ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, մայիսի 11-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 300 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական դիրքերի պահպանություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, մայիսի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի ուղեկցությամբ, տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ժամանելու են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն (ԼՂՀ)՝ հանդիպելու երկրի ղեկավարության հետ:
Նախատեսվում են նաև այցելություններ Արցախի մի շարք բնակավայրեր, հանդիպումներ տեղական իշխանությունների և բնակիչների հետ:
Ըստ աղբյուրի, մայիսի 19-ին համանախագահները մասնակցելու են Մարտակերտ-Թարթառ ճանապարհահատվածում ԵԱՀԿ առաքելության կողմից իրականացվելիք ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկմանը: Դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը անցնելու են ադրբեջանական տարածք՝ ԼՂՀ կողմից:

17 Май 2014 - 09:49 AMT
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 11-го по 17-е мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 300 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 2000 выстрелов.
Передовые подразделения АО НКР, оставаясь верными режиму перемирия, продолжали уверенно осуществлять боевое дежурство.
Как ранее сообщала пресс-служба МИД НКР, сегодня, 17 мая, сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Жак Фор (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик в рамках регионального визита посетят Нагорно-Карабахскую Республику и встретятся с руководством страны.
Запланировано также посещение ряда населенных пунктов Арцаха и проведение встреч с местными властями и жителями.
Сопредседатели примут участие в плановом мониторинге линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана, который будет осуществлен миссией ОБСЕ 19 мая на участке дороги Мартакерт-Тартар.
Во время мониторинга сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ перейдут со стороны НКР на территорию Азербайджана.
Власти НКР выразили готовность содействовать проведению мониторинга и обеспечить безопасность участников мониторинга.