского квартала началось еще летом прошлого года, однако от церкви кое-что осталось. Храм входил в монастырский комплекс Св.Апостолов в Муше, который был полностью уничтожен в 1915 году.
Между тем, находящийся в Кермуше, в 10 километрах от города Шанлыурфа (историческая Урфа) в Турции древний армянский храм почти полностью разграблен. Как пишет армяно-турецкая газета Agos с ссылкой на местную печать, от храма почти ничего не осталось и если не принять меры, то он будет окончательно разрушен. Облицовка стен и хачкары используются в качестве строительного материала для домов, которые строятся неподалеку от церкви.
До 1915 года в Кермуше проживало около тысячи армян. Церковь была разрушена именно в эти годы. Во время предвыборной кампании 2011 года правящая Партия справедливости и развития (АКР) объявила о программе «4 года – 400 проектов», согласно которой будут восстанавливаться исторические памятники, однако купол церкви уже разрушен. Тем не менее, местное население выступает за восстановление храма, поскольку в Кермуш начнут приезжать туристы.